www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Google chce zrychlit aktualizace smartphonů na novější verze Androidu

Google chce zrychlit aktualizace smartphonů na novější verze Androidu
, , aktualita
Jedním z největších problémů Androidu zůstávají pomalé aktualizace a s tím spojená fragmentace. Google však tuto situaci chce řešit a již má připravenou strategii, jak výrobcům usnadnit vývoj novějších verzí Androidu pro své telefony. Anketa uvnitř článku.
K oblíbeným
reklama
Mohlo by se zdát, že s příchodem Androidu Nougat se situace v oblasti aktualizací nepatrně zlepšila. Výrobci jsou aktivnější, slibují updatovat větší množství modelů a mnohdy vydávají beta verze, které umožňují malému vzorku uživatelů vyzkoušet nový software v předstihu a vývojářům zase vychytat případné chyby. Také na Android 7.1.1 nejspíš nebudou muset někteří uživatele dlouho čekat, například Sony se nechalo slyšet, že jej chce na své modely přinést jako první. Výrobci si pravděpodobně začínají uvědomovat, že pro řadu uživatelů jsou právě aktualizace při výběru smartphonu podstatné . O významu případných bezpečnostních záplat, které s sebou nové verze softwaru přinášejí, snad ani není potřeba mluvit.

Při pohledu na čísla je však situace nadále tristní. Poslední Android (7.0/7.1) Nougat běžel začátkem prosince jen na 0,4 % aktivních zařízení. Dominantní nadále zůstává několik let stará verze Lollipop (5.0/5.1) následovaná Marshmallowem (6.0). Tím se dostáváme k dalšímu problému Androidu, který s tím výše uvedeným velmi úzce souvisí, a to fragmentaci. Na světě je více než miliarda zařízení s operačním systémem od Googlu, přičemž jsou vybaveny různými verzemi Androidu, obvykle několik let starými. To samozřejmě způsobuje nejen problémy s bezpečností, ale také znesnadňuje práci vývojářům aplikací. Google samozřejmě neduhy svého systému znal, ale dosud je výrazněji neřešil. Tedy pokud pomineme fakt, že jsou v poslední době nové „příchutě“ Androidu vydávány v dostatečném předstihu nejprve v testovací verzi, aby se na její příchod mohli snáze připravit pro výrobci hardwaru a vývojáři aplikací.

V nedávné epizodě pravidelného pořadu All About Android na Twitch.tv se Hiroshi Lockheimer, který má v Googlu na starosti Android, dostal právě k problému aktualizací. Připomněl, že tento operační systém byl vydán jako open source, a proto Google nemá dostatečný vliv na distribuci aktualizací. Podařilo se mu ovšem v uplynulých letech obejít složitý aktualizační proces, a tak je třeba Google Play Store, stejně jako další předinstalované aplikace, aktualizován nezávislé na zbylých částech systému. V budoucnu by chtěl Google v této dvojí strategii pokračovat. Na jedné straně rozšíří součásti systému, které bude moci aktualizovat bez zásahu výrobce. Naproti tomu potom usnadní výrobcům vydávání novějších verzích Androidu pro své smartphony, tablety a další zařízení.

Lockheimer ovšem neupřesnil, jaké konkrétní kroky společnost podnikne. Mnozí výrobci si stěžují, že proces vývoje i následného testování aktualizace je v současné době velmi technicky, časově a finančně náročný. Budoucí změny Googlu by proces měly značně usnadnit, i když nikdy asi nebude možné vydat update pro miliardu zařízení naráz.

Zdroj: Notebookcheck.com
Je pro vás při výběru nového telefonu podstatná použitá verze Androidu a případné softwarové aktualizace?
V anketě šlo hlasovat od 20.12.2016 do 20.12.2017. Počet hlasujících: 4
Ano, je to jeden z hlavních aspektů 25 % 25% Ano, ale vybírám hlavně podle jiných vlastností 50 % 50% Ne, není to pro mě podstatné 25 % 25% Ne, ani tuto vlastnost nesleduji 0 %
reklama
Nejnovější články
Byton M-Byte, elektrické SUV se 48" displejem Byton M-Byte, elektrické SUV se 48" displejem
Čínská automobilka Byton chce dobýt nejen Evropu se svým novým elektrickým SUV M-Byte. To má být k mání za docela atraktivní cenu a zajímavostí bude např. i obrovský 48" displej místo přístrojové desky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Moderní Land Rover Defender přijíždí Moderní Land Rover Defender přijíždí
Legendární Land Rover Defender se přestal vyrábět před několika lety a nyní se objevuje jeho moderní varianta. Opět bude k dispozici ve verzích 90 a 110, přičemž si budete moci vybrat i hybridní variantu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Bentley vyrobí 12 replik vozu Team Blower z roku 1929 Bentley vyrobí 12 replik vozu Team Blower z roku 1929
Automobilka Bentley hodlá vyrobit 12 kusů legendárního závodního vozu Team Blower, původem z roku 1929. Při výrobě těchto aut využije skoro 100 let staré technologie, ale i moderní věci jako jsou 3D skeny.
13.9.2019, aktualita, Milan Šurkala
Ferrari F8 Spider odhazuje střechu a 20 kg Ferrari F8 Spider odhazuje střechu a 20 kg
Počátkem března se objevilo nové Ferrari F8 Tributo a to nyní dostává otevřenou variantu Spider. Ta si ponechává jeho V8 s výkonem až 720 koní, proti předchůdci vůz také shodil cenných 20 kilogramů.
13.9.2019, aktualita, Milan Šurkala
Tesla "zajela" rekord na okruhu Laguna Seca, "pokoří" i Nürburgring Tesla "zajela" rekord na okruhu Laguna Seca, "pokoří" i Nürburgring
Porsche představilo svůj elektrický sedan Taycan, který zajel rekord na Nürburgringu, čehož se hned chytil Elon Musk a rozhodl se nechat zajet rekordy na okruzích Laguna Seca i v Zeleném pekle. Má to však háček.
13.9.2019, aktualita, Milan Šurkala