Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Xperia X1 nebo Touch PRO2 nebo iPhone 3GS ?

pavel1tu_ce4you (14)|25.8.2009 13:24
Přeji všem pěkný den.
Nejprve bych chtěl podotknout, že s podobnými zařízeními nemám zkušenosti - mám pouze GPS navigaci EVOLVE, kde zvládnu cokoliv s IGO8, ale WIN CE jsem zatím nikde jako systém nepoužíval.
Od zařízení bych chtěl (pořadí je dle důležitosti):
výdrž baterie
plánování úkolů a poznámky
slušnou odezvu (i za cenu flešnutí ROM)
češtinu (moje znalost AN je malá)
ucházející fotky
WIFI, GPS (jo a kdyby tam fungovala nějaká aplikace pro geocaching)
ostatní funkce jsou také důležité ale jistě ne rozhodující

Mnohokrát jsem studoval popis výše jmenovaných zařízení a musím říci, že si nevím rady.
Zatím se přikláním k Xperia X1 (vůbec po pročítání fóra o neof.ROM)
iPhone mne odrazuje cenou a "údajně" špatnou výdrží baterek a podporou aplikací pouze z WEBu výrobce,
Touch PRO2 byl horký kandidát do recenze o nic moc fotoaparátu.

Můžete mi prosím napsat alespoň svůj názor a proč je vaše volba zrovna taková ?
Popřípadě že máte nějaké zkušenosti - podtrhnout nějaké +/- od výše jmenovaných zařízení ?

Předem moc děkuji

Pavel
lelouch (331)|25.8.2009 22:17
No - já měl kdysi podobné priority a právě kvůli nim jsem skončil u HTC S740 Rose. A to jsem po letech přecházel z WM dotykovek.

Když to vezmu popořadě:

1. Na zařízení s WM Standard co se výdrže týče, je to prosté: Čipset je optimalizovaný na menší displej, žádné G-senzory, žádné napájení dotykové vrstvy... Rose vydrží i opravdu náročné dny od rána do večera. Pokud slouží pouze jako telefon bez hovorů na několik desítek minut, 3-4 dny vydrží v pohodě. Tohle neumí žádný z jmenovaných. Zmiňuji to pouze proto, že baterie byla na prvním místě.

2. Na úkoly, poznámky, kalendář a podobně je zařízení tohoto typu ideální (novější alternativou je Snap). Na jakémkoli Touch zařízení je potřeba nejdříve se protapat k tomu, co chce člověk vlastně dělat. Zde stačí SpeedDial - klasické jednoručné stisknutí a přidržení čísla na numerické klávesnici. Na rozdíl od "hloupých" mobilů, se sem dají namapovat nejenom kontakty, ale i aplikace. Dohromady 99. Kdysi jsem působil při zápisu schůzek a podobně podivně, protože cca 30 vteřin jsem nejdříve tapal stylusem po obrazovce a pak jsem strašně pomalu psal na soft klávesnici stylusem... Dneska pouze otevřu telefon, přidržím čtyřku a píši novou schůzku, pětku a dělám si poznámky...

3. Windows Mobile Standard jsou rychlá. A v případě Rose neuvěřitelně odladěná. Ani na XDA dodnes (téměř po roce - možná jako u jediného zařízení) dokonce neexistuje žádná uživatelská ROM. Naopak - na mnohem pozdější Snap už jsou dvě - s použitím komponentů z Rose.

4. WM Standard jsou na rozdíl od Pro verze dodávány přímo s českýmiá WM 6.1. Žádná extra nastavovaná lokalizace není zapotřebí. Mimochodem, na rozdíl od Snapu a všech nových dotykovek, zde je lokalizace klávesnice (zdá se že zase zcela výjimečně) úplně bezproblémová. Pátá řada kláves z TP2 je vzhledem k jiným omezením úplně nepodstatná. A faktem je, že Rose disponuje jednou z největších klávesnic vůbec.

5. A teď už se dostáváme do problematické oblasti. Pro mě jsou fotky z Rose ucházející, protože od nich nic moc nečekám. Zde jednoznačně vítězí Xperia.

6. WiFi je bezproblémová. Růženu v tomhle používám radějí, než WiFi modul v noťasu. Je citlivější, bezproblémová a rychlá. Akorát umí zlikvideovat baterku asi za čtyři hodiny... U GPS je hlavním problémem displej. Je malý. Na druhou stranu je energeticky nenáročný a díky absenci odporové dotykové vrstvy také mnohem svítivější i na sluníčku a ostřejší. Nicméně, zde by body získal rovněž Apple. Svítí ostošest, je dotykový a přesto odolný. Za to se ale platí baterkou - u Rose opět mnohem méně.

7. No, geocachingu jsem nepropadl, nicméně je zde korenisko, který možná v tomto směru poradí... Buď jak buď, jedna z dalších "výhod" je, že Rose se dá na seriózních obchodech opět získat za +- stejnou cenu, jako před rokem. Jistou chvíli stála kolem 7 000, ale to už je pryč. Dle mého se nakonec ukázalo že je to skvělý kousek... Nedal bych ruku do ohně za to, že si bude jeětě notnou chvíli držet cenu - moc jich není ani z druhé ruky. Je to zatím podobné, jako třebas u HTC Universal...

Mimochodem, co se funkčnosti týče, WM Standard se není třeba bát.

Pokud bude třeba jakékoli linky, dovysvětlení a pod., stačí se zeptat.
Zdenek Malinsky (9781)|25.8.2009 22:22
Hlasuju pro B.
AQ pokud nemáš s tímto zkušenosti, přijď třeba 19. září na pražský sraz.
pavel1tu_ce4you (14)|26.8.2009 12:58
lelouch: díky, tak teď v tom mám ne-jasno :-) - jsem z menšího města, tudíž tu nemáme prodejny, kde by to šlo ošahat a v Praze jsem se do města vykopal skoro vždy až po 20 hodině :-(

Zdenek Malinsky: díky za pozvání, v Praze jsem byl teď 4 týdny, a příští týden budu zase. Pokud mi nějaká služebka dopadne v tom termínu, určitě se stavím

pavel1tu_ce4you (14)|28.8.2009 08:56
Xperia X1-tak je to asi horký kandidát
+ : ROM, které odstraňují zbytečnosti a zrychlují chod, umí asi vše co potřebuji, výdrž baterek, dobrý foťák, docela se mi líbí, připojení sluchátek, vysouvací klávesnice
- : kryty prý praskají i nadále
dotazy: lze regulovat výkon WIFI, nějak jednoduše, lze se "rychlou volbou" dostat do nějaké aplikace (stiskem klávesy, kombinace kláves), rychlost vstupu do kontaktů ? (neutapám se ?)

Touch PRO2-tak nějak nevím, vzhledově hezké, ale dle komunikace s několika majiteli problémy s mech.díky (praskají, něco se vyklá)
+ : vzhled, velká baterka (asi neznamená i dobrou výdrž, display je asi pěknej žrout), čidlo zhasínající disp. při telefonování(další úspora energie a nesvítí mi ucho), vysouvací klávesnice (pěkná, velká)
- : ty mech. problémy (může je někdo potvrdit a problémy s reklamací jsou?), nemá jack na sluchátka (já všechny malé věci ztratím)
dotazy: rychlost a složitost nalezení kontaktu (neutapám se?), regulace výkonu WIFI, rychlé volby na spouštění aplikací

iPhone-zavrhnul jsem, připadá ni to spíše na hry, a ta výdrž baterky, omezení SW atd.

