Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Čínský developer koupil většinový podíl v bývalém Saabu

18.1.2019, Milan Šurkala, aktualita
Švédská automobilka Saab zbankrotovala už před 7 lety a poté putovala do rukou Číňanů. Dostala jméno NEVS a nyní má opět nového majitele. Je jím čínský developer se zaměřením na zdravotnictví.
Legendární švédská automobilka Saab nedokázala zdárně přežít první roky nového století a postupně upadala, až v roce 2012 vyhlásila bankrot. Zbytky společnosti tehdy koupil čínský investor Kai Johan Jiang, který dal firmě nové jméno NEVS (National Electric Vehicle Sweden), Švédi totiž neprodali práva na značku Saab. Kai Johan Jiang nicméně už není hlavním majitelem společnosti. Tou se stal čínský developer Evergrande Group, konkrétně tedy jeho zdravotnická divize Evergrande Health Industry Group. Ta nyní vlastní 51 % společnosti, zatímco Kai Johan Jiang má nyní v NEVS menšinový 49% podíl.
 
NEVS 9-3
 
Společnost se chce dále věnovat výrobě elektromobilů, konkrétně vozu vycházejícího z poslední generace Saabu 9-3. NEVS 9-3 tak proti původnímu Saabu dostal elektromotor s příslušnou elektrickou výbavou a jiné logo. Výroba vozu probíhá v Číně v Tchien-ťinu, kde byla postavena nová továrna a produkce zde byla zahájena na začátku prosince 2017. Společnost nyní staví další továrnu v Šanghaji. Některé důležité komponenty se nicméně i nadále vyrábí ve Švédsku v Trollhättanu. Za podíle ve společnosti bylo zatím zaplaceno v přepočtu 430 milionů dolarů, dalších 500 milionů bude doplaceno do konce měsíce. Předpokládá se, že se v budoucnu začne vyrábět i SUV 9-3X, které bylo poprvé ukázáno již v roce 2017.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama