Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Jaguar nabídne přestavbu E-Type na elektromobil

25.8.2018, Milan Šurkala, aktualita
Elektrický Jaguar E-Type jsme už viděli na britské královské svatbě, nyní se opět představuje Concept Zero, který je předobrazem oficiální přestavby tohoto vozu na elektromobil. Jaguar totiž bude nabízet konverze E-Type na elektrický pohon.
S elektrickým Jaguarem E-Type se nesektáváme poprvé. Prince Harry a Meghan Markle v něm přijeli na královskou svatbu, jiný koncept se pak představil nyní na Monterey Car Week v USA, ale vidět jsme ho mohli už i na Jaguar Land Rover Tech Fest v září 2017. Ten už má blíže k reálnému vozu. Společnost Jaguar se totiž rozhodla, že majitelům E-Type umožní přestavbu tohoto legendárního vozu na elektrický pohon, Pro mnohé to může znít jako šílenství takto kazit klasiku, ale dle výrobce zaznamenal koncept velmi kladný ohlas. Tato přestavba bude nabízena od roku 2020 a Concept Zero, který byl nyní opětovně ukázán, bude ještě trochu přepracován. Finální verze se tak bude o něco lišit.
 
Jaguar E-Type Concept Zero
 
Vůz dostane techniku z SUV Jaguar I-PACE. Použije však menší 40kWh baterii a elektromotor s maximálním výkonem 220 kW by se měl přestěhovat na místo, kde je v současnosti převodovka (u finální verze se hovoří také o 190 kW). Diferenciály ale zůstanou původní. Naopak baterie bude v těch místech, kde byl původně motor. Hovoří se o tom, že elektromotor s baterií by měl vážit méně než 300 kilogramů a být tak dokonce o trochu lehčí než motor s převodovkou původního E-Type. Rozložení hmotnosti by se tak nemělo téměř změnit a vůz by se měl podobně řídit.
 
Jaguar E-Type Concept Zero nabíjení
 
Pokud si to bude majitel žádat, Jaguar mu ponechá původní benzinový motor i převodovku, aby se mohl vůz vrátit do původního stavu.  Zrychlení z 0 na 100 km/h by měla elektrická verze zvládnout o sekundu rychleji než benzinová, tedy za 5,5 sekundy.
 
Jaguar E-Type Concept Zero baterie
 
Místo náhradního kola se sem nastěhuje řídící elektronika a nabíjecí port bude tam, kde se normálně lil benzin (vzadu). Jaguar nicméně uvažuje, že vzhledem k vybudované nabíjecí infrastruktuře zváží nabíjecí port vepředu. Elektrický E-Type by měl na jedno nabití najet 150-200 mil podle aktuálních podmínek, sám Jaguar hovoří o tom, že je jeho cílem dojezd 170 mil (téměř 275 km). Pokud jde o nabíjení, Jaguar E-Type není vůz pro každodenní ježdění, takže je nutno zapomenout na rychlonabíjení a podporováno je nabíjení maximálně s výkonem 7 kW. Nabití baterie je tak záležitostí asi na zhruba 6-7 hodin. Cena za přestavbu by měla být 60 tisíc liber.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama