Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

WM Standard míň než Pro? Srovnání od Microsoftu

lelouch (331)|10.5.2009 13:09
Celkem náhodou jsem narazil na oficiální srovnávací tabulku verzí operačního systému Windows Mobile Standard (pro nedotykové) a Pro (zařízení s dotykovou obrazovkou) přímo u Microsoftu.

Stále přetrvává v mnohých lidech pocit (i díky dost nešťastnému označení), že Standard je nějaká omezená verze, zatímco Pro je snad "profesionální". Jak je v tabulce vidět, od verze 6.1 je pravdou spíše opak. Standard má již v základu rozhraní SlidingPanels (ohlášené u Pro až u 6.5) s možností spouštět multimédia, prohlížet fotky a podobně přímo z home, což u stávajících Pro zařízení řeší až extra nadstavby typu TouchFLO. Zbytek OS je funkčně úplně shodný.

Takže kromě pár drobných omezení i některých aplikacích se v tomto směru opravdu není čeho obávat, ani se dívat na Standard verzi přes prsty.
Kato_ce4you (970)|10.5.2009 18:23
Ta tabulka je sice pravdiva, ale srovnava nesrovnatelne. Zakladni rozdil je (necekane) prave v te dotykove vrstve. Dal uz to nema snad ani smysl srovnavat..
A Sliding panel... Jako ano - zajimave, ale ze bych podle tohoto srovnaval zrovna rozdil verzi OS. Kdyz to prezenu, tak do tech tabulek by se celkem solidne dal zapasovat i BB ci Symbian... A byt jsou to naprosto rozdilne systemy, tak v "tomhle srovnani" by mi mohlo vyjit, ze je to to same.. Srovnavaci tabulka obecne u OS asi nikdy nebude 100%nim meritkem.
lelouch (331)|10.5.2009 19:10
Proč by to nešlo srovnávat? Správa sítí, paměti, PocketOffice, systém Nastavení, to vše je právěže IDENTICKÉ. Drtivá většina aplikací (i když nejsou přímo určené pro smartfony) bez problémů běží...

Naopak, rozdílné ovládání je JEDINÝ zásadní rozdíl. Absenci dotykového rozhraní ale více než dobře nahrazuje schopnost spouštět programy přes SpeedDial, zabudované ovládání hlasem (včetně spouštění aplikací), ovládání menu přes numerickou klávesnici... Nemluvě o rychlosti a stabilitě systému odlehčeného o dotekové ovládání, polohové senzory a díky řízení podstatně menšího displeje. A co sleduji třebas lidi zde nebo na xda-developers, tak cca třetinu uživatelů smartfonů tvoří lidé, co přesedlali z dotykovek (sám mezi ně patřím).

Jestli je Standard verze někde omezená, pak pouze v displejích, kde je limit QVGA, což ale u bezdotykovky je pouze někdy nepříjemné, ale ne zásadní. Bezdotyková obrazovka má naopak nižší spotřebu, je ostřejší a má větší kontrast.

Sorry, srovnání WM Standard s BB nebo Symbianem nekulhá - to je úplně chromé...

Proto si myslím, že je tenhle jasný přehled užitečný - když se někdo zeptá na Standard, odpovídá kupa lidí (kteří Standard neviděli ani z dálky) právě tímto způsobem. Přitom není třeba mít obavy. Byla to pravda u WM 5, u 6.0 částečně, ale u 6.1 ani náhodou. Když si člověk připočte fakt, že u kupy zařízení jsou shodná rádia a procesory (liší se pouze chipset očesaný o "zbytečnosti") jakou u dotykových zařízení stejné generace, je to tam, kde to má být: stejné možnosti lišící se POUZE stylem ovládání.