Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Smartřády - jízdní řády pro PPC i WM Smartphone

papik.i (171)|23.5.2008 13:02
Přeinstalováno a vše jede na jedničku, ODIS už je v pánu:) Chválím za rychlost a vstřícnost našim požadavkům, to vložení do kalendáře bodlo:yes:
Zdenek Malinsky (9781)|25.5.2008 15:34
Ještě mě napadly 2 vylepšení:
1. zobrazení dráhy vybraného spoje s časy jako např. tady - aby člověk věděl, kudy pojede a za kolik stanic bude vystupovat. Toto myslím IDOS umí/uměl a na smartřády jsem to neobjevil.
2. Vyřešit aktualizaci, jako to umí/uměl IDOS - viz recenze.


OT
IDOS na iDnes - možno vyzkoušet i novou betaverzi, která je proti té oficiální při zadávaní znaků svižnější a vyhledávání znatelně rychlejší. Asi tak od šneka k želvám.
/OT
chose007 (37)|25.5.2008 18:33
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]Ještě mě napadly 2 vylepšení:
1. zobrazení dráhy vybraného spoje s časy jako např. tady - aby člověk věděl, kudy pojede a za kolik stanic bude vystupovat. Toto myslím IDOS umí/uměl a na smartřády jsem to neobjevil.
[/QUOTE]

Teď přesně neroumím, v čem je problém, ale mám za to, že jsi asi toto ve Smartřádech přehlédl. Pro zobrazení detailu spoje stačí ve výpise nalezených spojení vybrat dané spojení, v něm vybrat spoj (změní barvu na tmavě modrou) a při dalším kliknutí na tento spoj (nebo stisknutí enteru) se zobrazí detail spoje se všemi průjezdy, časy a kilometry.

[QUOTE]
2. Vyřešit aktualizaci, jako to umí/uměl IDOS - viz recenze.
[/QUOTE]

S těmi aktualizacemi to budeme ještě v budoucnu určitě dále řešit, ideální by bylo, kdyby program sám uměl kontrolovat aktualizace a případně by nabídnul jejich stažení přímo z prostředí tohoto programu apod. Uvidíme, co s tím ještě dále uděláme.
Zdenek Malinsky (9781)|25.5.2008 19:02
ad 1.
:oops: jsem to zkoušel na smartu a tento postup mě nenapadl. Hledal jsem to v nabídce pod pravým sw tlačítkem. :?

ad 2
Mě chodí už asi 2 roky, když jsem ještě používal IDOS, informace mailem s upozorněním na změny:
.....

Dovolujeme si Vás upozornit, že došlo ke změně některých datových souborů jízdních řádů:
- Autobusy ČR,
- Autobusy SR,
- MHD Praha,
- Mapový soubor pro MHD Praha.

Data byla na server nahrána dne 23.5.2008. Datum aktualizace zobrazené na aktualizačních stránkách odpovídá datu vytvoření souboru, nikoliv datu nahrání dat na server.

......

takže uživatelé smartřádů by mohli využívat i tohoto.
BoboCop (27)|26.5.2008 08:06
To Zdeněk Malinský:
Uživatelům aplikace Smartřády nikdo nebrání se přihlásit k odběru upozorňovacích zpráv na www.chaps.cz. Pokud CHAPS změní nějaký jízdní řád, změní se tím automaticky i daný soubor pro aplikaci Smartřády a tím pádem jsou upozorňovací zprávy aplikovatelné i na ně.
choze_ce4you (104)|27.5.2008 13:21
Výborná aplikace, konečně pokrok oproti IDOS! Zejména chci pochváli "oblíbené" a "SMS výpisy".

Přimlouval bych se též za snížení počtu přestupů na 1 (případně udělat tuto položku nastavitelnou). Trošku mě i zdržuje, když hledám v seznamu zastávek, že vyberu požadovanou stanici a ještě ji musím "potvrdit" dole stiskem OK - nešlo by to změnit?

Jinak fakt bezva!

Choze
jval (453)|28.5.2008 06:57
Oblibene fakt super, proti IDOSu krok dopredu.
Oblibene by se mozna daly jeste vylepsit a to tak, ze by se daly nadefinovat oblibena hledani, ve kterych by bylo definovano vse potrebne a pak by to byla uplna basen.

Ja na priklad kazdou chvily hledam spoj Pisek->Strakonice od aktualniho data a casu, tak kdybych mel nadefinovane hledani, tak bych ho jen vybral a dal vyhledat.
chose007 (37)|29.5.2008 21:55
Nová verze aplikace + datových souborů. Nyní je možné spojovat rozdělené autobusové řády (např. Moravu + dálkaře) a funguje hledání v mezinárodních autobusových spojích.

Také moc děkujeme za náměty a připomínky. Vyjádřím se konkrétně jen k jedné...
[QUOTE="choze"]
Přimlouval bych se též za snížení počtu přestupů na 1 (případně udělat tuto položku nastavitelnou). Trošku mě i zdržuje, když hledám v seznamu zastávek, že vyberu požadovanou stanici a ještě ji musím "potvrdit" dole stiskem OK - nešlo by to změnit?
Choze[/QUOTE]

Ano...takto to ve finální verzi asi uděláme. :)

choze_ce4you (104)|2.7.2008 07:29
Další nápad:

Často se mi stane, že mám aplikaci otevřenou v paměti na titulní stránce zadání spoje a když potřebuji vyhledat trasu, musím nastavit aktuální datum a čas. Nelze zde přidat tlačítko, které to udělá za mě? (Případně to udělat automaticky při aktualizaci formuláře - metodou Form_Activated)

Díky,
Choze
chose007 (37)|2.7.2008 07:42
choze:

pokud máš PPC verzi, tak stačí stisknout tlačítko "A" vpravo od data a času, pokud se jedná o smartphone, tak "Menu -> Aktualizuj čas".
choze_ce4you (104)|2.7.2008 07:51
Bezva, tak toho jsem si vůbec nevšiml, díky!

Choze
chose007 (37)|2.7.2008 19:28
Ahoj, aktualizovali jsme aplikaci. Změny:

# urychlené vyhledávání v objektech + možnost hledat pomocí použití prvních písmen slov v názvu a mezer (např. "n m n me" = "Nové Město nad Metují")
# možnost nastavení času upozornění na událost v kalendáři

více viz. http://www.smartrady.cz

doufáme, že budete spokojeni ;)
papik.i (171)|2.7.2008 20:19
Přeinstalováno, ještě jsem udělal update nových letních řádů...a vše funguje na jedničku:yes:
Čest a :$: autorům;)
Docent (1234)|29.7.2008 10:04
Chtělo by to trošku předělat vyhledávání s přestupy na metru... Najde to i spoje, kde je čas na přestup z A na B (a předpokládám, že i jinde) jedna minuta, a to těžko stačí i zkušený sprintér... Podle mých zkušeností jsou 2 minuty absolutní minimum.
DD_ (331)|29.7.2008 11:42
Mam pocit ze minimalni cas na prestup se da v aplikaci nastavit. Nevim jestli je jednoduche to resit jen pro urcite spoje.
Docent (1234)|29.7.2008 13:13
Dík, je to tam, nevšiml jsem se. Na jednotlivé spoje to bohužel není.
Docent (1234)|21.9.2008 11:42
Smartřády nějak chcíply, ne :no: ?
xtonda (811)|22.9.2008 13:37
Jo, čas na přestup 1 minuta mě teď taky zaskočil, vzhledem k dopravní situaci v Praze a z toho plynoucího rizika zpoždění je minimum 2 minuty, pokud není nutný zároveň přesun. Stolní IDOS umožňuje zadat přestupní časy individuálně pro druhy dopravy, tj. lze dát jiný čas pro přestupy bus bus a jiný bus metro. V IDOSu na webu a v PPC to nastavit nelze, ale chová se to obvykle inteligentně. Také pokud je při přestupu delší pěší přesun IDOS to zohlední, přestoupit třeba na Budějovické z metra na autobus u polikliniky (zastávka "Poliklinika Budějovická") za standardní 1 minutu je něco podobného jako přestup v metru. Taky nechápu nemožnost dát penalizaci za přestup na 0, zatím nechodím o holi a často chci strávit cestou co nejméně času bez ohledu na počet přestupů.
chose007 (37)|23.9.2008 08:10
Ujišťujeme vás, že Smartřády mrtvé nejsou. Momentálně dokončujeme finální verzi, která bude k dispozici v průběhu října. Mezi hlavní novinky bude patřit hledání podle příjezdu a možnost aktualizovat data přímo ze zařízení.
Jinak co se týče otázek na přestupy a vyhledávání, tak na to se podívá (odpoví) kolega, který bude k dispozici asi za dva týdny.
Honza102 (182)|23.9.2008 16:09
Už se ví, jak bude finální verze zpoplatněna? Také mám výhrady, nikoli k aplikaci, ale k samotným jízdním řádům. Konkrétkně se jedná o MHD Plzeň. Chybí některé zastávky, v jízdních řádech jsou chyby a některé spoje (noční) chybí úplně. Je mi jasné, že tvůrci Smartřádů za to nemůžou, ale chtělo by to poslat ostrou prosbu na odpovědná místa :) .
xtonda (811)|23.9.2008 16:18
Nejsem tedy kompetentní, ale vzhledem k tomu, že CHAPS to stále prezentuje tak, že platba je roční poplatek za využívání dat, nikoliv platba za software a že cena IDOSu pro PC i PPC je 350Kč, tak předpokládám, že i zde to bude stejné.
chose007 (37)|23.9.2008 16:40
[quote=Jephy]Už se ví, jak bude finální verze zpoplatněna? Také mám výhrady, nikoli k aplikaci, ale k samotným jízdním řádům. Konkrétkně se jedná o MHD Plzeň. Chybí některé zastávky, v jízdních řádech jsou chyby a některé spoje (noční) chybí úplně. Je mi jasné, že tvůrci Smartřádů za to nemůžou, ale chtělo by to poslat ostrou prosbu na odpovědná místa :) .[/quote]

Pokud hledá stejná spojení i Idos na internetu, nebo PC Idos, nejedná se o naši chybu, ale o chybu ze strany firmy Chaps. Pokud internetový IDOS dané spojení nalezne, napište nám prosím, co je špatně a budeme to samozřejmě řešit.
Co se týče ceny, tak se dá předpokládat podobná cena jako u PPC Idosu - není to ještě stoprocentní, ale zřejmě to tak bude.
Zdenek Malinsky (9781)|29.9.2008 10:59
[quote=Jephy]Už se ví, jak bude finální verze zpoplatněna? Také mám výhrady, nikoli k aplikaci, ale k samotným jízdním řádům. Konkrétkně se jedná o MHD Plzeň. Chybí některé zastávky, v jízdních řádech jsou chyby a některé spoje (noční) chybí úplně. Je mi jasné, že tvůrci Smartřádů za to nemůžou, ale chtělo by to poslat ostrou prosbu na odpovědná místa :) .[/quote]To není nic nového. Mě se stalo před cca 3 lety, že jsem jel od Novy přes Smích.nádr.někam do centra. IDOS vyhledal spojení BUS a TRAM. Po 5 minutách čekání jsem dal ještě jednou vyhledat spojení ze Smích.nádr. - našlo to opět několik spojů, ale když další tramvaj nepřijela, tak jsem koukl do papírového JŘ na zastávce a ta tramvaj v tu dobu asi 4 hodiny vůbec nejezdila. Přitom data jsem měl z večera předešlého dne aktualizována.

ad cena
Pokud nebude výrazně vyšší, než je IDOS, dá se to akceptovat s ohledem na schopnosti tohoto prográmku ve srovnání s IDOSem.

Docent (1234)|29.9.2008 11:39
Co se týče Smíchovského nádraží, tak v příručce "Vidlák ve městě" se píše, že to jsou zastávky dvě, jedna z nich je konečná-točna, a druhá normální průjezdní ve směru na Barrandov... Takže já jednou taky čekal na spojení podle IDOSu, tramvaje už měly projet 2, nejela ani jedna, tak jsem se podíval na papír na stanici a bylo jasno, jelo to z té točny :D .
Zdenek Malinsky (9781)|29.9.2008 13:56
Nene, stál jsem na správné zastávce, ale ta tramvaj prostě mezi cca 10 a 14 hodinou vůbec nejezdila, ale dle IDOSu ano.
DuckDaffy (51)|8.10.2008 23:50
smart rady inovace
pozn.: pouzivam dotykovy displej, proto mozna nektere napady nebo chyby jsou bezpredmetne... a taky jsem necetl celou diskuzi tady, mozna neco duplikuju... :)
[l1st]
  • nefunguje uplne vsude korektne landscape rezim[/*]
  • pri prepnuti okna k vyhledani spojeni pres normal-landscape-normal je okno programu spatne vykreslovano - zustavaji videt fragmenty pozadi a neni videt rozklikavaci nabidka s poctem prestupu, pomaha prepnout na popredi jiny program a prepnout zpet, aspon jednou se mi to prihodilo, ted to probehlo ok, hmmm, tak nevim[/*]
  • pri fontu 12 jsou nazvy zalozek na 240x320 necitelne, rovnez take polozky z rozklikavaci nabidky oblibene (ta kurziva, njn)[/*]
  • pri zobrazeni zastavek jednoho spoje navrhuji zobrazit kilometrovnik z aktualni zvyraznene zastavky (pripadne alespon z te nastupni/prestupni zastavky) a ne z mista pocatku linky[/*]
  • taky bych v tomto formulari rad videl delta cas mezi nastupni/vystupni zastavkou, napr. 1:23, at vim kolik casu mam na drimani nebo na cteni[/*]
  • pripadn by tam mohl byt nejaky procentni ukazatel z celeho nalezeneho spojeni, potesi vedet, ze jsem "uz" v 50ti procentech cesty (km nebo casove?), nebo v "teprve" 50ti procentech? ;)[/*]
  • rad bych ve formulari vyberu destinace (jak je i karegorie) pri jeho zobrazeni rovnou tlacitky vybiral z nekolika (6-10?) oblibenych (po svem pojmenovanych?) destinaci a nemusel rozklikavat tu nabidku[/*]
  • mozna by se hodila nejaka komplexnejsi sprava oblibenych destinaci+uzivatelskych prestupnich uzlu (zmena casu na prestup) - viz dale[/*]
  • pri vyhledavani destinace umoznit prepnuti rezimu do vyhledavani pomoci hvezdickove konvence nebo alespon prepnuti do vyhledavani v celem jmenu a ne vyhradne podle pocatecnich pismen, u nekterych zastavek vim, ze to je "*moravsk*" nebo jen nejake "*namesti"[/*]
  • moznost pri spusteni aplikace a vyberu pouziteho jizniho radu nasledne zobrazit preddefinovane ulozene oblibene dopravni spojeni a jako jednu z voleb pak "hledat jine spojeni" pro pokracovani dal, anebo tu nabidku preddefinovanych spojeni zobrazit uplne jako prvni formular po spusteni, to by mi pomohlo nejvic ;) sam hledavam asi 8-12 nejcastejsich spojeni a klikat je furt dokola je otrava[/*]
  • tuhle nabidku preddefinovanych spojeni treba navic transormovat na zalozky (a zvolit si kde - nahore/dole?) s nazvy napr. "oblibene spojeni" a "posledni hledane" a v obou pak nabidnout kazdy spoj s moznosti aktualniho nebo posledniho hledaneho casu toho spoje - protoze pred jizdou nekolikrat koukam kdy a kudy to vlastne jede, pri jizde koukam kdy uz kde budem, pripadne pri ujeti spoje v prestupni stanici snadno najit z prestupniho (nebo i noveho - bouracka...) mista na trase jiny spoj do predchoziho cile - tohle by mohla byt dalsi/prvni volba v "poslednich hledanych" - "zmenit nastupni zastavku" a pouzit aktualni cas, pripadne jeste umoznit cas zmenit[/*]
  • moznost konfigurace umisteni zalozek nahore/dole[/*]
  • neslo by ciste nahodou podle souradnic GPS rovnou predvyplnit nastupni zastavku? ;)[/*]
  • pripadne podle GPS synchronizovat hodiny?[/*]
  • jeste bych doporucil zmenit logo/uvodni obrazovku, slovo "rady" je typograficky, ehm, priserne... pozadejte treba nekoho ze studentu Univerzity Tomase Bati ve Zline o pomoc ;)[/*]
  • chybi mi vyber jizdniho radu dvojklikem stylusu, jak jen jeden, tak ty zafajfkovane JR[/*]
  • v landscape ani pri velikosti pisma 12 nevidim poradne konce nazvu jednotlivych JR, napr. "Autobusy 2007/2008 - M" je tam dvakrat a nepoznam co je co :) ten obrazek tam tak trochu "prekazi"...[/*]
  • proc rozklikavaci nabidka "Kategorie" neumoznuje zobrazit vsechny polozky najednou, ale jen 5 a v landscape jen 4 a musim tak rolovat? i na nejvetsi pismo zbyva mista dost... "be more touch compatibile" :)[/*]
  • doporucuji nejak sikovne automaticky detekovat rozliseni obrazovky a neptat se na to uzivatele pri uvodni konfiguraci[/*]
  • nebo aspon v konfiguraci pouzit lepsi terminologii otazky, sam jsem velmi zavahal a musel se nejiste obratit na napovedu[/*]
  • v napovede jsem letmo narazil na par drobnych nesrovnalosti, ale jinak je povedena, chvalim[/*]
  • v dalsich verzich bych uvital trosku vzhlednejsi provedeni, sice mam spartanske ovladani v oblibe (Win98SE rulezzz), ale tohle je furt trochu moc neucesane (asi za to muze dynamicka velikost ovladacich prvku podle nastavene velikosti pisma), navic se v tom mnozstvi formularu snadno ztracim...[/*]
  • co formulare barevne odlisit na pozadi (mozno predefinovat uzivatelem)? aby korespondovaly s obsahem, treba vysledky zelene, zadavani oranzove, nabidka oblibenych modre, konfigurace ruzove a tak ;)[/*]
  • v konfiguraci by mohlo byt vic veci, ktere by si uzivatel mohl zmenit (zopakuju umisteni zalozek, barvicky, sprava oblibenych spoju, uzivatelskych uzlu, ...)[/*]
  • vubec by to nastavovani mohlo byt vice intuitivni, treba v zalozkach, jak je to obvykle a ne jen pres menu[/*]
  • pri podrzeni stylusu na nalezenem spojeni jsem ocekaval kontextovou nabidku, napr. vlozeni do kalendare nebo do schranky a ono nic :)[/*]
  • umoznit volbu casu (na ruznych formularich) stejne/podobne jako je u nastaveni budiku ve WM - tema tocicima rucickama[/*]
  • pripadne zmena casu velkyma "touch" klavesama - hodina +1, +5, +10, minuta +5, +15, +30, +45, proste neco jako ma GPSauto[/*]
  • take bych uvital moznost rozsireni vyhledavaciho algoritmu o pouzivani vlastnich uzivatelskych prestupnich uzlu, napr. v Brne mezi zastavkami Vsetinska/Celni nebo Vlhka/Uzka, casto jsou tyto skryte prestupni uzly zname jen mistnim, ze se da nekde jen sikovne prebehnout a usetrit cenny cas zbytecnym objizdenim, pripadne kdyz mam cast trasy moznost se svezt autem/taxikem, napr. Brno Kolejni->Pionyrska, tak si to spojim do uzlu (s primerene dlouhym casem prestupu) a jedu[/*]
  • pri hledani spojeni umoznit zatrhnout "pouzit uzivatelske prestupni uzly", pokud by to algoritmus musel chroupat o poznani dele[/*]
  • stalo by za to tyto uzivatelske prestupni uzly umoznit exportovat a sdilet je (pro kazde mesto/JR?) na Vasich weboych strankach[/*]
  • mozna by algoritmus mohl umet uzivatelske prestupni uzly napric ruznymi jizdnimi rady, napr. IDSJMK-Brno-Vlhka/Vlaky CR-Brno-hlavni nadrazi nebo obdobne pri prijezdu busu na "hotel Grand" umet pokracovat vlakem dal, pesky je to kousek :)[/*]
  • optimalizovat aplikaci, rozklikavaci nabidky, tlacitka na "be more touch compatibile", napr. ten pohyb gestem v nalezenych spojenich je fajn[/*]
  • noooo a abyste to nemeli tak snadne mili autori, rad se za poskytnute napady a vynalozene usili necham prekvapit jednou rocni licenci gratis ;) a po roce Vam vymyslim neco dalsiho, pokud si nahodou nekoupim auto... ;)[/*]
  • [/l1st]
    P.S.: ...jsem programator/vyvojar a chci si ten jizdni rad vymazlit, kdyz uz je to na tak dobre ceste... ;) a pak si ho urcite koupim ;)
    chose007 (37)|23.10.2008 15:15
    Dnes byl ukončen beta provoz aplikace Smartřády, beta verze aplikace bude (jen se starými datovými soubory) vyhledávat spojení pouze do 31.10.2008. Takže kdo má zájem nadále Smartřády používat, může si od společnosti Chaps s.r.o.objednat roční licenci na této adrese: http://store.chaps.cz/login.asp .

    Kromě nepřijemného licenčního poplatku ale v aplikaci naleznete také několik novinek. Asi nejvýraznější je možnost aktualizovat datové soubory jízdních řádů (resp. stahovat řády, které nejsou aktuálně nainstalované) přímo z prostředí Smartřádů a to jak při připojení zařízení k počítači přes ActiveSync, tak i přes wifi nebo síť GSM. Další novinkou je možnost vyhledávání dalších resp. předchozích spojení od těch již nalezených, vyhledávání spojení podle času příjezdu do cíle a pár dalších vylepšení.

    Doufáme, že budete s novou verzí spokojeni, případné připomínky můžete směřovat do diskuzního fora, nebo případně přímo na náš email podpora (zavináč) smartrady.cz
    Zdenek Malinsky (9781)|23.10.2008 20:04
    Kolik je cena? Ani na jednom webu to nikde nevidím.
    chose007 (37)|23.10.2008 20:12
    Cena je stejná jako u idosu, tedy 350,- na rok. Vzhledem k tomu, že ji určuje Chaps, tak ji na našem webu zatím neuvádíme - no ale vzhledem k tomu, že na stránkách Chapsu je zřejmě ta cena vidět jenom až při objednávce po registraci, tak to možná ještě přehodnotíme. Díky za upozornění.
    Zdenek Malinsky (9781)|23.10.2008 21:31
    Ano, pokud člověk není na webu chaps.cz přihlášený, tak cenu nikde nevidí.
    Docent (1234)|24.10.2008 07:12
    Hádejte 3x, co se skrývá pod odkazem Ceník produktů :) .
    karlic (707)|24.10.2008 14:48
    Já to stejně nechápu, proč "reklamu" člili jizdní řád na svou činnost neplatí podnikatelé dopravci, ale zákazník :(. Je to úplně divná situace. Kdyby vůbec žádný jizdní řád nebyl, tak by dopravce neměl ani jednoho zákazníka. V naší skvělé zemi si musí zákazník koupit nabídku a potom ještě koupit jízdné:? .
    Dokáže mi to vývojář nějak objasnit, zdali je opravdu nemožné oslovit dopravce, aby se podíleli finančně na vývoji jízdního řádu a ten byl poté zdarma?
    chose007 (37)|24.10.2008 15:32
    No, u nás taková situace prostě je. Firma Chaps s.r.o. byla před několika lety vybrána jako subjekt, který je zodpovědný za správu celostátního informačního systému o jízdních řádech. Vzhledem ke svému postavení si v tomto oboru vybudovala u nás prakticky monopol. Nechci komentovat, jak se svého úkolu zhostila, jistě by bylo co vylepšovat. Ale na druhou stranu je zase pravda, že díky svému monopolnímu postavení u nás funguje jeden internetový portál, na kterém jsou k dispozici jízdní řády téměř všech důležitých českých dopravců. Systém je jednotný, přehledný, člověk nemusí kvůli každému dopravci chodit na různé stránky a složitě mezi sebou porovnávat, data v systému jsou vždy aktuální atd. A to, že Chaps chce vydělávat jim jako soukromé firmě asi těžko můžeme zazlívat.

    [quote]Dokáže mi to vývojář nějak objasnit, zdali je opravdu nemožné oslovit dopravce, aby se podíleli finančně na vývoji jízdního řádu a ten byl poté zdarma?[/quote]

    To jsme zkoušeli. :) Před dvěma lety v době, kdy jsme ještě věřili ve "Smartřády zadarmo pro všechny", jsme oslovili všechny důležité české dopravce a samozřejmě jsme po nich ani nechtěli žádné peníze za poskytnutí dat. Dat, která již mají v konkrétním formátu, a které by stačilo pouze pravidelně nám zasílat. A přesto se nám ozvalo pouze několik, ne příliš významných dopravců, např. MHD Olomouc, Zlín, Jablonec nad Nisou a možná pár dalších. Jenže to je strašně málo, většinu uživatelů zajímají řády vlaků, kompletních linkových autobusů (a ne jen pár dopravců z různých koutů republiky), MHD Praha, Brno a to je statisticky téměř všechno. A v aktuálním stavu věcí, kdy jsou lidé zvyklí využívat portál www.idos.cz, je pro většinu dopravců prostě nezajímavé investovat do nějakých dalších řešení.

    Jak řekl klasik: "Může se vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit… ale to je tak asi všechno, co s tím můžete dělat."
    Lipon (61)|30.10.2008 23:31
    hmm, licenci jsem si objednal, ale podle Chapsu budou objednávky vyřizovat až koncem listopadu, až budou mít nové j. řády 2008/2009.

    Cituji z potvrzovacího mailu od Chapsu: Vzhledem k tomu, ľe jeątě neznáme přesný termín zahájení prodeje produktu pro období platnosti 2008/2009, upozoňujeme Vás, ľe Vaąi objednávku budeme vyřizovat aľ po zahájení prodeje na uvedené období (přibliľně koncem listopadu). POZN. Diakritika je takhle zmršená v části mailu, v části je správně.

    Nefunguje mi ale zároveň už ani současná verze, která chce licenční číslo, které však ještě měsíc nebude. Není to trochu nedotažené?
    strojvudce (390)|31.10.2008 09:28
    To je zajímavý, já tam psal s dotazem, zda taky na tohle platí ta akce jako na IDOS a odepsali, že v podstatě ano, protože licence bude funkční od teď až do příštího roku (2008/2009). Takže koukám, že v tom mají nějaký chaos.:((

    Citace:
    Dobrý den.
    V podstatě ano. Pokud si nyní zakoupíte licenci na Smartřády, tak Vám bude platit až do 12.12.2009 (tzn. aktiavační klíč, který obdržíte po uhrazení faktury, bude platit i na nová data pro období platnosti 2008/2009).
    chose007 (37)|31.10.2008 09:36
    To Lipon:

    Díky za report. Zaslali jsme dotaz do Chapsu, takhle by to opravdu fungovat nemělo. Budeme se snažit tuto situaci co nejrychleji vyřešit. Díky za pochopení a za trpělivost.
    strojvudce (390)|31.10.2008 11:42
    Tak jsem právě provedl objednávku, poslali fakturu na zaplacení, tak jsem ji zaplatil. Nic o tom, že to ještě nejde nepsali. Takže to asi už jde. :)

    EDIT: Teď mně napadlo, jestli to není tím, že Lipon objednával na 2008/2009 a já na letošek s tím, že bude platit i na 2008/2009. U nových na 2008/2009 píšou i u IDOSu, že vyřízení múže trvat déle, než budou mít nová data.
    AlešD (114)|31.10.2008 11:52
    Podotknu, že licenci jsem objednával 24.10, přišla po zaplacení 30.10, a tak jí rozumím, je i na období 2008/2009 bude platná:

    [quote]Jestliže si v období od 18. srpna 2008 do 30. listopadu 2008 objednáte od naší společnosti jakýkoliv počet licencí produktu IDOS pro období platnosti 2007/2008, získáte tím automaticky a zdarma stejný počet licencí pro období platnosti 2008/2009 pro danou platformu.[/quote]

    Stará data s novým systémem nefungují, nová data se zatím marně snažím zprovoznit, zřejmě bude nutné přečíst návod :-)). Prosté spuštění cabu s daty není to pravé ořechové.

    Jinak mě objednávkový systém přišel takový zvláštní i vzhledem k avizované 14-ti denní prodlevě, která ovšem ve skutečnosti nebyla ani týdenní a to tam byl i svátek. Možná by stálo za to důraznější upozornění, že starý program přestane fungovat a staré data taktéž. Pro někoho (já tom naštěstí nejsem), kdo používá Smartřády denně by to mohl být i docela problém.
    Lipon (61)|31.10.2008 14:01
    hmm, tak to je možné, co píše strojvůdce
    zkusím stornovat objednávku a objednat licenci na letošek ...
    chose007 (37)|31.10.2008 15:38
    Dostali jsme vysvětlení od firmy Chaps. Je možné učinit tyto dvě objednávky:
    1, Objednávku v rámci akce licence zdarma. Poté dostanete licenci jak na konec tohoto grafikonu tak na grafikon příští. Aktivační klíč byste měli dostat ihned po zaplacení.
    2, Objednáte licenci pouze na grafikon 2008/09. V tom případě dostanete aktivační klíč až koncem listopadu.

    Pro ty, kteří si tedy objednali licenci jen pro grafikon 2008/09 tedy platí to, že aktivační klíč získají až koncem listopadu. Nicméně je možné, že po kontaktování firmy Chaps to ještě půjde změnit. Takovou informaci ale nemáme a nevíme, jak toto chodí.

    Doufáme, že toto je dostatečné vysvětlení. Pokud ne, tak se klidně ptejte dál ;)
    AlešD (114)|31.10.2008 16:27
    No, je nutno uznat, že jsem asi úplná lama, protože nejsu schopný to zprovoznit. Přitom předchozí verze byla zcela OK.
    Nainstaloval jsem aplikaci na storage card (Program Files/Smartrady). Zadal jsem seriové číslo, rozjelo se OK a napsalo to, že mám staré datové soubory. Vymazal jsem je z umístění (Program Files/Smartrady/Data) včetně adresáře Data. Stáhl jsem soubory cab z chaps.cz. Nainstaloval jsem je do storage card (Program Files/IDOS) po spuštění Smartřádů to napíše "Chyba v programu, nenalezeny žádné datové soubory". Nějak nevím co dál...
    chose007 (37)|31.10.2008 16:34
    Pokud používáte aplikaci Smartřády, musíte využívat data určená pro aplikaci Smartřády. Datové soubory můžete stáhnout například zde: http://chaps.cz/ke-stazeni-aktualizace-idos-smartc.asp?pom=0,2334353
    Data by se Vám měla nainstalovat do \Storage Card\Program Files\Smartrady\Data a měla by mít příponu .jz. Pokud mají Vámi stažená data příponu .tt, jedná se o datové soubory pro aplikaci IDOS PPC, která nejsou s daty pro Smartřády kompatibilní.
    Pro další aktualizace můžete již využívat přímou aktualizaci přímo z aplikace. Pokud byste měl stále problémy, napište nám na email: podpora[zavinac]smartrady.cz a pokusíme se problém vyřešit touto cestou.
    burticek (211)|1.11.2008 17:18
    Já jsem objednal a hned zaplatil 29.10. a 31.10. přišel klíč. Instalace jak aplikace, tak jízdních řádů v pohodě. Dněšní aktualizace přímo z aplikace taktéž.

    Chválím možnost při spuštění nevybírat jízdní řád, pokud mám jen jeden a dále je super ta aktualizace.

    Ještě bych přidal do možnosti nastavení nejen čas přestupu, ale i počet přestupů na méně než pět. Sice jsem to chtěl už dřív, ale opakování je matka moudrosti :D

    Btw. Akorat me tak napadlo, že je to registrováno na HW, takže v případě změny železa je nejspíš po licenci :?
    Bedlisch (2)|1.11.2008 17:51
    Osobně mě nejvíce štvě, že když chci mít data na PC a v PDA tak musím zaplatit 2x350Kč. Nepřijde mi to zrovno moc ideální, vezmu-li v úvahu, že Hafas DB se prodává za 6,5€, nově za 9,9€, přičemž obsahuje instalaci na PC i PDA. Ve švajcu zaplatím za Hafas-SBB 16CHF a dostanu data plus instalaci na PC, PDA a Symbian.
    Pokud autoři zvládnou smatřády i na symbian, tak se bojím, že budeme Chapsu platit dalších 350Kč za data na Symbian.
    AlešD (114)|2.11.2008 15:46
    Díky už to funguje, i když jsem si téměř jistý, že jsem to stahoval ze správného umístění, stáhl jsem to znova. Vlaky fungovalypo instalaci CABu hned, ostatní až po soft resetu. Díky za smart řády!
    Lipon (61)|4.11.2008 09:54
    tak objednávka 2008/2009 šla snadno zrušit, nová objednávka v rámci akce licence zdarma - 2007/2008 + 2008/2009 bez problémů z 31.10., faktura přišla stejný den, platba stejný den a dnes přišlo lic. číslo, vše funkční
    DD_ (331)|4.11.2008 14:00
    Jo taky uz mam zaregistrovane v ramci licence zdarma.

    Jedine co bych vylepsil je moznost si sosnout rady z webu.
    Tuto moznost jsem nasel skrytou pod detailnima aktualizacema - je to super i kdyz bych ji mozna dal jako samostatnou polozku v menu.
    Problem je ze program se bez jizdniho radu nespusti, tudiz neni mozne touto cestou sosnout prvni jizdni rad. Coz bych asi upravil, jako treba pokud to clovek spusti a nenalezne to zadne rady tak to nabidne pouze moznost si nejake stahnout.
    Jinak aktualizace a stahovani dalsich radu primo z programu je super diky.

    chose007 (37)|4.11.2008 14:23
    To DD:

    Ano, je pravda, že bez načtení jízdního řádu není možné stahovat žádné nové řády, protože se prostě není možné dostat do toho menu. Bohužel, při návrhu aplikace jsme na tuto funkci (stahování jízdních řádů přímo z aplikace) dostatečně nemysleli, v beta verzi přítomna nebyla, takže bychom museli spoustu věcí v programu předělat, abychom tento nedostatek odstranili. Na faktu, že jsou vůbec přítomny nějaké datové soubory, závisí totiž bohužel mnoho dalších věcí. Nicméně si nemyslíme, že by to bylo tak velké omezení. Jsou zde jiné nápady, které bychom chtěli dodělat a které zároveň nebudou takto náročné. Proto jsme to zatím vyřešili tak, že přímo do instalačního souboru s aplikací Smartřády jsme přidali datový soubor s jízdním řádem vlaků. Doufám, že nám tento nedostatek odpustíte :) .

    Edit:
    Pokud máte zařízení s dotykovým displejem (Pocket PC), můžete si nastavit tlačítka rychlé volby - v Nastavení -> Pokročilé. Poté budete moci aktualizovat data přímo stiskem tlačítka na základním formuláři pro zadání parametrů hledání.
    chose007 (37)|6.11.2008 18:04
    Na našich webových stránkách www.smartrady.cz je k dispozici nová verze Smartřádů - především nově přibyla možnost spuštění aplikace v demo režimu. Ten je omezen pouze na počet dní používání a počet provedených vyhledávání spojení. Jinak je možné si kompletně aplikaci vyzkoušet s veškerými datovými soubory a všemi funkcemi. Druhou novinkou je také nově verze aplikace spustitelná i na zařízeních s operačním systémem PPC 2002 (teoreticky snad i na PPC 2000) - ovšem jen pro procesory ARM.
    Docent (1234)|6.11.2008 22:47
    "Ten je omezen pouze na počet dní používání a počet provedených vyhledávání spojení.". - Byl by velký problém, napsat konkrétní čísla?
    BTW, při spuštění demoverze zobrazit okno s obsáhlým českým "Bla bla bla...", a jako požadavek na odezvu tlačítka "Yes" a "No"... :sarcastic: .