Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Kite: postavte si smartphone sami doma

15.3.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Láká vás myšlenka, že byste si sestavili vlastní smartphone a získali k němu kryt z 3D tiskárny? Na Kickstarteru se brzy objeví sada Kite, která něco takového umožní a bude tak ideální hračkou pro různé kutily.
Zatímco v případě počítačů není nic zvláštního, když si uživatel postaví doma stroj podle svých preferencí, u smartphonů se jedná o něco hodně neobvyklého. V minulosti tady bylo několik pokusů o opravdu modulární smartphone se snadno vyměnitelnými komponenty, ale Kite jde ještě jinou cestou. Cílí totiž na „IT kutily“, kteří nejsou spokojeni s nabídkou smartphonů na trhu nebo si zkrátka chtějí vyzkoušet postavit svůj vlastni model. Základem je miniaturní počítač KiteBoard, který měří 50 x 70 mm a obsahuje čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 410 (Cortex-A53) s taktem 1,2 GHz, 1GB RAM (s možností upgradu na 2GB), 16GB interní úložiště a veškerou potřebnou výbavu v oblasti konektivity včetně LTE (4G), Wi-Fi, Bluetooth či GPS. Podporován je operační systém Android, ale ve starší verzi 5.1 Lollipop.
 
 
Vývojáři na novinku hodlají vybrat peníze na Kickstarteru, do té doby však chtějí představit druhou generaci Kite, která by měla disponovat osmijádrovým procesorem Snapdragon 625, 2GB RAM a podporou rozhraní USB 3.0, duálním fotoaparátem nebo dokonce duálním Full HD displejem. Součástí sady Kite je ovšem jen 5” dotyková obrazovka s rozlišením 1280 x 720 pixelů, 8MPx fotoaparát s autofokusem, antény bezdrátových technologií, vibrační motorek, hlasitý i telefonní reproduktor, mikrofon, přepínače hlasitosti a napájení, 3,5mm audio jack, pogo piny k připojení baterie nebo flex kabely pro displej a fotoaparát – zkrátka vše, bez čeho se neobejde snad žádný smartphone. Rozšiřující deska, která se připojuje ke KiteBoard, přidává například 40pinový HAT konektor kompatibilní s Raspberry Pi.
 
A kam vlastně budou veškeré komponenty uloženy? Jde o šasi vytisknutelné na 3D tiskárně, které si uživatel může upravit podle svých představ nebo do něj integrovat další komponenty včetně různých senzorů. Výsledkem by tedy měl být modulární smartphone, který lze případně zase snadno rozebrat kvůli opravě či výměně komponentů. Spíše než na běžné používání se však jedná o stroj na různé experimenty. Svůj telefon třeba můžete napájet pomocí tužkových baterií nebo přidat externí anténu pro lepší signál. A v případě potřeby můžete desku využít k vyrobení jiného elektronického zařízení, fantazii se meze nekladou.
 
Kite tedy rozhodně není náhradou za zrušený Project Ara, ale přece jen nějakou podobnost nalezneme. Celou sadu Kite bude možné na Kickstarteru objednat za cenu okolo 275 dolarů.
 


reklama