www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Huawei podváděl v benchmarcích

Huawei podváděl v benchmarcích
, , aktualita
Smartphony Huawei a Honor jsou upravovány tak, aby dosahovaly lepších výsledků v benchmarcích. Výrobce to vysvětluje tak, že podvádí i ostatní. Tvůrce benchmarku 3DMark se ovšem rozhodl několik modelů vyřadit ze své databáze.
K oblíbeným
reklama
Už mnohokrát se opakovaly případy, kdy výrobci podváděli v benchmarcích, aby jejich telefony získaly v těchto testech vyšší počet bodů. První větší kauza se objevila v roce 2013, kdy byl přistižen Samsung a následně také další značky. Jaké byly následky? Výrobci se dušovali, že se podobná jednání nebudou opakovat. Samsung dokonce musel k soudu, přičemž případ nadále pokračuje. A tvůrci benchmarků implementovali opatření, která měla dalšímu falšování výsledků zabránit. A situace po pěti letech? Podvody nadále pokračují, jak zjistil redaktor webu Anandtech.com. Při přípravě článku o funkci GPU Turbo si všiml nesrovnalostí u výsledků telefonů Huawei P20 a Honor Play, které jsou přitom vybaveny stejným procesorem.
 
 
Zjistili, že novější telefony výše uvedených značek disponují seznamem benchmarkových aplikací. Pokud dojde ke spuštění některé z těchto aplikací, smartphone na to zareaguje navýšením výkonu, takže si z testu odnese znatelně lepší bodový výsledek. Zmiňovaný Honor Play v jednom z dílčích testů benchmarku 3DMark obdržel 3 146 bodů místo 2 271 bodů. Snímkovací frekvence v jiném dílčím testu se dokonce skoro zdvojnásobila ze 66,54 fps na 127,36 fps. Problém spočívá v tom, že k tomuto krátkodobému navýšení výkonu dojde jen v benchmarcích, takže uživatel z něj při běžném používání (např. hraní her) nemůže nijak těžit. A není divu, teplota telefonů se během testů výrazně zvýšila, takže by v krajním případě hrozilo i poškození přístroje.
 
Dr. Wang Chenglu, který vede v Huawei divizi softwaru, se v reakci na zjištění sešel se zástupci webu Anandtech. Uvedl, že současné benchmarky považuje za odtržené od reality, neboť výsledné číslo podle něj neukazuje celkový zážitek z telefonu. Navrhuje přitom standardizované benchmarky, které by byly zaměřeny více na uživatelskou zkušenost. Mnohé ovšem pobouřil vyjádřením, že ostatní výrobci také dosahují vysokého skóre v testech výkonu, takže Huawei nemůže zůstat pozadu. Kromě kritiky některých fanoušků na sebe dlouho nenechala čekat ani reakce společnosti, která stojí za populárním benchmarkem 3DMark. Tvůrci otestovali telefony v běžné verzi benchmarku, která je veřejně dostupná v Google Play Store, a následně v uzavřené verzi, ke které nemají přístup výrobci zařízení.
 
 
Výsledky telefonů ve veřejné verzi byly přibližně o 40 % vyšší, což dokazuje, že výrobci své smartphony upravují, aby dosahovaly lepších výsledků v běžných benchmarcích. Využívají k tomu pouze název dané aplikace. Z databáze 3DMark proto byly odstraněny čtyři modely, u kterých bylo zjištěno podvádění – Huawei P20, Huawei P20 Pro, Huawei Nova 3 a Honor Play. Huawei uvedl, že skrytý „režim výkonu“, který se dosud aktivoval jen v benchmarcích, by měl být v budoucnu dostupný pro všechny uživatele.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung uvádí Galaxy A30s a A50s se 3 fotoaparáty Samsung uvádí Galaxy A30s a A50s se 3 fotoaparáty
Do střední třídy poputují dvě novinky společnosti Samsung Galaxy A30s a A50s. Obě přinesou tři zadní fotoaparáty včetně 5MPx hloubkové kamerky, 6,4" Super AMOLED displej a velký 4000mAh akumulátor.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
LG představuje vyšší low-end K40S a K50S LG představuje vyšší low-end K40S a K50S
Společnost LG představuje dvě novinky do vyššího low-endu, resp. nižšího mainstreamu. Jde o modely K40S a K50S s velkým 6,1”, resp. 6,5” FullVision HD+ displejem a nově i širokoúhlým fotoaparátem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple iPhone 11 Pro by měl dostat podporu pera Pencil Apple iPhone 11 Pro by měl dostat podporu pera Pencil
Uvedení nových iPhonů se blíží a s tím se začíná i objevovat více a více informací o nich. Např. to vypadá, že by nové telefony mohly přijít s podporou Apple Pencil, patrně ale v nějaké menší variantě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Chevrolet vylepšuje "chemii", Boltu zvyšuje dojezd o 9 % Chevrolet vylepšuje "chemii", Boltu zvyšuje dojezd o 9 %
Vývoj lithiových akumulátorů jde pořád kupředu a hustota energie se sice pomalu, ale stále zvyšuje. Ukazuje to i Chevrolet, kterému se díky novým poznatkům podařilo zvýšit dojezd elektromobilu Bolt o 9 %.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Waymo míří na Floridu, otestuje autonomní auta v dešti Waymo míří na Floridu, otestuje autonomní auta v dešti
Většina testování autonomních vozidel probíhá v Arizoně, kde je skoro pořád slunečno. Waymo chce ale posunout laťku trochu výš a chce zjistit, co se stane, když začne pořádně pršet. Míří tedy na Floridu za hurikány.
Včera, aktualita, Milan Šurkala