Huawei podváděl v benchmarcích
7.9.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Smartphony Huawei a Honor jsou upravovány tak, aby dosahovaly lepších výsledků v benchmarcích. Výrobce to vysvětluje tak, že podvádí i ostatní. Tvůrce benchmarku 3DMark se ovšem rozhodl několik modelů vyřadit ze své databáze.
Už mnohokrát se opakovaly případy, kdy výrobci podváděli v benchmarcích, aby jejich telefony získaly v těchto testech vyšší počet bodů. První větší kauza se objevila v roce 2013, kdy byl přistižen Samsung a následně také další značky. Jaké byly následky? Výrobci se dušovali, že se podobná jednání nebudou opakovat. Samsung dokonce musel k soudu, přičemž případ nadále pokračuje. A tvůrci benchmarků implementovali opatření, která měla dalšímu falšování výsledků zabránit. A situace po pěti letech? Podvody nadále pokračují, jak zjistil redaktor webu Anandtech.com. Při přípravě článku o funkci GPU Turbo si všiml nesrovnalostí u výsledků telefonů Huawei P20 a Honor Play, které jsou přitom vybaveny stejným procesorem.
Zjistili, že novější telefony výše uvedených značek disponují seznamem benchmarkových aplikací. Pokud dojde ke spuštění některé z těchto aplikací, smartphone na to zareaguje navýšením výkonu, takže si z testu odnese znatelně lepší bodový výsledek. Zmiňovaný Honor Play v jednom z dílčích testů benchmarku 3DMark obdržel 3 146 bodů místo 2 271 bodů. Snímkovací frekvence v jiném dílčím testu se dokonce skoro zdvojnásobila ze 66,54 fps na 127,36 fps. Problém spočívá v tom, že k tomuto krátkodobému navýšení výkonu dojde jen v benchmarcích, takže uživatel z něj při běžném používání (např. hraní her) nemůže nijak těžit. A není divu, teplota telefonů se během testů výrazně zvýšila, takže by v krajním případě hrozilo i poškození přístroje.
Dr. Wang Chenglu, který vede v Huawei divizi softwaru, se v reakci na zjištění sešel se zástupci webu Anandtech. Uvedl, že současné benchmarky považuje za odtržené od reality, neboť výsledné číslo podle něj neukazuje celkový zážitek z telefonu. Navrhuje přitom standardizované benchmarky, které by byly zaměřeny více na uživatelskou zkušenost. Mnohé ovšem pobouřil vyjádřením, že ostatní výrobci také dosahují vysokého skóre v testech výkonu, takže Huawei nemůže zůstat pozadu. Kromě kritiky některých fanoušků na sebe dlouho nenechala čekat ani reakce společnosti, která stojí za populárním benchmarkem 3DMark. Tvůrci otestovali telefony v běžné verzi benchmarku, která je veřejně dostupná v Google Play Store, a následně v uzavřené verzi, ke které nemají přístup výrobci zařízení.
Výsledky telefonů ve veřejné verzi byly přibližně o 40 % vyšší, což dokazuje, že výrobci své smartphony upravují, aby dosahovaly lepších výsledků v běžných benchmarcích. Využívají k tomu pouze název dané aplikace. Z databáze 3DMark proto byly odstraněny čtyři modely, u kterých bylo zjištěno podvádění – Huawei P20, Huawei P20 Pro, Huawei Nova 3 a Honor Play. Huawei uvedl, že skrytý „režim výkonu“, který se dosud aktivoval jen v benchmarcích, by měl být v budoucnu dostupný pro všechny uživatele.
Zdroj: Anandtech.com, Ui.com