www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Google chce zrychlit aktualizace smartphonů na novější verze Androidu

Google chce zrychlit aktualizace smartphonů na novější verze Androidu
, , aktualita
Jedním z největších problémů Androidu zůstávají pomalé aktualizace a s tím spojená fragmentace. Google však tuto situaci chce řešit a již má připravenou strategii, jak výrobcům usnadnit vývoj novějších verzí Androidu pro své telefony. Anketa uvnitř článku.
K oblíbeným
reklama
Mohlo by se zdát, že s příchodem Androidu Nougat se situace v oblasti aktualizací nepatrně zlepšila. Výrobci jsou aktivnější, slibují updatovat větší množství modelů a mnohdy vydávají beta verze, které umožňují malému vzorku uživatelů vyzkoušet nový software v předstihu a vývojářům zase vychytat případné chyby. Také na Android 7.1.1 nejspíš nebudou muset někteří uživatele dlouho čekat, například Sony se nechalo slyšet, že jej chce na své modely přinést jako první. Výrobci si pravděpodobně začínají uvědomovat, že pro řadu uživatelů jsou právě aktualizace při výběru smartphonu podstatné . O významu případných bezpečnostních záplat, které s sebou nové verze softwaru přinášejí, snad ani není potřeba mluvit.

Při pohledu na čísla je však situace nadále tristní. Poslední Android (7.0/7.1) Nougat běžel začátkem prosince jen na 0,4 % aktivních zařízení. Dominantní nadále zůstává několik let stará verze Lollipop (5.0/5.1) následovaná Marshmallowem (6.0). Tím se dostáváme k dalšímu problému Androidu, který s tím výše uvedeným velmi úzce souvisí, a to fragmentaci. Na světě je více než miliarda zařízení s operačním systémem od Googlu, přičemž jsou vybaveny různými verzemi Androidu, obvykle několik let starými. To samozřejmě způsobuje nejen problémy s bezpečností, ale také znesnadňuje práci vývojářům aplikací. Google samozřejmě neduhy svého systému znal, ale dosud je výrazněji neřešil. Tedy pokud pomineme fakt, že jsou v poslední době nové „příchutě“ Androidu vydávány v dostatečném předstihu nejprve v testovací verzi, aby se na její příchod mohli snáze připravit pro výrobci hardwaru a vývojáři aplikací.

V nedávné epizodě pravidelného pořadu All About Android na Twitch.tv se Hiroshi Lockheimer, který má v Googlu na starosti Android, dostal právě k problému aktualizací. Připomněl, že tento operační systém byl vydán jako open source, a proto Google nemá dostatečný vliv na distribuci aktualizací. Podařilo se mu ovšem v uplynulých letech obejít složitý aktualizační proces, a tak je třeba Google Play Store, stejně jako další předinstalované aplikace, aktualizován nezávislé na zbylých částech systému. V budoucnu by chtěl Google v této dvojí strategii pokračovat. Na jedné straně rozšíří součásti systému, které bude moci aktualizovat bez zásahu výrobce. Naproti tomu potom usnadní výrobcům vydávání novějších verzích Androidu pro své smartphony, tablety a další zařízení.

Lockheimer ovšem neupřesnil, jaké konkrétní kroky společnost podnikne. Mnozí výrobci si stěžují, že proces vývoje i následného testování aktualizace je v současné době velmi technicky, časově a finančně náročný. Budoucí změny Googlu by proces měly značně usnadnit, i když nikdy asi nebude možné vydat update pro miliardu zařízení naráz.

Zdroj: Notebookcheck.com
Je pro vás při výběru nového telefonu podstatná použitá verze Androidu a případné softwarové aktualizace?
V anketě šlo hlasovat od 20.12.2016 do 20.12.2017. Počet hlasujících: 4
Ano, je to jeden z hlavních aspektů 25 % 25% Ano, ale vybírám hlavně podle jiných vlastností 50 % 50% Ne, není to pro mě podstatné 25 % 25% Ne, ani tuto vlastnost nesleduji 0 %
reklama
Nejnovější články
Elektrické Porsche Taycan prolomilo rekord: driftovalo téměř 42,2 km Elektrické Porsche Taycan prolomilo rekord: driftovalo téměř 42,2 km
I elektromobily mohou driftovat. A to dokonce tak dobře, že elektrické Porsche Taycan prolomilo rekord v délce driftu. Na speciální trati se povedlo dosáhnou smyku o délce téměř 42,2 kilometru.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Závody inspirované Lamborghini Huracán STO míří na silnice Závody inspirované Lamborghini Huracán STO míří na silnice
Automobilka Lamborghini uvádí supersportovní Huracán STO (Super Trofeo Omolgato) na běžné silnice. Tento vůz je inspirován závodními vozy a nabídne kombinaci výkonnějšího motoru s pohonem zadních kol.
22.11.2020, aktualita, Milan Šurkala
Zdrogovaný řidič tak boural s Teslou Model 3, až baterky létaly vzduchem Zdrogovaný řidič tak boural s Teslou Model 3, až baterky létaly vzduchem
Kuriózní nehoda se stala ve státě Oregon. Řidič Tesly Model 3 se zdrogoval a usedl za volant, což mělo za následek vážnou nehodu. Série nárazů doslova roztrhala akumulátor vozu. Řidič ale odešel po svých.
20.11.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Subaru BRZ přichází s 2,4litrovým atmosférickým boxerem Subaru BRZ přichází s 2,4litrovým atmosférickým boxerem
Subaru přichází s druhou generací svého kupé BRZ. Nyní přináší větší 2,4litrový motor, který má nadále atmosférické plnění a točí poměrně vysoko. Novinka má ještě nižší těžiště a skoro ani nepřibrala.
19.11.2020, aktualita, Milan Šurkala
Honda ukázala prototyp nového Civicu 11G Honda ukázala prototyp nového Civicu 11G
Pomalu se blíží už 11. generace vozu Honda Civic. Tento model spatřil poprvé světlo téměř před 50 lety a nyní nám automobilka Honda ukázala prototyp nové generace. Ta se v USA bude prodávat jako modelový ročník 2022.
18.11.2020, aktualita, Milan Šurkala