Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

HTC Touch Pro (Vario IV) - česká hw klávesnice (5. řada kláves)

Jirka S (75)|7.9.2009 11:59
Po delší době jsem se pokusil něco udělat s klávesnicí z následujících důvodů:
1.) Konfiguraci přes \Windows\et9.raphael.cz.kmap.txt jsem po prvopočátečním rozjezdu a následně po určité době,
pravděpodobně po instalaci jiné (SIP) klávesnice (mojí oblíbené PCM Keyboard), "ztratil" (v registrech nastaveno, soubor
přítomen, ale klávesnice neposlouchala).
2.) Mobilnaut SYM Keyboard - řešení ok, ale zadávání znaků mi šlo poměrně pomalu. Navíc mě dost štvalo, že změna SIP při
změně orientace displeye trvala "strašně" dlouho - v každé ROM, co jsem zkoušel, cca 10 vteřin. Lezlo mi to na nervy, během
těch 10 vteřin se se systémem nedalo pracovat.

Mé trápení vyřešila nová verze Raphael Keyboard Controller
(1.3.2) v kombinaci s PCM Keyboard ve verzi
0.2.
Raphael Keyboard Controller umí přemapovat JAKOUKOLIV klávesu - kromě hardw. klávesnice i tlačítko Ok a Home, u každé
klávesy lze namapovat akci pro jednoduché, dvojité a dlouhé stisknutí. Lze nastavit prodlevu mezi jednoduchým a dvojitým
stiskem. Dvojitý stisk nenastavuji na hw. klávesnici, protože se mi občas stalo, že se mi písmenka ve slovech prohodila (první
písmeno "á" namapované dvojím stiskem "a" a okamžitý stisk NEnamapovaných kláves "c" a "h" nenapsal "ách", ale třeba
"cáh"). Vyřešil jsem psaní diakritiky namapováním KOMBINACE FN + tlačítko pro malá písmena s diakritikou a a FN + tlačítko s
DLOUHÝM podržením na velká tlačítka s diakritikou. Napřed jsem si musel zvyknout, využil jsem k tomu i možnost "potvrzení"
stisku klávesy zavibrováním (opět možnost nastavení v Raphael Keyboard Controller), což mi návyk usnadnilo. Teď už mi jde
psaní dost rychle. Vidím tu i jistou výhodu oproti původnímu řešení přes et9.raphael.cz.kmap.txt - a to hlavně psaní velkých
písmen s diakritikou - je to jednodušší, než postupný stisk tří kláves najednou s jejich následným postupným uvolněním.

B) PCM Keyboard ve verzi 0.2 podporuje zvlášť rozložení pro portrait a zvlášť pro landscape. Změna těchto rozložení je u mě
MNOHEM rychlejší, než změna celé SIP (viz výše - to, co mě odradilo od použití Mobilnaut SYM). Zeditoval jsem tedy původní
layout a nyní v portrait režimu mohu zadávat všechny české znaky, a v landscape režimu mi vyjede JEDINÝ řádek se znaky,
které na hw. klávesnici nenajdu. Takže - když edituju textové pole v landscape režimu, na chvilku vyjede klávesnice s jediným
řádkem, který NEpřekrývá 2/3 displeye a nabízí jen to, co hw klávesnice nemá; no a jakmile začnu psát na hw klávesnici, SIP
zmizí.

C) Po instalaci a nastavení bodu A) a B) se mi stala ještě jedna nepříjemnost. Souvisí s nastavením klíče "CurLang" v
[HKEY_LOCAL_MACHINE\HARDWARE\DEVICEMAP\KEYBD]. Nastavuji jej na 1031 (DWORD), aby systém klávesu "Y" považoval za
"Z" - pro běžné psaní na tom nezáleží a člověk může namapovat klávesu aplikací Raphael Keyboard Controller, ale systém
může interpretovat klávesu pořád stejně a taková kombinace Ctrl + Z (funkce ZPĚT = Undo) je pryč, respektive je nutné ji
vyvolat "obráceně" - Ctrl + Y. To jsem nakonec vyřešil změnou hodnoty klíče "Ime File"v
[HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Layouts\e0010409] na "\\Windows\\compime.dll" z původního
"\\windows\\eT9ime.dll". Restart - hotovo. Funkce Ctrl + Z je zpět. Myslím, že knihovna eT9ime.dll nějak ovlivňuje prediktivní
psaní a zadávání jmen do řádku příjemců v editačním okně nové sms. Predikci nepoužívám a že mi vyjede seznam lidí po
zadání pár znaků do řádku příjemců sms, mi vyhovuje.
kecinzer_ce4you (332)|8.9.2009 22:17
Musím říct, že jsem řešením docela nadšen a rád bych si ho vyzkoušel.
Ale nevím jak s těmi velkými znaky a diakritikou. Nešly by řešit spíš kombinací SHIFT + FN + písmenko? Nebo tato kombinace nejde namapovat.
S tím Mobilnaut SYM je to pravda, občas to přehození klávesnice skutečně trvá dlouho, ale 10s to zas né :).
libor_m (1026)|9.9.2009 08:47
Super věc, jen mám problém s jednou věcí. Občas se mi stane, že po napsání písmene s diakritikou mi to nevezme stisk další "normální" klávesy. Prostě když např. chci napsat "vám", tak stisknu "v", "FN" + "a", a pak při "m" mi to neudělá nic, musím "m" stisknout znovu :?
drazad (53)|9.9.2009 10:18
Je to hezké a použitelné. Nepřišel jsem na to jak napsat "ě"
zigzag (226)|9.9.2009 10:20
taky to vyzkouším. MObilnaut SYM mi bohužel ve všech ROMkách po čase "zblbne".
libor_m (1026)|9.9.2009 11:00
[quote=drazad]Je to hezké a použitelné. Nepřišel jsem na to jak napsat "ě" [/quote]

Pokud jsi použil nastavení od "Jirka S", tak to máš pod "Fn" + "w", stačí se podívat do nastavení aplikace a projít si jednotlivé záznamy.
drazad (53)|9.9.2009 11:11
Dík, jo funguje. Zkoušel jsem všechny klávesy a tohle jsem teda patrně přeskočil. Tak teď je to super. MobilnautSym mě taky vyhovoval ale bohužel mě v EnergyROM z 11.8.09 nejde. Brzo přeflešnu na poslední z 6.9.09 a zase to vyzkouším. Ale tohle je možná ještě lepší.
Jirka S (75)|3.10.2009 16:16
[quote=libor_m]Super věc, jen mám problém s jednou věcí. Občas se mi stane, že po napsání písmene s diakritikou mi to nevezme stisk další "normální" klávesy. Prostě když např. chci napsat "vám", tak stisknu "v", "FN" + "a", a pak při "m" mi to neudělá nic, musím "m" stisknout znovu :? [/quote]
Tak s tím jsem se setkal taky, ale jen v aplikaci pro maily a sms (Messaging, proces tmail.exe). Dnes mě napadlo, v čem by mohl být zakopaný pes :-)
Pro tmail.exe jsem zadal samostatné pravidlo, v kterém nejsou znaky s diakritikou zapsány jako stisk klávesy, ale jako vložení znaku z clipboardu
(možnost stáhnout mnou modifikované nastavení pro Raphael Keyboard Config [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]).
A už je to ok! :-)
Důvod, proč jsem ěščřž atd. nechal zapisovat metodou "stisk" byl v tom, že např. hledání jména v telefonní aplikaci (cprog.exe) přímo z obrazovky Dnes mě nějak zlobilo, pokud byly znaky vkládány metodou "clipboard".
Teď jen pozor na drobnou změnu - při zapisování jména do řádku příjemce zprávy znakem s diakritikou se vám pravděpodobně nezobrazí jméno, které zadáváte, formou nápovědy, dokud nepřijde na řadu znak bez diakritiky. To se dá obejít např. i stiskem klávesy backspace.
Nevím, jestli se vyjadřuju správně - konkrétně např. Do řádku příjemců chci zadat "Černý" - napíšu "Č" - nic se nestane, dokud nenapíšu "Če" - to už se objeví list všech jmen, která "če" obsahují, tedy i pan Černý. Chci zadat "Pěšák" - napíšu "P" = řada jmen, na "Pě" a "Pěš" se nezobrazí žádná nápověda, ale na "Pěš" a následně backspace se jméno "Pěšák" už objeví (i s paní Pěšákovou a jejich dvěma dospělými dcerami :-) ).
Multipas_ce4you (7)|7.10.2009 18:15
[quote]JirkaS napsal:...Vše popsané jsem se pokusil prakticky shrnout tak, abyste mohli zkusit přímo má nastavení, do JakNaTo.zip. [/quote]
Odkaz už je nefunkční, šlo by to nějak vyřešit? Díky
libor_m (1026)|7.10.2009 21:36
[quote=Jirka S]A už je to ok! :-)[/quote]

Jsi borec ;) Díky. :yes:
kecinzer_ce4you (332)|15.10.2009 12:44
Ještě bych se chtěl zeptat, je tedy s tímto nastavením nutné nastavovat "CurLang" v
[HKEY_LOCAL_MACHINE\HARDWARE\DEVICEMAP\KEYBD] na 1031 pro QWERTZ, nebo ne?
Docela bych uvítal, kdyby to nebylo nutné. Protože díky tomu pak dojde k přemapování některých tlačítek.
libor_m (1026)|15.10.2009 12:54
Není to nutné, program má vlastní driver, který čte stisk tlačítek místo systémového driveru.
kecinzer_ce4you (332)|15.10.2009 15:31
Neměl by prosím někdo ten upravený config pro tmail.exe? Nějak se mi blbě stáhnul a proto je nepoužitelný. To ulozto je vážně na 2 věci.
libor_m (1026)|15.10.2009 18:57
Tady tak, jak ho vytvořil Jirka S: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
kecinzer_ce4you (332)|15.10.2009 19:26
Díky moc, zapakované to bude jistější :D.
Ovšem nějak se na rapida nemůžu dostat :(
kecinzer_ce4you (332)|15.10.2009 23:06
Jakožto věčný šťoural mi to ještě nedá.
Co je lepšího na tom pro QWERTZ roložení nastavit CurLang na 1031 namísto přemapování Z na Y a Y na Z v RaphKbdControl_GSM?

Teď jsem zkoušel a krok zpět u mě funguje CTR + Y (to je teď Z).
libor_m (1026)|16.10.2009 09:53
[quote=kecinzer]Ovšem nějak se na rapida nemůžu dostat :([/quote]
Tak ještě jednou na [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] a už si nevymýšlej! :D

Jirka S (75)|16.10.2009 18:47
[quote]Odkaz už je nefunkční, šlo by to nějak vyřešit? Díky[/quote]
Aktualizován můj úvodní rozsáhlý příspěvek ze 7.9.09 - soubor ke stažení. Už ne komplet tak, jak byl, včetně step-by-step návodu, ale aspoň jsem tam dal ta nastavení a skin pro PCM Keyb. v 0.2.


[quote=kecinzer]Jakožto věčný šťoural mi to ještě nedá...[/quote]
Mně se stalo, že po instalaci PCM Keyboard mi prostě zkratka Ctrl+y (tedy Ctrl+z v českém rozložení) nefungovala - respektive fungovalo Ctrl+y, jakoby šlo o anglické rozložení. Možná za to ale mohlo něco jiného, teď nevím :) Jo a taky při psaní jména v telefonní aplikaci (cprog.exe) došlo k záměně z za y.
Jirka S (75)|20.11.2009 20:50
Přátelé, Tarkim, tvůrce pokročilého ovladače klávesnice, který jsem představil, vydal další verzi (1.4). Ta umí podle changelogu kombinovat nově i Shift a CapsLock + tlačitko! Takže ve chvíli, kdy budu mít čas, změním si zadávání velkých znaků s diakritikou na kombinaci asi CapsLock + písmeno - myslím, že to bude paráda :-)
Více viz
forum.xda-developers.com/showthread.php?t=521786
kecinzer_ce4you (332)|22.11.2009 18:24
Jirka S:
Já jsem si na tvou metodu zadávání zvykl hodně rychle a musím říct, že je perfektní. Je tedy pravda, že jsem velké písmeno s háčkem ještě nepotřeboval, ale kombinace zadávání FN + písmeno je super. Dokonce tak nějak i automaticky píšu ě a é i když je na kombinaci FN + w.
Hlavní výhoda je v tom, že si ještě následně můžu nastavit přes ten soft různé chování různých tlačítek. Takže u mě super :D