HTC S743(740)-vypadá skvěla, žádná zbytečná grafika, vypadá jednoduše a pod vzhledem telefonu je docela výkonný stroj :-)
+ : je mi doporučen, zaujal mne v recenzi
- : baterka jen 1000mAh ?
zatím jsem podrobně nezkoumal

No odložím nákup a pokusím se do konce roku dostat na "sraz" v Praze. Je to těžší v tom, že nám ruší byt v Praze, tudíž buď pojedu v noci zpět, nebo spát v hotelu :-(
Pokud někdo máte nějaké výše jmenované zařízení a můžete ho něčím pochválit, či mne upozornit na něco negativního - budu moc rád.
Zatím všem děkuji a přeji pěkný den.

lelouch (331)|28.8.2009 09:52
Takže za Růženu: S743 je pouze americká verze - jiná 3G síť a absence FM rádia - pro nás je S740. K té baterce. Jak už jsem zmiňoval, ten chipset je optimalizovaný pro menší a nedotykový displej a proto je její spotřeba celkově výrazně nižší. Odporová vrstva na dotykovkách snižuje svítivost podle různých pramenů o cca 20% - takže se dá předpokládat, že kromě velikosti zde stačí i úspornější podsvícení. Takže těch 1000 mAh bohatě dostačuje. Alespoň se od listopadu 2008 na ní stěžoval jediný týpek jednou na XDA a od té doby naopak, v tohle ohledu všichni pějí chvály. Procesor je shodný se současnou generací dotykových zařízení, jiné číslo chipsetu neznamená nic jiného, jenom absenci extra jádra pro grafiku, chybějící podporu G-senzoru a dotykovky, jediný reálnější handicap je absence HSUPA, což značí omezení v rychlosti uploadu v 3G sítích. V downloadu je limit na HTC standardu - 7,2 Mbit/s. Což je u našich operátorů stejně spíše o teoretických veličinách...

A kdyby bylo nejhůř, existuje i 2400 mAh verze, se kterou se to prý dá dotáhnout po 3 hoďkách telefonování na 404 hodin stand-by (něco přes dva týdny) se 2% zbytku v baterii. Jo, kdybych každou chvíli nebyl na netu, nemíchali se mi do toho SMS a provolal bych pouze 1,5 hoďky týdně, taky bych se dostal na 5-6 dnů místo svých obligátních 3-4 a když ještě naviguju, wifinuju a fotím atd. na víc než den od 8:00 do půlnoci... V tomhle ohledu se v podstatě chová jako "hloupý" mobil - jistě, dá se vymlátit za pár hodin, ale to je jiná story.

Jinak - co se týče mé diagnózy, t.j. averze k současným dotykovkám jsem se zde už dopustil. Možná to pomůže - ať jedním, nebo druhým směrem ;).
pavel1tu_ce4you (14)|28.8.2009 11:40
Díky, dobře mě dohlodáváš :-), ale jsem rád.

Já vždy a u všeho kupuji tak rok staré modely, je to výhodnější cenou a právě tím, že v diskuzích seženu všechny problémy, které se vyskytly.
19.září přijedu, už mám bydlení a moc se těším. tedy, je to naplánováno, ale jsem zaměstnán u firmy, kde mi to "písknou" a letím třeba do Ruska :-D
Jelikož mám ale nyní malé děti, tak "trochu" berou ohledy....

Takže já budu dál přemýšlet, HTC T2PRO jsem vyřadil - cena je mimo rozsah, co jsem si povolil
Xperia X1 - doufám že ji uvidím a pokecám s uživatelem
ta tvoje Růžena - líbí se mi nenápadností, vypadá jako mobil a přitom ..., hlavně jsem zvědavý na ovládání, ale ty "horké" klávesy, to je velké +
lelouch (331)|28.8.2009 21:32
No to už jsi ten správný okamžik propásl - ještě dva měsíce zpátky se dala sehnat za 7000. Na toto téma je i hezký nový vlákno na XDA. Holt, jak jich ubýva... Pokud jde o zkušenosti, nějakou diskusi kolem vlastností zde kdysi vyvolali začátečníci, pak je zde podivný problém s GPS (párkrát zmiňovaný i na XDA drtivá většina lidí si naopak pochvaluje), na něčí žádost jsem sesmolil něco o aplikacích a to je snad vše... Pak je zde ještě jedna pozdější a zapadnutější česká recenzička. No a pak jsem někde popisoval jak se SpeedDial a číslované položky v menu projevují v praxi - nejde tam linkovat, takže odcituji (malá vysvětlicka - SlidingPanels je ten systém ovládání, do kterého patří i ten šedý základ - HTC Home):

