www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Google chce zrychlit aktualizace smartphonů na novější verze Androidu

Google chce zrychlit aktualizace smartphonů na novější verze Androidu
, , aktualita
Jedním z největších problémů Androidu zůstávají pomalé aktualizace a s tím spojená fragmentace. Google však tuto situaci chce řešit a již má připravenou strategii, jak výrobcům usnadnit vývoj novějších verzí Androidu pro své telefony. Anketa uvnitř článku.
K oblíbeným
reklama
Mohlo by se zdát, že s příchodem Androidu Nougat se situace v oblasti aktualizací nepatrně zlepšila. Výrobci jsou aktivnější, slibují updatovat větší množství modelů a mnohdy vydávají beta verze, které umožňují malému vzorku uživatelů vyzkoušet nový software v předstihu a vývojářům zase vychytat případné chyby. Také na Android 7.1.1 nejspíš nebudou muset někteří uživatele dlouho čekat, například Sony se nechalo slyšet, že jej chce na své modely přinést jako první. Výrobci si pravděpodobně začínají uvědomovat, že pro řadu uživatelů jsou právě aktualizace při výběru smartphonu podstatné . O významu případných bezpečnostních záplat, které s sebou nové verze softwaru přinášejí, snad ani není potřeba mluvit.

Při pohledu na čísla je však situace nadále tristní. Poslední Android (7.0/7.1) Nougat běžel začátkem prosince jen na 0,4 % aktivních zařízení. Dominantní nadále zůstává několik let stará verze Lollipop (5.0/5.1) následovaná Marshmallowem (6.0). Tím se dostáváme k dalšímu problému Androidu, který s tím výše uvedeným velmi úzce souvisí, a to fragmentaci. Na světě je více než miliarda zařízení s operačním systémem od Googlu, přičemž jsou vybaveny různými verzemi Androidu, obvykle několik let starými. To samozřejmě způsobuje nejen problémy s bezpečností, ale také znesnadňuje práci vývojářům aplikací. Google samozřejmě neduhy svého systému znal, ale dosud je výrazněji neřešil. Tedy pokud pomineme fakt, že jsou v poslední době nové „příchutě“ Androidu vydávány v dostatečném předstihu nejprve v testovací verzi, aby se na její příchod mohli snáze připravit pro výrobci hardwaru a vývojáři aplikací.

V nedávné epizodě pravidelného pořadu All About Android na Twitch.tv se Hiroshi Lockheimer, který má v Googlu na starosti Android, dostal právě k problému aktualizací. Připomněl, že tento operační systém byl vydán jako open source, a proto Google nemá dostatečný vliv na distribuci aktualizací. Podařilo se mu ovšem v uplynulých letech obejít složitý aktualizační proces, a tak je třeba Google Play Store, stejně jako další předinstalované aplikace, aktualizován nezávislé na zbylých částech systému. V budoucnu by chtěl Google v této dvojí strategii pokračovat. Na jedné straně rozšíří součásti systému, které bude moci aktualizovat bez zásahu výrobce. Naproti tomu potom usnadní výrobcům vydávání novějších verzích Androidu pro své smartphony, tablety a další zařízení.

Lockheimer ovšem neupřesnil, jaké konkrétní kroky společnost podnikne. Mnozí výrobci si stěžují, že proces vývoje i následného testování aktualizace je v současné době velmi technicky, časově a finančně náročný. Budoucí změny Googlu by proces měly značně usnadnit, i když nikdy asi nebude možné vydat update pro miliardu zařízení naráz.

Zdroj: Notebookcheck.com
Je pro vás při výběru nového telefonu podstatná použitá verze Androidu a případné softwarové aktualizace?
V anketě šlo hlasovat od 20.12.2016 do 20.12.2017. Počet hlasujících: 4
Ano, je to jeden z hlavních aspektů 25 % 25% Ano, ale vybírám hlavně podle jiných vlastností 50 % 50% Ne, není to pro mě podstatné 25 % 25% Ne, ani tuto vlastnost nesleduji 0 %
reklama
Nejnovější články
Elektrifikované vozy v Evropě v prodejích poprvé překonaly diesely Elektrifikované vozy v Evropě v prodejích poprvé překonaly diesely
Dnes je na trhu tolik elektrifikovaných vozidel, že se jim v září povedlo poprvé v historii v Evropě prodejně překonat vozy s naftovým motorem. Při tomto tempu bude překonání i těch benzínových jen záležitostí chvilky.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Bugatti Bolide: přes 500 km/h a z 0 na 300 km/h za 7,37 sekundy Bugatti Bolide: přes 500 km/h a z 0 na 300 km/h za 7,37 sekundy
Bugatti představilo doslova šílený koncept vozu Bolide. Ten nabídne výkon 1850 koní a při hmotnosti pouhých 1240 kg tak zrychlí z 0 na 300 km/h za pouhých 7,37 sekundy. Maximální rychlost má překonávat 500 km/h.
28.10.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Telefony Apple iPhone dle analytika aktivně používá miliarda lidí Telefony Apple iPhone dle analytika aktivně používá miliarda lidí
Analytik Neil Cybart z Above Avalon tvrdí, že mobilní telefony Apple iPhone jsou ve světě tak moc úspěšné, že je aktivně používá už více než miliarda lidí. To je zhruba každý osmý člověk na planetě.
28.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
Apple iPhone SE: 22 % prodejů iPhonů v USA, vede však řada iPhone 11 Apple iPhone SE: 22 % prodejů iPhonů v USA, vede však řada iPhone 11
Malým telefonem Apple iPhone SE (2020) se kalifornská firma trefila do černého. Menší a na poměry Applu dost levný telefon s výkonným hardwarem zaznamenal prodejní úspěchy a v USA tvoří 22 % prodejů všech iPhonů.
27.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
Huawei představilo výkonný 5nm procesor Kirin 9000 s 5G Huawei představilo výkonný 5nm procesor Kirin 9000 s 5G
Huawei představilo nové telefony řady Mate 40 a s tím také nové high-endové procesory Kirin 9000. Ty přináší moderní 5nm technologii výroby, podporu připojení 5G a slibují vysoký výkon překonávající Snapdragon 865+.
26.10.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře