www.svetmobilne.cz
>
>
>

Hyundai USA i CA svolává Tucson a Sonatu, zaznamenal už 45 požárů motoru

Hyundai USA i CA svolává Tucson a Sonatu, zaznamenal už 45 požárů motoru
, , aktualita
Automobilka Hyundai spouští další svolávací akci. Tentokrát je to v USA i Kanadě, kde má problém s vozy Sonata Hybrid a Tucson. Jejich dvoulitrové GDI může vykazovat předčasné opotřebení ložisek ojnice a zanedbání může vést až k požáru.
K oblíbeným
reklama
Požáry aut jsou velmi často spojovány s elektromobily, ale není to výhradně jejich problém. Velmi dobře to ukazuje automobilka Hyundai, která má potíže u obou koncepcí. Má problém s vadně vyrobenými akumulátory od LG Chem pro své elektromobily Hyundai Kona Electric. Tam už ze zhruba 80 tisíc vozů chytlo minimálně 17 (0,02 %). Jak to ale vypadá, vozy se spalovacími motory jí hoří ještě častěji. Série svolávacích akcí kvůli riziku požáru, která zahrnuje např. vozy Optima, Sorento, Sonata a Santa Fe, totiž v USA pokračuje modely Tucson a Sonata Hybrid z roku 2017. I tam se objevuje nebývalé množství vznícení motorů.
 
Hyundai Tucson
 
Pochopitelně, i jako u elektrické Kony, také zde jde o naprosté zlomky z celkového počtu vyrobených kusů. V USA se to týká 13247 vozů Sonata Hybrid, 82268 vozů Tucson (celkem 95515 aut), v Kanadě jde o 34607 vozů. Celkově to máme 130122 aut v těchto dvou zemích. Pokud jde o počty vznícení, ví se už minimálně o 45 požárech od dvoulitrového GDI v těchto vozech (0,035 %). Zde ale není jasné, zda se to týká jen vozů prodaných v USA nebo i jiných zemích (pak by výše uvedené procento bylo vyšší, resp. naopak nižší), NHTSA a Hyundai toto číslo blíže neupřesňují.
 
Problémem je předčasné opotřebování ložisek ojnice, který by ale pozorný řidič měl poznat klepáním motoru, snížením výkonu (nebo jeho váhavým průběhem), rozsvícením kontrolky tlaku oleje i závady motoru, případě také zápachem. Jak se ale ukazuje, už 45 řidičů dokázalo s vozem jet tak dlouho, že došlo k fatálnímu poškození, zastavení motoru a zničení hlavy válců, což umožnilo vznícení oleje a benzínu na rozpáleném povrchu a požár motoru.
 
Při svolávací akci bude zkontrolováno opotřebení, případně vyměněn motor a nainstalován nový SW (pro lepší detekci klepání). V Evropě se kvůli tomuto problému 2.0 GDI zatím nesvolává, ale např. Tucson má hned dvě svolávací akce kvůli riziku požáru (jedna pro rok 2017-2020, kde může dojít ke zkratu od ABS systému, další pro ročník 2011, kde může dojít k úniku paliva v motorovém prostoru). Pro zajímavost, na stránkách o svolávacích akcích v Evropě je hned 590 takových. Jak vidíme, požáry nejsou ničím výjimečným ani u vozů se spalovacím motorem (ty zde tvoří většinu).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
BMW v roce 2024 přestane v Mnichově vyrábět spalovací motory BMW v roce 2024 přestane v Mnichově vyrábět spalovací motory
Konec spalovacích motorů se podle všeho blíží a automobilka BMW už ohlásila, že s jejich výrobou v mnichovské továrně skončí do roku 2024. Minimálně z poloviny elektrické chce BMW být do roku 2030.
25.10.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Jak funguje spalovací motor? Průhledný motor ve slow-motion videu napoví Jak funguje spalovací motor? Průhledný motor ve slow-motion videu napoví
Možnosti moderních kamer jsou velmi dobré, ale občas je potřeba jim pro netradiční záběry trochu pomoci. Na YouTube se takto objevilo video, které vyřešilo natáčení spalování paliva v motoru jeho průhledným blokem.
25.10.2021, aktualita, Milan Šurkala
Solární karavan Stella Vita dojel do cíle jen na sluneční energii Solární karavan Stella Vita dojel do cíle jen na sluneční energii
Solární karavan Stella Vita nizozemských studentů dojel jen na sluneční energii z Nizozemí až na úplný jih Španělska. Celkově měl ujet téměř 3000 km, nakonec to ale s několika peripetiemi bylo okolo 2000 km. I tak je to ale úspěch.
24.10.2021, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Výměnné stanice baterií NIO se stanou decentralizovanou solární elektrárnou Výměnné stanice baterií NIO se stanou decentralizovanou solární elektrárnou
Automobilka NIO chce rozšířit funkčnost svých stanic pro výměnu akumulátorů svých elektromobilů. Nově budou instalovány solární panely a síť se tak současně stane i decentralizovanou solární elektrárnou.
22.10.2021, aktualita, Milan Šurkala
Software si spletl registrační značku a tričko, řidiči tak hrozila pokuta Software si spletl registrační značku a tričko, řidiči tak hrozila pokuta
Programy nejsou neomylné a pokud je někdo nekontroluje, může dojít k zajímavým situacím. Pár z Velké Británie tak dostal pokutu za jízdu v pruhu pro autobusy, ačkoli v daném místě nikdy nejel. Počítač si totiž spletl nápis s registrační značkou.
20.10.2021, aktualita, Milan Šurkala