Při pohledu na čísla je však situace nadále tristní. Poslední Android (7.0/7.1) Nougat běžel začátkem prosince jen na 0,4 % aktivních zařízení. Dominantní nadále zůstává několik let stará verze Lollipop (5.0/5.1) následovaná Marshmallowem (6.0). Tím se dostáváme k dalšímu problému Androidu, který s tím výše uvedeným velmi úzce souvisí, a to fragmentaci. Na světě je více než miliarda zařízení s operačním systémem od Googlu, přičemž jsou vybaveny různými verzemi Androidu, obvykle několik let starými. To samozřejmě způsobuje nejen problémy s bezpečností, ale také znesnadňuje práci vývojářům aplikací. Google samozřejmě neduhy svého systému znal, ale dosud je výrazněji neřešil. Tedy pokud pomineme fakt, že jsou v poslední době nové „příchutě“ Androidu vydávány v dostatečném předstihu nejprve v testovací verzi, aby se na její příchod mohli snáze připravit pro výrobci hardwaru a vývojáři aplikací.

V nedávné epizodě pravidelného pořadu All About Android na Twitch.tv se Hiroshi Lockheimer, který má v Googlu na starosti Android, dostal právě k problému aktualizací. Připomněl, že tento operační systém byl vydán jako open source, a proto Google nemá dostatečný vliv na distribuci aktualizací. Podařilo se mu ovšem v uplynulých letech obejít složitý aktualizační proces, a tak je třeba Google Play Store, stejně jako další předinstalované aplikace, aktualizován nezávislé na zbylých částech systému. V budoucnu by chtěl Google v této dvojí strategii pokračovat. Na jedné straně rozšíří součásti systému, které bude moci aktualizovat bez zásahu výrobce. Naproti tomu potom usnadní výrobcům vydávání novějších verzích Androidu pro své smartphony, tablety a další zařízení.
Lockheimer ovšem neupřesnil, jaké konkrétní kroky společnost podnikne. Mnozí výrobci si stěžují, že proces vývoje i následného testování aktualizace je v současné době velmi technicky, časově a finančně náročný. Budoucí změny Googlu by proces měly značně usnadnit, i když nikdy asi nebude možné vydat update pro miliardu zařízení naráz.
Zdroj: Notebookcheck.com