Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Google vás upozorní, pokud vám někdo bude šmírovat displej

3.12.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Inženýři z Googlu pracují na technologii, která umožní hlídat, zda vám někdo jiný nekouká na displej smartphonu. Využívá k tomu kombinaci předního fotoaparátu a umělé inteligence. A z videa je patrné, že to funguje.
Při používání smartphonu na veřejnosti je obtížné mít kontrolu nad tím, zda vám někdo nekouká přes rameno, co na displeji děláte. To může být problém především v situacích, kdy si s někým soukromě chatujete, pracujete s citlivými pracovními dokumenty nebo vyplňujete formulář s osobními údaji. A jelikož nikdo z nás nemá, jak se někdy říká, oči i na zádech, může v tomto ohledu pomoci moderní technologie. Dvojice výzkumníků z Googlu, Hee Jung Ryu a Florian Schroff, si řekla, že by samotný smartphone mohl hlídat, zda někdo tajně nešmíruje, co na displeji děláme. A s výsledkem se chtějí pochlubit na nadcházející konferenci Neural Information Processing Systems v Kalifornii.
 
 
Už nyní se však můžeme podívat na malou ochutnávku, a to z pohledu třetí osoby i přímo záznam obrazovky. Technologie využívá přední kameru smartphonu a kombinuje jí s umělou inteligencí, která dokáže rozpoznat, zda displej nesleduje také jiná osoba než samotný uživatel. Systém by měl být schopný detekovat cizí pohled velmi rychle, už za 2 milisekundy. Jedná se o zásluhu toho, že jsou data zpracována přímo v zařízení a nejsou odesílána na servery Googlu. Řada uživatelů navíc tento způsob ocení jako bezpečnější vzhledem k ochraně soukromí, neboť nebudou záběry odesílány neznámo kam.
Video ukazuje, že technologie označovaná jako Electronic Screen Protector (v překladu Elektronická ochrana displeje) funguje na smartphonu Google Pixel opravdu svižně. Při rozpoznání jiné osoby, která kouká na displej, se přeruší aktuálně používaná aplikace a místo toho se objeví pohled z přední kamery, kde je tento zvědavec zvýrazněn. Samotné grafické zpracování je potom už otázkou pozdějších úprav, mnohem důležitější je v tuto chvíli samotná funkčnost. Uvidíme, zda se novinka osvědčí a později bude vydána jako samostatná aplikace, případně bude integrována přímo do operačního systému Android.
 
Zdroj: Qz.com


reklama