Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Google vydal Android Things 1.0, slibuje 3 roky aktualizací

8.5.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Android zamíří do dalších zařízení okolo nás. Tentokrát se jedná o tzv. „internet věcí“, jako jsou chytré reproduktory, osvětlení či kamery. Právě pro ně je určen vydaný systém Android Things 1.0, u kterého bude Google sám zajišťovat aktualizace.
Android existuje v několika několika variantách, které jsou určeny pro různé typy zařízení. Základní variantu systému nalezneme především ve smartphonech a tabletech, Android TV je určen pro televizory a s Android Auto se můžeme setkat v některých vozidlech. Android Wear, nedávno přejmenovaný na Wear OS, je zase varianta pro chytré hodinky. Posledním přírůstkem je Android Things oznámený už v roce 2016 (původně pod názvem Brillo). Od té doby vyšlo několik vývojářských preview a nástrojů, až teď vyšla první veřejná verze.
 
 
Android Things 1.0 je určena pro zařízení IoT (internet of things, neboli internet věcí), která se v posledních letech pomalu dostávají do našich domácností v podobě různých produktů s přídomkem „chytrý“ – reproduktor, displej, žárovka, termostat, bezpečnostní kamera apod. Mezi první zařízení s Android Things budou patřit chytré displeje s Google Assistantem, které představily společnosti LG, Lenovo či JBL. Nový systém nalezneme také v chytrých reproduktorech značek LG a iHome, ale nabídka zařízení se jistě bude nadále rozrůstat.
 
Android Things jsou samozřejmě velmi výrazně upravenou verzí Androidu. Zařízení na této platformě totiž vyžadují mnohem méně funkcí než smartphony a stejně tak si vystačí s jednodušším uživatelským rozhraním  –  a v mnoha případech jej dokonce ani vůbec nepotřebují, neboť většina IoT produktů nemá displej. Systém si proto obvykle vystačí jen s jednou aplikací, která umožní zobrazit grafické rozhraní a ovládací prvky na dotykovém displeji. Jiná zařízení si dokonce vystačí jen s několika senzory a připojením k internetu.
 
 
I přes jednoduchost zařízení je nutné zajistit důsledné zabezpečení, neboť právě IoT mohou představovat otevřená vrátka pro případné útočníky. Google proto nabízí softwarové aktualizace šířené vzduchem (OTA), které opravují chyby a vylepšují zabezpečení. Americký gigant bude tyto updaty zajišťovat sám, a to po dobu minimálně tří let od vydání zařízení. Výrobce ovšem bude mít možnost délku podpory ještě prodloužit.
 
Spolu s Android Things 1.0 byla oznámena podpora čipů System-on-Modules (SoMs), které jsou založeny na hardwarových platformách NXP i.MX8M, Qualcomm SDA212, Qualcomm SDA624 a MediaTek MT8516. K již déle podporovaným platformám pro vývojáře patří Raspberry Pi 3 Model B a NXP i.MX7D, naopak s NXP i.MX6UL se Google rozhodl rozloučit.
 


reklama