[quote]Sliding panels jsou skvělá věc, která sice nemá animované pršící obláčky, ale na druhou stranu, nijak nezdržuje. Jde přímo o součást WM 6.1. Standard (v Pro verzi bude až od 6.5), takže není to žádný žrout systémových zdrojů "navíc". Jak je vidět i na videích, reakce základního rozhraní jsou vždycky nekompromisně rychlé. Což je důležité kvůli další vlastnosti: jde ovládat i poslepu. Pokud chci změnit profil, stačí jeden pohyb nahoru a kliknout. Pokud chci onoho Task Managera, stačí jít nahoru a doleva (ono ty nabidky totiž jdou listovat oběma směry) a kliknout. Pro ilustraci - snad nejsložitější věc, kterou zhusta používám ve voze úplně po paměti je odpověď na došlou SMS bez (anebo s maximálně půlvteřinovým) koukáním na displej:

Třikrát dolů - a hned vidím již v preview odesilatele poslední správy. A odteď už displej nepotřebuji. Následuje Enter (a jsem ve vláknu SMS daného uživatele), pravé soft tlačítko (otevře menu), čtyřka (Vložit text) a třebas 1 ("Omlouvám se, právě řídím, ozvu se jak to bude možné"), nebo 4 ("Zasekl jsem se, budu u Vás do 15 minut") atd. - všechny ty texty jdou předdefinovat - a nakonec stačí pouze levé soft tlačítko (Odeslat), zpráva letí, kam má. Je to jenom o zvyku, ale po půlroce opravdu zvládám drtivou většinu věcí bez koukání na displej... A hlavně - žádná nerozpoznaná gesta, žádné nechtěné aktivace - pokud zmáčknete správný knoflík, telefon udělá přesně to co má a vy po hmatu poznáte, zda jste to opravdu zmáčkli.
[/quote]

EDIT: Zapoměl jsem dodat, že se Rose s jejími 256MB RAM zatím žádný jiný smartphone s WM Standard ani nevyrovnal, natož aby ji předčil. A povzdechnout si, že jsem si tímhle asi naběhl - ale alespoň mne to konečně vykope k účasti alespoň na jednom srazu... ;)
pavel1tu_ce4you (14)|29.8.2009 19:07
Mám dilema,

1) možnost koupě z Británie, za cca. 4500 Kč s roční zárukou, rozbalený, nepoužívaný
2) v ČR za 7000 mají poslední

asi to risknu a počkám až po slezině :-D

PS: jak se znám, nevydržím to
lelouch (331)|30.8.2009 10:03
Já bych s tou Británii v tomto případě nelaškoval. Jednak existují dvě evropské verze ROM a ta jedna nemá v sadě jazyků češtinu a jednak v Británii Rose prodávali i operátoři se svými blokovanýma speciálníma romkama. Vzhledem k absenci odblokovávacích utilit a co i jen originálních romek na netu by tohle mohl být problém...

Jinak bacha na tu verzi za 7 000, objevil jsem pouze jeden kus v ne moc spolehlivém obchodě...
pavel1tu_ce4you (14)|30.8.2009 10:22
S tím srazem to neber tak vážně, jsem tak 50:50 mezi Xperii a Rose. Jediné co ještě pročtu jsou ty odkazy, co jsi nahodil. Momentálně ale balím byt do igelitu - ne to není úchylka - budou mi vyměňovat okna :-(

Ta Rose z Anglie je pasé, po mém dotazu doplnil SIM-lock, to samý udělali oba Američani - i když v popisu to nemají (po tvé odpovědi, že není ROM to raději vzdám). Ptal jsem se jich nato už předevčírem, ale odpověděli až teď v noci - nevím co znamená SIMlock A1, ale Orange , to chápu)

V ČR je dost v kurzu a moc jich už není, ta za 7k je nějaká předváděcí v kamenném obchodě v Praze, navíc mi dají nějaké značkové pouzdro.
Bohužel mi ji držej jen do večera příštího UT, já v pondělí v noci jedu do Prahy, a tak tam v UT zajdu a rozhodnu se tam (doufám že to stihnu makám ten den pro METRO).

Pak už je mají skladem kolem 9k a to jsem schopnej koupit Xperii v obchodě kde už jsem nakupoval, tak žádný problém nečekám.

No du pofackovat zvěř, aby si uklidili pokojíčky a já du "igelitovat" a šoupat s nábytkem (taky divná úchylka, co ?)
Zdenek Malinsky (9781)|4.9.2009 12:32
link - další řebíček do rakve rozhodování ;)
pavel1tu_ce4you (14)|4.9.2009 18:12
hmm, jak je to myšleno - já bych potřeboval opravdu nakopnout, mám v pácu HTC S740ku jako předváděcí v obchodě, ale bojím se do toho jít (asi ji zatím prodají)
Xperia X2 jde mimo mne - je moc drahá
Xperia X1 - tak opravdu nevím, pořád na různých fórech reklamují praskající plasty - ale u ní mne láká opravdu velký výběr "odlehčených" ROM
Touch PRO2 - ne - potřebuji i focení a nějak se mi to pořád nelíbí - zdá se mi to přeplácaný :-)

uvidím na srazu - buď že jsem zaváhal z S740kou nebo že jsem udělal dobře :yes:
Zdenek Malinsky (9781)|5.9.2009 17:13
Na focení je fotoaparát, ne mobil nebo PDA, takže výsledek je jen nouzovka, více či méně použitelná. Osobně bych na fotoparatá při výběru nekoukal. Xperii bych nejen kvůli praskajícímu krytu vyloučil, takže zbývá otázka: potřebuješ spíše telefon s funkcemi PDA nebo PDA s funkcemi mobilu (jakýsi ošizený notebook)? Podle toho vol Rose nebo Pro2.

Nebo to udělěj jako Holzman ve scénce Včera, dnes a zítra = kup zařízení obě, to lepší si nech a druhé zahoď. ;) :D
pavel1tu_ce4you (14)|5.9.2009 17:34
Na focení mám fotoaparát.
Při geo-keškování ho netahám a mám ve zvyku si fotit mince a další putovní předměty z kešek - tak bych raději s dobrým foťákem.

Chci telefon, na kterém pohodlně vyřídím e-maily, internet, nějaký kecálky při cestování, wifi, bt a další drobnůstky :-)
Další podmínka je dobrý úkolovník, plánovač akcí (něco jako google kalendář).
Vedlejší co potěší je muzika na cestu, fotky a videa.

Tak to asi splňují všechny. Jsem z 75% nakloněn Rose (S740), ale za 9000 se mi zdá drahá a ta za 7000 předváděcí z prodejny - dost se do toho bojím jít.

No těším se na sraz. Třeba to tam nějak rozlousknu a pokud už ta 740 nebude, tak jsem prostě zaváhal - jako mnohokrát v životě. Ale nejde o život, tak se nic neděje :-)
Zdenek Malinsky (9781)|5.9.2009 18:10
Další podmínka je dobrý úkolovník, plánovač akcí (něco jako google kalendář)
To je vtip? Vždyť to neumí ani pořádně opakování :sarcastic:

Ale z toho co píšeš, by pro tebe bylo lepší vzít TP2, ale když chceš Růženu, tak si ji kup.