Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Rozšířené realita Google Tango oživuje starověké památky v muzeu

20.1.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Systém rozšířené reality Google Tango, který se objevil už v několika smartphonech, může nabídnout muzeím a galeriím nové možnosti prezentace svých exponátů. Poprvé byla tato vychytávka využita v Detroitu, kde pomáhá oživovat starověké poklady.
Project Tango je systém rozšířené reality (v angličtině augmented reality, odtud zkratka AR) vyvinutý Googlem, který je podporován už dvěma smartphony – Lenovo Phab 2 Pro a Asus Zenfone AR. Zatímco první novinka už se prodává na některých světových trzích, druhá byla představena teprve před pár týdny. Detroitský institut umění (Detroit Institute of Arts) přesto vyvinul ve spolupráci se společností GuidiGO aplikaci Lumin, která je průvodcem po muzeu využívající možností rozšířené reality. Návštěvníci vlastnící smartphone se systémem Tango si tedy mohou ozvláštnit prohlídku tím, že svůj telefon nasměrují na vystavovaný artefakt. Několik konkrétních příkladů využití zveřejnil Google na svém blogu.
Rozšířená realita umožňuje nahlédnout pod sarkofág a dokonce také obvazy staroegyptské mumie, lze tedy vidět její kostru v pohledu napodobujícím rentgen.
Ištařina brána z období babylonské říše se sice dnešní generaci nedochovala, ale pomocí rozšířené reality může návštěvník tuto obrovskou stavbu spatřit a porovnat ji s prostory muzea.
Většina starověkých památek neměla v době svého vzniku šedou či béžovou barvu, jak by se mohlo zdát podle dochovaných zbytků. Výjimkou není ani mezopotámský reliéf z vápence, který si lze díky rozšířené realitě prohlédnout v původních barvách.
Pečetní válečky patří k nejtypičtějším pozůstatkům mezopotámské kultury. Pomocí telefonu podporujícího Project Tango může uživatel váleček využít k původnímu účelu – otisku obrazu na hliněné destičky.


Zdroj: Blog.google
reklama