Google sleduje polohu, i když nechcete. Má více funkcí sledování
15.8.2018, Milan Šurkala, aktualita
I když vypnete ukládání historie navštívených míst, Google vaši polohu stále sleduje. Zjistilo se totiž, že spousta dalších aplikací s těmito údaji dále pracuje. Nejde však o nějaký prohřešek, problém je jen v tom, že musíte zakázat více služeb.
Pokud nejste rádi sledováni a Googlem už vůbec ne, patrně jste už dávno vypnuli ukládání historie polohy na Timeline. V Associated Press nicméně zjistili, že vypnutí této služby ani zdaleka nevypne sledování vaší polohy. Ta je totiž i nadále zjišťována a ukládána aplikacemi, které ve většině případů přístup k poloze potřebují, což se týká např. mapových aplikací nebo aplikace s předpovědí počasí. Přístup k poloze je zde ale pochopitelně nutnou součástí funkce aplikace. Pokud tedy vypnete historii polohy, určitý typ historie nebude ukládán a vše je v pořádku. Systém tak nebude schopen zobrazovat doporučení na základě míst, kterými pravidelně projíždíte a podobně (např. neukáže na mapě historii vašeho pohybu).
Jenže toto není jediné nastavení, které se týká ukládání polohy zařízení a v tom je ono nemilé překvapení. Vedle Historie polohy je v profilu na Googlu také položka Aktivity na webu a v aplikacích. A ta znamená ukládání vyhledávání a různých dalších dat, která jsou součástí práce s aplikacemi Google (např. Google Mapy), ukládá polohu i IP adresu, informace o tom, zda používáte prohlížeč nebo aplikaci, o reklamách, na které jste klikli nebo dokonce jména kontaktů, která jste nedávno vyhledávali.
Dnes tedy nejde o prohřešek ze strany Googlu, ale spíše o upozornění na to, že nastavení pro záznam vašich dat o poloze a dalších údajů se netýká jediného tlačítka v profilu, ale musíte být poněkud důslednější. Připomeňme, že nedávno měl Google se sledováním problém, neboť při vypnuté funkci záznamu polohy sice nepoužíval GPS, ale pomáhal si daty z mobilních vysílačů.
V případě prohlížeče najdete obě nastavení pod Osobní údaje a soukromí > Spravovat aktivitu na Googlu > Ovládací prvky aktivity. U Androidu jde o Nastavení > Google > Nastavení Google > Osobní informace a soukromí > Ovládací prvky aktivity, v případě iOSu pak platí výše uvedený postup pro internetový prohlížeč.