Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Klasický Segway po 19 letech končí, revoluce v dopravě se nekonala

25.6.2020, Milan Šurkala, aktualita
Segway je pozoruhodným dopravním prostředkem, kterému mnozí předpovídali obrovskou budoucnost v dopravě. Tak se ale bohužel nestalo, žádná revoluce se nekonala a po 19 letech výrobce skončí s jeho produkcí.
Vozítko Segway (HT, později PT) se objevilo v roce 2001 a přineslo pozoruhodné stabilizační prvky, díky kterým vzbudilo obrovský zájem veřejnosti, někteří jej považovali dokonce za důležitější objev než Internet. Zájem, či spíše údiv nad technologií, se ale nepovedlo přetavit do komerčního úspěchu. Za 19 let produkce se povedlo prodat 140 tisíc kusů, což sice není nějaký extrémní propadák, ale rozhodně se nejedná o úspěch. Mohla za to i dosti vysoká cena, která obvykle dosahovala okolo 4500 až 5000 USD v USA (v EU přes 8000 EUR, v ČR zhruba 200-250 tisíc, tedy jak za malé auto), většímu rozšíření také nepomohly velké rozměry. Nynější skladnější Ninebot E+ má ceny mnohem nižší, u nás se dá sehnat za cca 70 až 80 tisíc Kč.
 
Policie na Segway
ilustrační foto, autor: Chris Brown / CC BY, přes Wikimedia Commons
 
Poslední Segway PT sjede z výrobních linek v New Hampshire 15. července a společnost propustí 21 zaměstnanců. To ale neznamená konec značky Segway. Pod tímto označením se v Číně produkují elektrické koloběžky a jiné menší dopravní produkty společnosti Ninebot, která Segway koupila v roce 2015. V plánu je i elektricky poháněné křeslo S-Pad. Klasický Segway PT tak zaznamenal větší úspěch jen u bezpečnostních složek nebo v cestovním ruchu pro prohlídky měst a jiných pamětihodností.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama