www.svetmobilne.cz
>
>

Čínský developer koupil většinový podíl v bývalém Saabu

Čínský developer koupil většinový podíl v bývalém Saabu
, , aktualita
Švédská automobilka Saab zbankrotovala už před 7 lety a poté putovala do rukou Číňanů. Dostala jméno NEVS a nyní má opět nového majitele. Je jím čínský developer se zaměřením na zdravotnictví.
K oblíbeným
reklama
Legendární švédská automobilka Saab nedokázala zdárně přežít první roky nového století a postupně upadala, až v roce 2012 vyhlásila bankrot. Zbytky společnosti tehdy koupil čínský investor Kai Johan Jiang, který dal firmě nové jméno NEVS (National Electric Vehicle Sweden), Švédi totiž neprodali práva na značku Saab. Kai Johan Jiang nicméně už není hlavním majitelem společnosti. Tou se stal čínský developer Evergrande Group, konkrétně tedy jeho zdravotnická divize Evergrande Health Industry Group. Ta nyní vlastní 51 % společnosti, zatímco Kai Johan Jiang má nyní v NEVS menšinový 49% podíl.
 
NEVS 9-3
 
Společnost se chce dále věnovat výrobě elektromobilů, konkrétně vozu vycházejícího z poslední generace Saabu 9-3. NEVS 9-3 tak proti původnímu Saabu dostal elektromotor s příslušnou elektrickou výbavou a jiné logo. Výroba vozu probíhá v Číně v Tchien-ťinu, kde byla postavena nová továrna a produkce zde byla zahájena na začátku prosince 2017. Společnost nyní staví další továrnu v Šanghaji. Některé důležité komponenty se nicméně i nadále vyrábí ve Švédsku v Trollhättanu. Za podíle ve společnosti bylo zatím zaplaceno v přepočtu 430 milionů dolarů, dalších 500 milionů bude doplaceno do konce měsíce. Předpokládá se, že se v budoucnu začne vyrábět i SUV 9-3X, které bylo poprvé ukázáno již v roce 2017.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Huawei Kirin 990 má podporovat 4K 60p videa Huawei Kirin 990 má podporovat 4K 60p videa
Procesory Huawei/HiSilicon Kirin mají obvykle dostatek výkonu, nicméně jim dosud chyběla podpora 4K videa při 60 snímcích za sekundu. To by se mělo změnit s příchodem nového mobilního procesoru Kirinu 990.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Elektrické MPV Mercedes-Benz EQV, sen taxikářů Elektrické MPV Mercedes-Benz EQV, sen taxikářů
Na jaře představila automobilka Mercedes-Benz koncept elektrického MPV s názvem EQV. Nyní se dostává do výroby. Elektrický van údajně ujede přes 400 km na jedno nabití a bude možná snem řidičů shuttle busů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Autonomní koloběžky KickScooter T60 se samy zajedou nabít Autonomní koloběžky KickScooter T60 se samy zajedou nabít
Sdílené koloběžky nejsou už ani na našich ulicích ničím novým. Provozovatelé ale musí pořád řešit jejich správu, tedy je přemisťovat a nabíjet. Nový Segway-Ninebot KickScooter T60 tohle ale bude umět udělat sám. Bude totiž autonomní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
HP Pavilion Gaming 15 Laptop dostává AMD Ryzen HP Pavilion Gaming 15 Laptop dostává AMD Ryzen
Dalším novým herním hardwarem společnosti HP, který byl v těchto dnech představen, je herní notebook Pavilion Gaming 15 Laptop. Ten nyní může využívat mobilních procesorů AMD Ryzen a grafických čipů Nvidie.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Rodí se další elektrický supersport: šílené Drako GTE Rodí se další elektrický supersport: šílené Drako GTE
Máme tu další startup, který si usmyslel, že vymyslí šílený elektrický supersport. V Kalifornii se tak zrodil elektromobil Drako GTE. Jde o čtyřmístný sedan s výkonem zhruba 1200 koní a točivým momentem jak u lokomotivy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář