Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Google čelí žalobě kvůli neoprávněnému sledování polohy

22.8.2018, Milan Šurkala, aktualita
I když jste vypnuli sledovací služby v aplikacích Google, ten je stále mohl zaznamenávat, záleželo totiž na důkladnosti vašeho nastavení. Proto už byla na společnost podána žaloba kvůli ochraně soukromí.
Před týdnem jsme vás informovali, že Google čelí jednomu nepříjemnému problému v souvislosti s ochranou soukromí. Ten svým uživatelům nabízel možnost vypnout sledování polohy, ta však mohla být i nadále sledována a zaznamenávána. Jak se ale ukázalo, pochybení ze strany Googlu bylo spíše v tom, že zamlčel rozsáhlost nastavení a nejasně jej definoval (nešlo o jediné tlačítko), než že by nedělal to, co slíbil. Poloha skutečně nebyla zaznamenávána pro zvolené služby, jako bylo zobrazování historie lokací na mapě, nicméně zde bylo další tlačítko, které se věnovalo dalším aplikacím, a to měla většina lidí nevědomky povoleno. Ta se týkala např. aplikace Google Mapy nebo vyhledávání, kde pomáhá vylepšovat rychlost práce s aplikací, poloha se stále ukládala např. i pro funkčnost vyhledání kradeného telefonu.
 
Google logo
 
Kvůli nejasnostem proto jeden muž z Kalifornie, Napoleon Patacsil, podal žalobu Google za narušování soukromí. Tento prohřešek ovlivňuje miliony lidí nejen v USA, kteří měli nevědomky povolenou druhou sledovací službu, zatímco ta původní nekryla všechny případy ukládání polohy, i když si to uživatelé mysleli. Google už proto i vylepšil popisky, které vysvětlují funkce jednotlivých služeb.  Muž bude kromě náhrad požadovat také smazání všech nasbíraných dat.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama