Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Windows Mobile 5.0 oficiálně

markjag (386)|13.5.2005 15:16
[QUOTE="oltcit"][QUOTE="markjag"]
A este otazka fotky ked budem mat na haku tak videa su v pohode nie? :> aspon nejake to 100x100 rozlisenie by som bral :D
[/QUOTE]
Ale ved on nefoti uplne zle ,akurat potrebuje vela svetla a video ide v poho,da sa upravit nastavenie v registroch aby to nahravalo napr. v bitracii 512 kbs,rozlisenie 352x288 pri snimkovej frekvencii 25fps a to je vysokopozeratelne aj vo full screene na PC,ale opakujem svetlo:mad: Softwerove moznosti nasaveni fotaku su na vysokej urovni,ale jeho citlivost a kvalita nic moc.[/QUOTE]

Tak som si teda napisal zoznam co musim kupit a no uf....
Loox 720 cca 21 000 Sk
SD 1 GB (znacku nemam ani sajnu ale to sa tu spytam ked bdue aktualne) 2600 Sl
celokovove pero cca 400 Kc (vraj hento praska jak nic)
kovove puzdro (nemam ani sajnu ako objednam lebo hentei karty co chcu odo mna nemam)
a FOLIA je pre mna navecsia dilema, nasiel som aj za 300 Sk aj za 1000 Sk, tak teraz neviem.....
pdq (380)|13.5.2005 15:53

Loox 720 cca 21 000 Sk

Si sa asi zblaznil...Dat 21 tácov za Looxa?
:O :no:
peter.nr (501)|13.5.2005 16:09
[QUOTE="pdq"]
Loox 720 cca 21 000 Sk

Si sa asi zblaznil...Dat 21 tácov za Looxa?
:O :no: [/QUOTE]
Bohužiaľ, toľko to bežne stojí v maloobchode.
Neviem, prečo sa čuduješ? Priemo u distribútora stojí 19.500 Sk.
iPAQ 4700 stojí ešte o 500 Sk viac ...
peter.nr (501)|13.5.2005 16:34
Ešte poznámočka k článku. Je tam napísané, že upgrade WM5 pre Loox-a bude v srpnu (august). Nie je to pravda. Tu je veta zo zdroja:

"For the Pocket LOOX 720 a flash upgrade to 2005 wil available from our website starting from the 08/05 until 05/06."

"from 08/05 until 05/06" znamená "od 08/05 do 05/06". Je pravda, že angličania a američania píšu dátumy väčšinou naopak (MM/DD/RR), ale v tomto prípade by to bolo nelogické, takže jediný logicky správny preklad je "európsky":

"od 8.mája (květen) do 5.júna (červen)" ... a to je dooosť skoro :yes:
beecher (9270)|13.5.2005 17:24
[QUOTE="peter.nr"]"od 8.mája (květen) do 5.júna (červen)" ... a to je dooosť skoro :yes: [/QUOTE] Hm, 8. 5. ...
To je dost brzo na to, aby to v toto datum meli, kdyz byly WM5 uvedeny jako RTM (Release to Manufacturers - Vydani pro vyrobce) az 10. 5. Trochu nam tady hapruje cas, ze... :sarcastic:

Nehlede na to, ze kolega v praci je Anglican a ten rika, ze si mate dat studeny rucnik na hlavu :D (jako spravni stopari mate mit vzdy jeden v tasce ;) :D ), ze Anglican takhle zasadne pise mesic/rok, takze spravny vyklad ma byt srpen (august) 2005 az kveten (maj) 2006. Kdyby chtel napsat den/mesic, tak by napsal 08/5...

Jinak nekdo zapomina, ze pro vsechny zarizeni musi byt napsany ovladace znovu (nebo aspon ty stavajici tak dostatecne upraveny, aby ve WM5 chodili spravne) a pak museji byt tyto ROMky radne otestovany atd. Preci jen, zmen v systemu je dostatek, takze vse otestovat za 20-25 dni, to chci toho frajera videt...

Nerku-li, ze to jeste FSC nikde neoznamilo oficialne... ;)
TheMelin (1642)|13.5.2005 18:15
[QUOTE="oltcit"][QUOTE="markjag"]
A este otazka fotky ked budem mat na haku tak videa su v pohode nie? :> aspon nejake to 100x100 rozlisenie by som bral :D
[/QUOTE]
Ale ved on nefoti uplne zle ,akurat potrebuje vela svetla a video ide v poho,da sa upravit nastavenie v registroch aby to nahravalo napr. v bitracii 512 kbs,rozlisenie 352x288 pri snimkovej frekvencii 25fps a to je vysokopozeratelne aj vo full screene na PC,ale opakujem svetlo:mad: Softwerove moznosti nasaveni fotaku su na vysokej urovni,ale jeho citlivost a kvalita nic moc.[/QUOTE]

Mohl by jsi mi napsat kde v regstrech co změnit pro změnu bitrate u videa?Můžeš klidně do SZ ať to tu není samý OT. Děkuji
zipiik (206)|13.5.2005 18:49
[QUOTE="markjag"]
oki a k veci, ty sa ma snazis pomaly presvedcit aby som sile do dellu :> [/QUOTE]

je to lump....me taky nahlodal (a to sem chtel jit do compacta :c)
markjag (386)|13.5.2005 18:53
[QUOTE="peter.nr"]
Bohužiaľ, toľko to bežne stojí v maloobchode.
Neviem, prečo sa čuduješ? Priemo u distribútora stojí 19.500 Sk.
iPAQ 4700 stojí ešte o 500 Sk viac ...[/QUOTE]

Hej hej, zial tolko stoji. Akoze kebyze chcem hx4700 tak to mozem mat z agemu ale ja shitoidny hx4700 nechcem. Looxika tam nemaju. A neviem o ziadnom velkosklade kde by mali looxika. Ak vies mozes mi poradit na postu lebo ked to napsies sem asi to zmazu. Velmi casto tu nejak mazu prispevky aj ked neviem za co ale asi za to ze tam je odkaz na nejaky shop :D
beecher (9270)|17.5.2005 17:26
Par odkazu:

http://www.msmobiles.com/news.php/3834.html - WM5.0 nebudou dostupne na stavajici zarizeni s Phone Edition ci na SmartPhony (ac image ROMek jsou), protoze operatori nechteji, aby si zakaznici stavajici zarizeni upgradovali, ale kupovali nove s WM5.0. Prvni oficialni zarizeni Phone Edition/SmartPhone s WM5.0 maji byt dostupne v srpnu 2005.
What's New for Developers in Windows Mobile 5.0 - co je noveho ve WM5.0 pro vyvojare
Windows Mobile Platform Migration FAQ for Developers - odpovedi na caste dotazy vyvojaru...
Proc nektere zarizeni bude mozne upgradovat a jine ne? - nazor Brighthandu...
Pavel Koza (4761)|17.5.2005 18:15
V jedne neverejne diskuzni skupine jsem zahledl tvrzeni cloveka, ze pry lide z i-Mate nevylucuji upgrade Compacta... Respektive toho jejich Jamu. Takze nadeje umira posledni:?
peter.nr (501)|17.5.2005 20:40
[QUOTE="markjag"]Hej hej, zial tolko stoji. Akoze kebyze chcem hx4700 tak to mozem mat z agemu ale ja shitoidny hx4700 nechcem. Looxika tam nemaju. A neviem o ziadnom velkosklade kde by mali looxika. Ak vies mozes mi poradit na postu lebo ked to napsies sem asi to zmazu. Velmi casto tu nejak mazu prispevky aj ked neviem za co ale asi za to ze tam je odkaz na nejaky shop :D[/QUOTE]

Ja myslím, že nezmažú. :)
Loox-a majú v BGS a v SWS.
manager (75)|18.5.2005 18:23
Z mé strany bych měl dva základní okruhy, o kterých si myslím, že by zde mělo smysl diskutovat, resp. dopátrat se a napsat sem, co kdo zjistil. (Jedna zde již byla letmo zmíněna, druhá ještě ne.)

1. Jak to bude s nativní podporou realVGA režimu pro VGA zařízení? Tato otázka mi jako uživateli VGA zařízení připadá docela zásadní. Nevidím (zatím) do systému tak hluboce, abych byl schopen posoudit, na kolik by mohla nativní podpora VGA režimu pomoci tomu, aby se v celoobrazovkovém režimu relativně správně rozběhlo více aplikací. Pokud by však taková možnost byla, pak její zahrnutí bych považoval za plus, její absenci naopak za velké a významné minus. Nemohu se totiž ubránit pocitu, že seVGA Microsoft docela odfláknul. V případě VGA zažízení bych totiž naopak očekával nativní podporu VGA s tím, že když se to někomu bude zdát moc malé, tak bude mít možnost přepnout se do něčeho takového jako je seVGA. Do jisté míry by se možná dalo lehce přimhouřit oko nad tím, že WM2003SE jsou jen upgradem WM2003, a proto možná nemusela být plná podpora VGA úplně lehce implementovatelná. I když na druhou stranu si říkám, že když mohou realVGA podporovat takové aplikace jako ozVGA a další, tak proč to nemohl udělat MS rovnou (mé hodnocení viz výše). Nicméně absence nativní podpory VGA i u nové verze OS WM_5.0 by podle mého názoru byla ostudná (a mimo jiné by byla příkladem marketingové ignorance MS monopolu v daném tržním segmentu - tedy za předpokladu, že počet uživatelů, kteří používají nativně VGA na VGA přístrojích by nebyl zanedbatelný, tj. byl by vyšší než 5 ev. 10%, což se podle dojmů, které jsem nabyl na ce4you, domnívám, že bude vyšší).

2. Jak to bude s HR a SR (hard reset - soft reset)? Zkoušel jsem k tomu něco najít na webu, ale nikde jsem na to moc nenarazil. Pokud se zásadně změní filozofie práce s pamětí a vše podstatné se bude ukládat do FileStore (flashROM), pak by podle mého názoru taková věc jako softreset byla do jisté míry zbytečná a své opodstatnění by měla pouze v případě, že by po zamrznutí systému znovuzprovoznila PDA rychleji než standardní hardreset. A další věcí, kterou jsem nějak logicky vyvodil z přečtené recenze a příspěvků, je, že osobní nastavení se nyní budou nově ukládat do FileStore (flashROM) a i po hardresetu by měla být automaticky dostupná. A další věcí je, jak to bude s průběžným zálohováním a obnovou průběžných záloh v okamžiku, kdy systém bude nabíhat z FileStore (flashROM)? Prakticky nepochybuji o tom, že součástí upgradu bude muset být u každého zařízení i zcela nová verze zálohovacího programu. Nejsem si už však tak zcela jistý, co se bude zálohovat a jak se to bude obnovovat - FileStore (flashROM) podle mého názoru bude muset být rozdělen na dvě části, na uživatelsky přístupnou, kterou bude možné uživatelsky modifikovat a zálohovat, a uživatelsky nepřístupnou, kterou nebude možné měnit ani zálohovat.

Také doufám, že nový systém a nový způsob práce s pamětí by mi mohly pomoci od těch věčných softresetů, které mě na mém hx4700 tak neskutečně prudí. Bude to zřejmě můj hlavní důvod, proč budu zkoušet WM_5.0. A jestliže by ani nový systém a nový způsob práce s pamětí nepomohly, tak asi můj iPAQ s definitivní platností navštíví servis s reklamací.

Pavel Koza (4761)|19.5.2005 08:12
Pokud jde o praci s pameti, myslim, ze Vami uvadene domnenky nejsou uplne presne. Respektive terminilogie. Ve WM5 bude situace pripominat klasicky pocitac - co je na disku (FlashROM), je trvale. Co je v RAM (RAM:) je proste docasne a po SW resetu se ztrati (jako na desktopech). Jinymi slovy - SW reset je nastroj pro reseni kritickych situaci napriklad se zaseklou aplikaci, nic vic.

Spis je otazkou, jak to vlastne bude s HW resetem, tedy v Pocket PC svete akci, ktera ma vse uvest do puvodniho stavu... Pokud budu psat primo do Flash RAM a budu mit moznost tam delat zmeny, jak to pak uvedu do puvodniho stavu? Asi to bude podobne jako u Smartphonu, ktere take nejak Master Reset zvladnou. Ale jak...? Uffff:?
Andilek (173)|19.5.2005 08:59
No jak... budto bude nekde image, a nebo HR bude obdoba SR, tedy nebude mazat vse, a jediny navrat do puvodniho stavu bude z CD jako trebas u notebooku.
Jina varianta je asi lehce mimo stavajici moznosti .
peter.nr (501)|19.5.2005 09:08
Čo presne sa deje po HR vo WM2003 ? Systém zmaže všetko z RAM, nakopíruje tam nejaké základné (default) konfiguračné súbory a spustí sa?

Tak potom podobne to bude aj vo WM5. Sú ale dve možnosti:
1. Zmaže sa celá uživateľsky prístupná FlashROM a následne sa vytvoria nové základné konfiguračné súbory.
2. Nič sa nezmaže, iba základné konfiguračné súbory (napr. register) budú nastavené na "default". Čiže ak tam aj niečo bude nainštalované, OS o tom nebude vedieť.

Mne pripadá reálnejšia tá druhá možnosť, pretože OS ťažko odlíši, čo je vo FlashROM program a čo sú dáta.
Ak by bola pravdivá predsa len prvá možnosť, znamenalo by to potrebu (nutnosť) ukladať dáta na kartu, kde by ostali zachované aj po HR.
Andilek (173)|19.5.2005 11:40
To mi prijde hodne divoke.
Jak to funguje ted? ve flash rom je image tak jak se to dodalo. HR pak smaze RAM a rozbali do ni tento image.
Co se tyce WM5, tak se do pameti nacitaji jen nejake pomocne rabulky a registry, ale veskere zmeny se provadeji primo ve FlashROM.

Napadaji me tedy jen dve moznosti:
1) bude opet v ROM image od vyrobce a ten se namisto do RAM rozbali do ROM
- To mi ale prijde jako blbost, protoze to ubere ROM a nevim, jak by se to pak veslo do 64MB
- Dal mi to prijde ujete, protoze by to znamenalo, ze se po HR opet ztrati data

2) V ROM bude jen predinstalovany system a navrat k tovarnimu nasttaveni bude delany pres bootloader a cdcko stejne, jako je to pri flashovani Linuxu.
- Prijde mi to pohodlne, protoze se vyuzije stejna technologie jako pri soucasnem upgrade ROMky
- Nezabira se tim misto v ROM navic
- Pomoci utilit ala ghost, si aktualni stav PDA proste ulozis do image a pak si muzes flashovat kdy chces co chces jak chces.
- Jedine omezeni je moznost rychleho vycisteni PDA a navrat k tovarnimu nastaveni, ale to preci nikdo nedela 10x denne (az na vyjimky pri testovani)

beecher (9270)|19.5.2005 11:52
No, myslim, ze to je jednodussi nez si myslite... :)
Bude tomu podobne jako u SmartPhonu i "HR" se bude chovat obdobne (na SmartPhonech se tomu rika Master Reset), kdyz uz maji mit i kod z 90% stejny.
FlashROM bude rozdelena na dve casti, a to OS ROM a Storage, defacto jako doposud. V OS ROM bude ulozen image OS (tak jak dnes vypadaji image ROMek, tedy sjedou z vyrobni linky vyrobce PDA) bez uzivatelskeho nastaveni a nebude jej mozne zmenit jinak nez preflashovanim. Ve Storage budou ulozeny programy, PIM informace, zmeny do registru (nainstalovany SW, nastaveni Owner Info apod.) atd. Pri startu (po SR) se nahraji do RAM casti WM5.0, aby nabehly a bezely (zbytek se bude nahravat "per request"), se standardnimi nastavenimi a v pripade, ze WM5.0 najde ve Storage zmeny do registru a nastaveni, tak ty se pak aplikuji a taky nahraji se do RAM dalsi nainstalovane drivery a apps, ktere se maji pustit po startu.
HR neboli MasterReset smaze/zformatuje danou Storage, takze po nem bude PDAcko ciste jako slovo bozi a Windowsy automaticky vytvori potrebne databaze atd. Tzn. po MasterResetu je potreba nainstalovat vse znova a taky nahrat data...

Je to jeste nekomu nejasne? :D
Andilek (173)|19.5.2005 12:48
Na Smartphonech ted maji WM5?

[QUOTE]Trvalé úložiště - ve WM5 se drasticky mění přístup ke správě paměti. Aby se zabránilo ztrátám v případě úplného vybití baterie, vše se bude instalovat a ukládat pouze do FlashROM. RAM bude sloužit pouze pro běh aplikací.[/QUOTE]

A vzhledem k tomu, ze pri vybiti baterky nastava HR, tak mi neni jasne, jak bude tahle vec splnena. Prijde mi to jako vcelku hloupy design.
1) stale bude OS zabirat velke mnozstvi RAM
2) Pevne uloziste dosud poskytovalo misto pro ulozeni dat, ktere se po HR nemaze. Timhle my M$ prisel o tuhle vymozenost a byl by to z pohledu uzivatele krok zpet
3) unika mi efekt cele teto zmeny vyjma toho, ze mam kontakty v jinem typu pameti, ktery se ale chova stejne jako RAM.
Pavel Koza (4761)|19.5.2005 13:08
[QUOTE="beecher"]FlashROM bude rozdelena na dve casti, a to OS ROM a Storage, defacto jako doposud. [/QUOTE]

Jo, Beecher ma pravdu. Po zjisteni, ze vse bude v ROM jsem zapomnel na to, ze to vlastne zustane uplne jako dosud, princip se nezmeni. RAM pro uzivatele de-fakto zmizi a na jeji misto prijde Safestorage, ktera se bude chovat jako dosud RAM... To je logicke:oops:

Nebo si mozna uzivatel bude moct rict, ze chce tyhle 4MB nechat jako Safe Storage a zbytek pri HW resetu mazat... Nevim, uvidime, az vyrobci prijdou s prvnimi PDAcky/upgrady.
Pavel Koza (4761)|19.5.2005 13:12
[QUOTE="Andilek"]1) stale bude OS zabirat velke mnozstvi RAM[/QUOTE]
RAM pro tebe jako uzivatele prestane byt zajimavy parametr...

[QUOTE="Andilek"]2) Pevne uloziste dosud poskytovalo misto pro ulozeni dat, ktere se po HR nemaze. Timhle my M$ prisel o tuhle vymozenost a byl by to z pohledu uzivatele krok zpet[/QUOTE]
Trebas to pujde rozdelit, kdo vi:)

[QUOTE="Andilek"]3) unika mi efekt cele teto zmeny vyjma toho, ze mam kontakty v jinem typu pameti, ktery se ale chova stejne jako RAM.[/QUOTE]
Normalni BFU pravidelne zapomina nabijet. Staci chvile (myslim vikend) a je bez dat. A kdo za to muze? Blbej Microsoft... Timhle zajistis, ze jakmile se dostane ke zdroji, ma zarizeni v tom samym stavu, jako ho mel predtim. A nemusi to byt ani BFU (viz diskuze o tom, jak vlastne zabezpecit PDA pred odjezdem na dovolenou minuly rok)...
beecher (9270)|19.5.2005 13:37
[QUOTE="Andilek"]Na Smartphonech ted maji WM5?

A vzhledem k tomu, ze pri vybiti baterky nastava HR, tak mi neni jasne, jak bude tahle vec splnena. Prijde mi to jako vcelku hloupy design.
1) stale bude OS zabirat velke mnozstvi RAM
2) Pevne uloziste dosud poskytovalo misto pro ulozeni dat, ktere se po HR nemaze. Timhle my M$ prisel o tuhle vymozenost a byl by to z pohledu uzivatele krok zpet
3) unika mi efekt cele teto zmeny vyjma toho, ze mam kontakty v jinem typu pameti, ktery se ale chova stejne jako RAM.[/QUOTE] Na Smartphonech jeste WM5 nejsou, ale princip zachazeni s pameti ve aktualnim systemu je totozny s tim, co bude ve WM5 i pro PDAcka...

Ale HR pri uplnem vybiti u WM5.0 nenastane (tedy ztrata dat, stejne jako u Smartphonu), to je to, proc se vse bude ukladat do FlashROM/Storage (dnes se to jmenuj iPAQ Store, Built-in Storage apod.). Jedine o co prijdes pri vybiti baterie, jsou aktualne spustene programy, tj. po nabiti/znovu zapntui ti PDAcko defacto "nabootuje" a ty budes muset programy, ktere jsi mel pred tim spustene, znova spustit, pokud budes chtit...
Dneska ti programy mohly zabirat RAM dvakrat a to kdyz do ni byly nainstalovany (v casti Storage, viz. control applet Memory) a kdyz byly spousteny v casti Program)
Ad 1) To je to stejne jako na PC, OS a programy vzdycky budou zabirat nejakou RAM, aby mely kde bezet, ale pouze jejich "behove" kopie. Toto by se melo zmenit s nastupcem WM5.0, ktery uz bude mit dotazenu technologii XIP (eXecution In Place) do te spravne podoby, tedy nic se nebude nahravat do RAM, vse se bude provadet v miste ulozeni programu, njo a to bude hard-core... :D
Ad 2) Ale MS o nic neprichazi a uzivatele tim nic neztrati! Predstav, ze vse, co ted na PDA udelas bude bezpecne ulozeno, nic se ti vybitim baterie neztrati... Proste ted PDAcka budou, ad absurdum, fungovat stejne jako PC, tedy to, co se ted vydava jako FlashROM/Storage, vlastne odpovida HDD v PC. Potrebna data a programy se ti zkopiruji do RAM, ale pouze pro vykonani potrebne cinnosti, ne aby tam zustala natrvalo. Pri ukonceni programu budou data zpet ulozena do FlashROM/Storage...
Ja mam na Dellu 92MB FlashROM dostupne pro uzivatelska data/programy a po instalaci vsech programu a jejich dat tam mam porad pres 55MB volneho. Ten nedostatek pameti ve FlashROM u starsich zarizeni (napr. iPAQ 4150) je taky jednim z duvodu, proc na ne WM5 nebudou, protoze by nebylo kam ukladat data a instalovat programy.
Ad 3) Ale to je dobre, ze budes mit kontakty v jinem typu pameti. V ROM budou na bezpecnem miste... :yes:

Igen? :D
Andilek (173)|19.5.2005 13:42
Hmm. Tak mi to doslo a nevim, jestli jsem rad. :(
Na misto efektivnejsiho vyuziti zarizeni bude akorat vsechno zamotanejsia misto rozkouskovanejsi.:no:
beecher (9270)|19.5.2005 13:43
[QUOTE="Pavel Koza"][QUOTE="beecher"]FlashROM bude rozdelena na dve casti, a to OS ROM a Storage, defacto jako doposud. [/QUOTE]

Jo, Beecher ma pravdu. Po zjisteni, ze vse bude v ROM jsem zapomnel na to, ze to vlastne zustane uplne jako dosud, princip se nezmeni. RAM pro uzivatele de-fakto zmizi a na jeji misto prijde Safestorage, ktera se bude chovat jako dosud RAM... To je logicke:oops:

Nebo si mozna uzivatel bude moct rict, ze chce tyhle 4MB nechat jako Safe Storage a zbytek pri HW resetu mazat... Nevim, uvidime, az vyrobci prijdou s prvnimi PDAcky/upgrady.[/QUOTE]Ne, "RAM" a jeji deleni na Program a Storage kompletne zmizi. RAM tedy nezmizi fyzicky, ale ta "stupid" technolgie deleni jeji vyuziti. A proc by to MS zase komplikoval a to deleni presouval i do FlashROM/Storage? Na disku v PC muzes mit taky pomichane data s aplikacemi a nikomu to nevadi... :)
beecher (9270)|19.5.2005 13:44
[QUOTE="Andilek"]Hmm. Tak mi to doslo a nevim, jestli jsem rad. :(
Na misto efektivnejsiho vyuziti zarizeni bude akorat vsechno zamotanejsia misto rozkouskovanejsi.:no: [/QUOTE] Ale vzdyt to proboha je efektivnejsi vyuziti a navic bezpecnejsi... :sarcastic:
beecher (9270)|19.5.2005 13:46
[QUOTE="Pavel Koza"]RAM pro tebe jako uzivatele prestane byt zajimavy parametr...[/QUOTE] Proc by mel? Cim vic RAM, tim vice programu muze byt spusteno najednou... ;)
Pavel Koza (4761)|19.5.2005 13:51
[QUOTE="beecher"]A proc by to MS zase komplikoval a to deleni presouval i do FlashROM/Storage? Na disku v PC muzes mit taky pomichane data s aplikacemi a nikomu to nevadi... :)[/QUOTE]

Protoze kdyz mas data na C-cku a das format (HW reset), tak ti je to smaze, ze...

[QUOTE="beecher"]Proc by mel? Cim vic RAM, tim vice programu muze byt spusteno najednou... [/QUOTE]

Jasne, kazdy uzivatel PDA potrebuje ke svemu ziti 30 soucasne spustenych aplikaci, kterym nebude stacit cistych 64MB, pripadne dokonce 128MB... V dnesni dobe si PDA realne vystaci s 20MB... Ale to je fuk, to uz je offtopic:)
Andilek (173)|19.5.2005 13:52
To nic, to jsem psal pred tvym vysvetlenim... Omlouvam se z aprodlevu, behem ktere jsi stihl napsat prispevek :)

Jedna vec me trosku zarazi. Programy se budou spoustet misto v rychle RAM v pomale ROM. To je dobre?

Co se tyce iPAQ Store, proste jsem se tesil, ze budu moci vyuzit i misto zabrane dosud tim imagem. Precijen je pro me vyhodnejsi mit k dispozici vic mista, nez moznost na cestach prevest PDA do stavu pri nakupu. To mohu delat v klidu doma u PC

Co se tyce ulozeni dat, tak mi doslo, ze budou v bezpeci pred vybitim obou baterek, coz je dobre, co me mrzi je, ze nejsou v bezpeci pred HR. Duvod je prosty. Kazdemu se obcas stalo, ze 3rd party apolikace ti provedla HR ani nevis jak. A moje tiche prani bylo nemuset se toho bat.

Co se tyce vyuziti pameti, pokud nebude ZADNY RAMDISK, tak jsem spokojeny. Nemam rad ramdisky ;)

Jeste doplnim: HW reset ma byt totozny s formatem disku? Jenze vetsina aplikaci na PC mi jen tak format disku nespusti, zatimco HW reset na PPC je pomerne casta zalezitost. Skoro bych rekl ze castejsi, nez zminene vybiti baterek :(
beecher (9270)|19.5.2005 13:53
[QUOTE="Pavel Koza"]Protoze kdyz mas data na C-cku a das format (HW reset), tak ti je to smaze, ze...[/QUOTE] No jasne, ale od ceho mame backupovaci SW, pripadne prachsproste kopirovani? ;)
Andilek (173)|19.5.2005 13:59
Nic, zanechme toho OT, Mam uz jasno jak to bude a jak jiz bylo zmineno, muj pritel backup bude stale dennim spolecnikem.
Pavlucha (1496)|19.5.2005 14:08
[QUOTE="Andilek"]Jedna vec me trosku zarazi. Programy se budou spoustet misto v rychle RAM v pomale ROM. To je dobre? [/QUOTE]

O kolik je ta ROM pomalejší, než RAM ?
V současnosti přes 50% aplikací spouštím z karty - nevšimnul jsem si ani, že by se to nějak táhlo ;)
beecher (9270)|19.5.2005 14:10
[QUOTE="Andilek"]Jedna vec me trosku zarazi. Programy se budou spoustet misto v rychle RAM v pomale ROM. To je dobre?

Co se tyce iPAQ Store, proste jsem se tesil, ze budu moci vyuzit i misto zabrane dosud tim imagem. Precijen je pro me vyhodnejsi mit k dispozici vic mista, nez moznost na cestach prevest PDA do stavu pri nakupu. To mohu delat v klidu doma u PC

Co se tyce ulozeni dat, tak mi doslo, ze budou v bezpeci pred vybitim obou baterek, coz je dobre, co me mrzi je, ze nejsou v bezpeci pred HR. Duvod je prosty. Kazdemu se obcas stalo, ze 3rd party apolikace ti provedla HR ani nevis jak. A moje tiche prani bylo nemuset se toho bat.

Co se tyce vyuziti pameti, pokud nebude ZADNY RAMDISK, tak jsem spokojeny. Nemam rad ramdisky ;) [/QUOTE]1) Ne, programy nebo jejich casti, ktere je potreba pro spusteni, se ve WM5 zkopiruji do RAM a tam se budou provadet, po ukonceni se proste z RAM zahodi... To s tim XIP v nastupci WM5.0 (ze by WM6.0?) ma v planu Microsoft s Intelem, oni (teda spise Intel) snad na to vymysleji nejake rychlejsi FlashROM pameti... Ale o tom nechci polemizovat...

2) A kam se ten OS ma nainstalovat/flashnout? Bude nekde volne levitovat uvnitr v PDA? :D
Ale uz se nebude dit to, co se deje ted, ze se nektere casti OS kopiruji do RAM Storage... Teda by nemelo, mely by se jen zmeny...
A proc bys mel nejak privadet sve PDA do stavu pri nakupu na cestach? Nejak tomu nerozumim...

3) Ale ted ti HR aplikace neudela, maximalne tak SR... HR/MasterReset lze provest "pouze" rucne...
Navic tam bude Dr. Watson, ktery chybu aplikace zachyti a odstreli ji, pokud by zlobila, takze pak bude mozne ji v klidu odinstalovat...

4) Jo, RAMdisk, to je to spravne slovo jak vlastne nazyvat RAM/Storage... :)
beecher (9270)|19.5.2005 14:11
[QUOTE="Andilek"]Nic, zanechme toho OT, Mam uz jasno jak to bude a jak jiz bylo zmineno, muj pritel backup bude stale dennim spolecnikem.[/QUOTE] Andilku, proboha proc by mel? Backup pouzijes jenom pri flashovani nove ROMky (z vetsi casti, nebo se rozhodnes to preinstalovat), aby sis zazalohoval potrebna data, tot cele...
Pripadne jeste muzes pouzit sync do PC...
beecher (9270)|19.5.2005 14:34
[QUOTE="Pavlucha"]O kolik je ta ROM pomalejší, než RAM ?
V současnosti přes 50% aplikací spouštím z karty - nevšimnul jsem si ani, že by se to nějak táhlo ;) [/QUOTE] Pokud do ROM pameti pristoupis jednou, nactes, co potrebujes do RAM a pak pracujes nad RAM, tak to tak moc nepoznas, ale kdyz se ti instrukce a data pro procesor do toho procesoru maji natahovat primo z ROM a ma se tak v pripade XIP dit velmi intezivne, tak to pak bude zajimave...
To je proste to stejne, jako kdyby se procesor dotazoval na dalsi instrukci HDD... Coz uznas, je blbost... ;)
Andilek (173)|19.5.2005 14:55
No s tim HR, nektere aplikace mi diky chybam a nekompatibilite fakt HR cihlu a tak jsem nekde na cestach najednou byl bez dat a bez aplikaci.
Predpokladam, ze chybovy stav s HR zustane (vyloucit nejde) a tak logicky muze nastat HR nekde venku. V takovem okamziku bych byl radeji, kdyby se cihla vratila do predchoziho stavu a ne do tovarniho, pripadne aby existoval nejaky nouzovy rezim ala PC

Co se tyce toho flashovani, predstava byla nasledujici: Image na cdcku nebo na HD pocitace. Novy OS se proste z image na CD rovnou rozbali na ipaq store. Pri spusteni se pak pouzije primo ipaqstore.

To co jsi napsal ty je tohle: Image ne na specialni casti ipaqstore. Tam se provede flash. Po spusteni se stejne jako ted rozbali tento image castecne do ipaq store a castecne do pameti.
Z toho mi plyne, ze mam v drahe ROM pristoje zbytecne nejaky 32MB image, ktery potrebuju jednou pri HR a jinak jen bere misto.

Je fakt, ze pokud v soucasnosti mam k dispozici 64MB RAM, z toho je vyuzito 20MB na ramdrive, je predstava presunuti RAMDRIVE na Store vitana.
Na druhou stranu kdyz mam 128MB ROM a z toho je 85MB volnych na praci a zbylych 40MB je image OSu, prijde mi ho trosku lito.

Ale asi je fakt, ze kdyz si udelam backup na kartu a nekde na cestach mi neco HR cihlu, tak je lepsi mit v ROM image, na ktery pak mohu pustit restore a dostat ji obratem do predchoziho stavu, nez cekat, az se dohrabu k PC a obnovim to z CDcka.
beecher (9270)|19.5.2005 15:32
[QUOTE="Andilek"]Predpokladam, ze chybovy stav s HR zustane (vyloucit nejde) a tak logicky muze nastat HR nekde venku. V takovem okamziku bych byl radeji, kdyby se cihla vratila do predchoziho stavu a ne do tovarniho, pripadne aby existoval nejaky nouzovy rezim ala PC

Co se tyce toho flashovani, predstava byla nasledujici: Image na cdcku nebo na HD pocitace. Novy OS se proste z image na CD rovnou rozbali na ipaq store. Pri spusteni se pak pouzije primo ipaqstore.

To co jsi napsal ty je tohle: Image ne na specialni casti ipaqstore. Tam se provede flash. Po spusteni se stejne jako ted rozbali tento image castecne do ipaq store a castecne do pameti.
Z toho mi plyne, ze mam v drahe ROM pristoje zbytecne nejaky 32MB image, ktery potrebuju jednou pri HR a jinak jen bere misto.

Je fakt, ze pokud v soucasnosti mam k dispozici 64MB RAM, z toho je vyuzito 20MB na ramdrive, je predstava presunuti RAMDRIVE na Store vitana.
Na druhou stranu kdyz mam 128MB ROM a z toho je 85MB volnych na praci a zbylych 40MB je image OSu, prijde mi ho trosku lito.

Ale asi je fakt, ze kdyz si udelam backup na kartu a nekde na cestach mi neco HR cihlu, tak je lepsi mit v ROM image, na ktery pak mohu pustit restore a dostat ji obratem do predchoziho stavu, nez cekat, az se dohrabu k PC a obnovim to z CDcka.[/QUOTE] 1) Co myslis tim, ze muze HR nastat nekde venku? Nema ti jak nastat, neco ti samovolne cihlu neHRkne, nebude mit jak...
A nouzovy rezim, nac? Dr. Watson ti odchytne chybu pri startu OS a spousteni nejake aplikace, zabije ji, a OS nabehne v poradku... Jak jsem jiz psal predtim...

Don't panic!

2) a 3) No, kdyby se ti ten image rozbalil do FlashROM podobne jako instalace WXP na disk, tak to by byla husta prasarna, aby se mi v souborech OS mohla hrabat kazda aplikace... :? Pro mne je teda rozhodne lepsi, kdyz vim, ze aspon neco staleho (image OSu) je v PDAcku... A lito mi to rozhodne neni... Jak jsem psal mam stale 55! MB volneho mista ve Built-in Storage...
BTW Tady si musime taky uvedomit, ze WinCE jsou real-time OS, takze se to musi chovat taky trochu jinak, nez OSy pro desktopy a servery...

Ad 4) Osobne, ja bych dost rval, kdyby mi neco HRklo samovolne PDAcko a nemoh jej i bez zalohy pouzivat... Tzn. ze by vubec nenajelo...

Myslim, ze situace je uz vice nez dost jasna ;), jestli mas jeste nejake otazky, nebo ti to stale neni jasne :D, tak mi SZni, myslim, ze uz to tady trochu lidi otravuje a maji v tom hokej... :yes:
peter.nr (501)|19.5.2005 16:34
Nebol som tu len pár hodín a nestačím sa diviť, aká diskusia sa tu rozpútala. :)

Andílek:
Ešte nikdy som sa so samovoľným HR nestretol. Na MDA II sa mi kedysi pred rokom asi 2x stalo, že som bol nedočkavý a neopatrný a spravil som súčasne SR pri stlačení vypínacieho tlačidla = HR. Ale to bola moja chyba. Ak máš backup na karte nie je čo riešiť. Na ceste urobíš restore z karty a prípadne si tam doinštaluješ z karty všetky potrebné programy (cez CAB-y).

Pavel:
Mám Loox-a a momentálne mi niekedy ani tých 128 MB RAM nestačí. Ak mám pre programy nejakých 50 MB a pár bežiacich programov, tak mi dosť často hlási nedostatok pamäte pre spustenie BT. Ale to je starý známy problém. Takže mať 64-128 MB len pre beh aplikácií, to bude paráda!

Beecher:
Díky za vysvetlenie. Tak nejak som si to predstavoval.

Andílek:
HR - presne ako v PC. Predstav si, že Secure Store je C: a karty sú D:, E:, ...
Ak chceš preinštalovať nestabilný systém, je najlepšie naformátovať C: a inštalovať nanovo. Preto je lepšie mať dáta na D:. Spravujem asi 100 PC a ver mi, toto je to najlepšie a overené riešenie. Navyše, ľahko sa dá spraviť image celého C: a potom ho jednoducho restorovať. A dáta na D: ostanú neporušené. Presne to isté aj na PPC.
beecher (9270)|19.5.2005 17:25
[QUOTE="peter.nr"]Nebol som tu len pár hodín a nestačím sa diviť, aká diskusia sa tu rozpútala. :) [/QUOTE]Bylo to treba rozsipnout a svest hrisniky na spravnou stranu... :D[QUOTE="peter.nr"]Pavel:
Mám Loox-a a momentálne mi niekedy ani tých 128 MB RAM nestačí. Ak mám pre programy nejakých 50 MB a pár bežiacich programov, tak mi dosť často hlási nedostatok pamäte pre spustenie BT. Ale to je starý známy problém.[/QUOTE]Heh, to mate pekne na .... :no:, to nam Dellarum toto Dell opravil v A03 ROMce... :yes:
[QUOTE="peter.nr"]Beecher: Díky za vysvetlenie. Tak nejak som si to predstavoval.[/QUOTE] No, nemas zac, ale byla to fuska... ;)[QUOTE="peter.nr"]HR - presne ako v PC. Predstav si, že Secure Store je C: a karty sú D:, E:, ...
Ak chceš preinštalovať nestabilný systém, je najlepšie naformátovať C: a inštalovať nanovo. Preto je lepšie mať dáta na D:. Spravujem asi 100 PC a ver mi, toto je to najlepšie a overené riešenie. Navyše, ľahko sa dá spraviť image celého C: a potom ho jednoducho restorovať. A dáta na D: ostanú neporušené. Presne to isté aj na PPC.[/QUOTE]Ne, tak ne, soudruzi... :D
Predstav me si tu cast FlashROM, kde je image OS (dale ji budu nazivat FlashROM/OS), jako disk C:, ktery je zamknuty pro zapis (je z nej mozne cist, bootovat, ale zapis ne, krome tedy flashovaciho SW), FlashROM/Storage (tedy to, kam se budou ukladat data, programy apod.) jako disk D:, CF/SD karty jako E:, F:...
Ted, co se stane pri HR/Master Resetu? No, nic moc sloziteho, smazou se pouze data na disku D:, tedy ve FlashROM/Storage (tedy jenom na te uzivatelske casti), image OS stale zustane na disku C: a PDA po resetu bude zase ciste jako slovo bozi, tedy jako kdyby vyjelo z tovarny...

HR/MasterReset vsak nebude mozne provest programove ci nahodne (jako ze si nejaka aplikace vzpomene), maximalne co muze udelat nejaka poblaznena aplikace je SR, kde pri pristim nahrani ji Dr. Watson odchyti a pokud bude zlobit, tak zabije (coz by sice mel udelat uz pri prvnim spusteni, ale zname MS ;) )...

Uz je to uplne igen? :D
manager (75)|19.5.2005 19:18
Velmi mě těší, že můj příspěvek rozvířil takovou podnětnou diskusi (škoda, že tomu není podobně i v jiných případech ...).

A neméně mě těší, že jsem patrně celou věc v základních rysech správně otipnul i bez dalších dodatečných a hlubších informací jako má beecher.
Tedy moje osobní resumé:
1. Softreset v té podobě jako byl dosud na PocketPC se s WM_5.0 ruší a softreset bude nyní přímou obdobou resetu na PC - tedy odpojí se napětí na RAMce a celé PDA v zásadě nabootuje.
2. Bootuje se kombinovaně ze Systémové části ROM (nepřístupná - jádro systému) a zčásti z Uživatelské části ROM (přístupná - osobní nastavení, (instalace app - ??)).
3. Nově se zavádí diagnostický software, který kontroluje a reviduje aplikace, které shazují RAMku (SR).
4. HardReset nyní smaže Partition Table Uživatelské části ROM (analogie současného vypnutí napájení na RAM) a nakopíruje do ní obraz některých souborů ze Systémové části ROM.

Můj původní příspěvek měl však i druhou část (orig. bod 1) a toho se diskuse zatím vůbec nedotkla, tedy - Máte někdo nějaké info, jak to bude s podporou realVGA režimu ve WM_5.0?
peter.nr (501)|20.5.2005 00:13
[QUOTE="manager"]4. HardReset nyní smaže Partition Table Uživatelské části ROM (analogie současného vypnutí napájení na RAM) a nakopíruje do ní obraz Systémové části ROM.[/QUOTE]

Obraz Systémovej časti sa tam nenakopíruje. Iba pár súborov. To by sa tam jednoducho pri 64 MB ROM nevošlo. :)
peter.nr (501)|20.5.2005 00:18
[QUOTE="beecher"]Ne, tak ne, soudruzi... :D
Predstav me si tu cast FlashROM, kde je image OS (dale ji budu nazivat FlashROM/OS), jako disk C:, ktery je zamknuty pro zapis (je z nej mozne cist, bootovat, ale zapis ne, krome tedy flashovaciho SW), FlashROM/Storage (tedy to, kam se budou ukladat data, programy apod.) jako disk D:, CF/SD karty jako E:, F:...[/QUOTE]
Nieeee ... ešte som nevidel disk C: zamknutý pre zápis na úrovni HW. :)
To by som skôr prirovnal k bootovateľnej CDROM (ktorá by mohla byť napr. X: ).
Okrem tejto jednej nepresnosti si napísal presne to, čo ja. ;)
manager (75)|20.5.2005 00:58
[QUOTE="peter.nr"]Obraz Systémovej časti sa tam nenakopíruje. Iba pár súborov. To by sa tam jednoducho pri 64 MB ROM nevošlo. :) [/QUOTE]

Pravda, nějak jsem si to po sobě špatně přečetl. Po této revizi by to snad již mělo být v pořádku.

Nicméně narazilo se tím na oblast, která je na celé nové koncepci, soudě podle dosavadního průběhu diskuse, asi nejvíce sporná a nejvíce zamlžená. Doposud se totiž do RAM překlopila část systému potřebná pro vlastní běh systému a aplikací. Nyní nově se do RAM bude rovněž kopírovat část systému nutná pro běh aplikací. Mimoto se ale něco bude kopírovat i do Uživatelské části ROM, takže se některé části systému budou vlatně překlápět jakoby nadvakrát - je to tak? - a hlavní důvod k tomu je, že obraz souborů v Uživatelké části ROM je možné uživatelsky modifikovat a to relativně bezpečněji než dosud, zatímco to, co je v Systémové části ROM je prostě imagem jako dosud a imagem to také jako dosud zůstane.

Docela by mě však zajímalo, jestli si člověk s RAM skutečně o tolik pomůže. Jestliže se totiž nyní do RAM kopírovala jen nezbytná část systému nutná pro jeho vlastní běh, pak ani v nové koncepci to nemůže být o moc jiné, protože to nejnezbytnější se do RAM tak jako tak načíst musí, a podle mého názoru to nemůže být zase o tolik méně než dosud, tedy +- něco okolo 10 MB. Jediné, co zmizí a co je plus, že to zmizí, je Úložný prostor v RAM.

Jinak - blíže technicky se tady tahle věc (HR u WM_5.0) zatím neřešila - totiž jestli HR nově jenom smaže příslušnou část Partition Table nebo poctivě přepíše Uživatelskou část ROM nulami. Můj tip je s největší pravděpodobností na první možnost, ač co se týče poctivosti, měl by jít cestou č. 2, případně se uživatele dotázat, zdali bude chtít při HR "rychlý" "formát" nebo "důkladný" "formát" - tj. pokud nelze vyloučit, že si užvatel bude přát při HR data vymazat nejen systémově, ale i fyzicky. Tato otázka se dosavadního HR netýkala, protože jakmile se jednou přerušil přívod napájení do RAM, tak z ní prostě zmisela všechna data jednou pro vždy. Stávající OS WM 2003SE pokud vím žádný nástroj na důkladné formátování flash pamětí nemá - což je další téma na zamyšlení pro vývojáře MS, co mohli či měli zahrnout do WM_5.0.
manager (75)|20.5.2005 01:44
Jednou z věcí, o které tady zatím nepadlo ani slovo, je, kolik ta legrace (WM_5.0) bude vlastně stát. Zatím to podle dosavadní diskuse skoro vypadá tak, že upgrade je pro jistá zařízení téměř samozřejmostí a tedy by měl být dostupný skoro či snad dokonce úplně zdarma. Nicméně já jsem na http://www.ipaqabilities.com/iaforums/viewtopic.php?t=658 našel zprávu, že upgrade pro iPAQky by nemusel být úplně zadarmo - přeci jenom 1000 Kč není v našich poměrech pro většinu lidí úplný pakatel. A pak bych byl chtě nechtě nucen poměřovat užitek s náklady, tedy řešit otázky - Vyplatil by se mi skutečně upgrade na WM_5.0? Budou pro mě jeho přínosy skutečně takové, aby mi stály za vynaložené finanční prostředky?
A druhá věc a otázka je - Na kolik by mě dále přišla nová verze lokalizace (a kdy by byla dostupná), v případě, že bych shledal, že ji budu potřebovat? Dostanu upgrade grátis nebo si (také?) něco poplatím? V případě, že bych měl dát 1000 Kč za WM_5.0 a třeba 1000 Kč za novou verzi lokalizace, byly by to dohromady už 2000 Kč a to není zase tak úplně málo. Za to by se mimo jiné dala pořídit např. solidní 1GB flash karta - nebo třeba solidní Linux ...
Možná je to celé na ipaqabilities.com jenom fáma, ale možná také ne ...
PavelR. (2184)|20.5.2005 07:19
[QUOTE="manager"]
Jinak - blíže technicky se tady tahle věc (HR u WM_5.0) zatím neřešila - totiž jestli HR nově jenom smaže příslušnou část Partition Table nebo poctivě přepíše Uživatelskou část ROM nulami.[/QUOTE]

... jen pro doplneni, nulami urcite ne :) ... mazani flash pameti probiha tak, ze se prepisou jednotlive bloky (resp. pametove bunky v nich) samymi jednickami. V pripade programovani flash ROM, se pak "zapisuji" jen nuly a pred dalsim programovanim je potreba cely blok znova prepsat na 1.
PavelR. (2184)|20.5.2005 07:29
[QUOTE="manager"]Jednou z věcí, o které tady zatím nepadlo ani slovo, je, kolik ta legrace (WM_5.0) bude vlastně stát. Zatím to podle dosavadní diskuse skoro vypadá tak, že upgrade je pro jistá zařízení téměř samozřejmostí a tedy by měl být dostupný skoro či snad dokonce úplně zdarma.[/QUOTE]

... je to sice jen dohad, ale temer hranicici s jistotou - tj. upgrade na WM5 bude placeny. Vyrobci PDA musi platit jednak za licenci noveho OS a rovnez (viz info od Pavla K. ze srazu minulou sobotu) i za odsouhlaseni/otestovani jednotlivych updatu samotnym MS). Castky, ktere padaly byly celkem vysoke ...

[QUOTE]
A druhá věc a otázka je - Na kolik by mě dále přišla nová verze lokalizace (a kdy by byla dostupná), v případě, že bych shledal, že ji budu potřebovat? Dostanu upgrade grátis nebo si (také?) něco poplatím? [/QUOTE]

... stejne jako v predchozim pripade. Vyvoj a priprava nove verze neco stoji, pokud se jedna o drobnou upravu (napr. v pripade noveho updatu ROM stejne verze OS nebo opravu chyb) muze byt aktualizace CZ zdarma. V pripade vetsich zasahu, noveho vyvoje nebo vetsich uprav, musi kazda spolecnost zvazit naklady s tim spojene a pak se rozhodnout. V pripade PPC2002 a WM2003 to bylo tak, ze za IW od SS byl uctovan maly poplatek (tusim kolem 200 Kc), v pripade LEngu to vyrobce dodotaval a poskytoval update pro sve uzivatele zdarma.

PavelR.
beecher (9270)|20.5.2005 09:44
[QUOTE="manager"]Můj původní příspěvek měl však i druhou část (orig. bod 1) a toho se diskuse zatím vůbec nedotkla, tedy - Máte někdo nějaké info, jak to bude s podporou realVGA režimu ve WM_5.0?[/QUOTE]No, to jeste neni nikde napsano, ale troufam si tvrdit, ze RealVGA asi nebude... Opetovne to HiDPI QVGA, tak jak jej zname ted...
manager (75)|20.5.2005 10:54
[QUOTE="beecher"]... troufam si tvrdit, ze RealVGA asi nebude... Opetovne to HiDPI QVGA, tak jak jej zname ted...[/QUOTE]

V tom případě bych v tom neviděl nic jiného, než příklad toho, jak si MS zjednodušil práci a jak vzhledem ke svému postavení ignoruje skutečné potřeby uživatelů. Nebo si snad mysláte, že lidí, kteří používají VGA přístroje v realVGA módu je zase tak málo? Prováděl se tady nějaký průzkum, anketa na toto téma? Resp. - Jaký je váš osobní odhad, kolik % vlastníků VGA přístrojů je používá v realVGA módu. Podle mě to bude určitě více než 5% (či 10%) než aby tento jev byl tak bezvýznamný...
manager (75)|20.5.2005 11:18
[QUOTE="PavelR."][QUOTE="manager"]Jednou z věcí, o které tady zatím nepadlo ani slovo, je, kolik ta legrace (WM_5.0) bude vlastně stát. Zatím to podle dosavadní diskuse skoro vypadá tak, že upgrade je pro jistá zařízení téměř samozřejmostí a tedy by měl být dostupný skoro či snad dokonce úplně zdarma.[/QUOTE]

... je to sice jen dohad, ale temer hranicici s jistotou - tj. upgrade na WM5 bude placeny. Vyrobci PDA musi platit jednak za licenci noveho OS a rovnez (viz info od Pavla K. ze srazu minulou sobotu) i za odsouhlaseni/otestovani jednotlivych updatu samotnym MS). Castky, ktere padaly byly celkem vysoke ...

[QUOTE]
A druhá věc a otázka je - Na kolik by mě dále přišla nová verze lokalizace (a kdy by byla dostupná), v případě, že bych shledal, že ji budu potřebovat? Dostanu upgrade grátis nebo si (také?) něco poplatím? [/QUOTE]

... stejne jako v predchozim pripade. ... V pripade PPC2002 a WM2003 to bylo tak, ze za IW od SS byl uctovan maly poplatek (tusim kolem 200 Kc), v pripade LEngu to vyrobce dodotaval a poskytoval update pro sve uzivatele zdarma.

PavelR.[/QUOTE]

Mně je víceméně jasné, že vývoj takýchto věcí není zadarmo a tedy ve většině případů ani zadarmo nemůže být poskytován (resp. že se v celé věci budou točit těžké prachy). Nicméně, že se i zde nabízí více možnosti dokladuje podle mě příklad se SS a LEng. Šlo mi spíše skutečně o to, že se tady tento aspekt věci do mého příspěvku skutečně přecházel víceméně mlčením - na což jsem chtěl poukázat stejně jako na to, že finanční stránka věci by nemusela být úplně zanedbatelná.

Máte někdo nějaký odhad, kolik by upgrade mohl stát? Na výše uvedeném zahraničním webu jsem se setkal s částkou 5O kanadský dolarů, což by v přepočtu vycházelo +-1000 Kč. Je to v ČR reálné, není to v ČR reálné? Myslíte si, že by si za tuto částku uživatelé upgrade kupovali více nebo spíše méně?

Co se týče češtiny, tak jsem zde před chvílí narazil v jedné diskusi na spekulaci, že by nové verze ROM s WM_5.0 mohly být nativně počeštěné, tj. lokalizace by byla pasé. V opačném přápadě však - Jaký je váš odhad finanční stránkty počeštění za situace, že by dorazily pouze anglické verze ROM? O kolik by mohl být upgrade levnější než nákup celé nové lokalizace (což je relativně dražší záležitost)?
manager (75)|20.5.2005 12:16
WM_5.0 a IE - další podle mě zajímavé téma, které zde ještě nepadlo.

Avizováno je ve WM_5.0 kde co, ale podle mého názoru jedním ze zdaleka nejslabších článků WM 2003 SE je právě integrovaný internetový prohlížeč, avšak právě o jeho vylepšení zatím nikde nepadlo ani slovo (ač se zde na diskusích toto téma často tepe) ... Mýslím, že výraz "ořezaná kripl verze", kterou v nějaké diskusi použil Pavel K., přesně vystihuje pocity většiny uživatelů z tohoto browseru. Např. nezřídka se mi při surfování stává (a myslím, že nejen mně), že mě internetové stránky přímo vykáží ze svého ranku s tím, ať si pořídím IE alespoň ve verzi 5 nebo ještě lépe pořádný internetový prohlížeč - což podle mě jasně dokládá, že prohlížečem integrovaným ve WM 2003 MS své uživatele velmi nepěkně vykázal někam do dob internetového (téměř) pravěku. Tedy abych byl přesný - ne že bych tady přímo želel takové věci jako ActiveX a spol. nicméně na druhou stranu nejméně nějaký ten skriptík by se čas od času určitě hodil.

Doufám tedy jen, že MS notně zapracoval mimo jiné i na integrovaném internetovém prohlížeči. A jestliže ne, tak za to u mě mají MS i WM_5.0 po údajném nepodporování realVGA režimu další výrazné body minus (a MS se zase jednou projevil jako marketingový ignorant, který dělá marketing jenom když je téměř jistota, že mu z toho něco pěkně tučného kápne) ... a nejpozději v létě si do svého PDA snad již konečně natáhnu funkční MiniMozzilu.

P.S. Narazil jsem na to, že některá MDA už by snad měla mít upgrade na WM_5.0 dostupný. Není nějaké info, jak je to s prohlížečem - velmi by mě zajímalo, jak jsou na tom WM_5.0 v porovnání s WM 2003.
beecher (9270)|20.5.2005 14:58
Trochu OT:
Managere, vymyslis hezke temata, nas taky zajimaji, ale cucat informace z prstu uz vazne neumim... :D

Tady je zakladni dokument MS k uvedeni WM5.0... Jestli bude nutne, tak ho mohu prelozit z EN do CZ...
Zbytek, co tady pisu, jsou posbirane informace z ruznych PDAckarskych webu, vlastni zkusenosti atd.
Holt bude nutne si pockat na prvni zkusenosti s finalnimi WM5.0 na nejakem zarizeni, ja snad dneska uz budu mit rozchozeny ten WM5.0 ARM Platform emulator, tak se na to podivam jeste dal... Ju?
beecher (9270)|23.5.2005 11:52
MSMobiles.com se rozepsali, co je noveho ve WM5.0...
http://www.msmobiles.com/news.php/3826.html