Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Hummer se možná vrátí jako elektromobil

19.6.2019, Milan Šurkala, aktualita
Velká terénní auta Hummer se už nějaký ten pátek nevyrábí, společnost GM nicméně zvažuje, že značku vrátí na světlo tohoto světa. Mohla by totiž vyrábět velké terénní elektromobily a zatopit např. Rivianu.
Hummer H1 bylo terénní auto, které původem vzniklo z armádního Humvee, později se představily i modernější verze H2 a H3. Svého času byl HUmmer dost populární, a to i přesto, že jeho spotřeba byla enormní a možná, že právě proto. Majitel ukázal, že na to má. Největší prodejní úspěch nastal v roce 2006, kdy bylo prodáno přes 71,5 tisíce těchto aut, jenže poté cena pohonných hmot ryche rostla, vlastnictví Hummeru už nebylo tak moc "cool" a prodeje padaly. V roce 2008 už to bylo méně než 30 tisíc, rok 2009 se dostal už pod 10 tisíc a značka zbankrotovala. V roce 2010 pak prodala své poslední 4 tisíce vozů. General Motors nicméně zvažuje, že se Hummer vrátí na trh.
 
Koncept Hummer HX
 
koncept Hummer HX z roku 2008
 
Nebyl by to však Hummer tak, jak jej známe. Pokud se objeví, hovoří se o výborné průchodnosti terénem, nicméně místo objemných spalovacích motorů by se do nich začaly montovat elektromotory. Výhodou by bylo to, že elektromotor má vysoký točivý moment obvykle s dosti plochou křivkou výkonu, což je pro terénní vůz výhoda. Také lze mít elektromotorů více a snáze distribuovat točivý moment pro jednotlivá kola. V neposlední řadě velký a těžký akumulátor může snížit těžiště vozu a potlačit tak tendenci k převrácení, nicméně zde je nutno počítat s tím, že si vůz musí současně zachovat vysokou světlou výšku a akumulátor také musí být extrémně dobře chráněný (u off-roadu obzvlášť). Tento vůz by pak mohl konkurovat elektrickému pickupu a SUV od Rivianu.
 
Každopádně toto vše je jen ve stadiu úvah a samo GM říká, že se elektrický Hummer ani nemusí nikdy představit. GM jako takové má novou elektrickou platformu BEV3, na které chce postavit 20 nových elektromobilů do roku 2023.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama