Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Folie a jak ji bezpecne nasadit?

Pavlucha (1496)|18.7.2005 14:20
[QUOTE="peeero"]hoj, jakou folii si mam koupit na muj 3970? tu nebo tu ? dik za odpovedi[/QUOTE]

Podle mého je lepší matná (antireflexní). Hlavně venku to oceníš. ;)
Zdenek Malinsky (9781)|18.7.2005 14:58
Blondýna nebo bruneta? Stejná otázka - musíš zkusit sám. V sobotu jsme se o tom bavili na pražském srazu. Někomu vadí, že lesklá se leskne, že se vidí na displeji jako v zrcadle, někomu zase vadí, že přes matnou je hůře vidět displej (dle jeho názoru).
MultiTricker (112)|19.7.2005 21:16
Už dva dny se potýkám s Brando fólií (Ultra Clear Protector Plus) a je to peklo. Zatím jsem na PDA fólii neměl, ale řekl jsem si, že když už mám nové PDA, tak by byla škoda si tam omylem hnedka udělat nějaký ten škrábanec.

Samozřejmě, že se mi fólie na první pokus nepodařila nasadit správně, takže jsem ji sundal, což ovšem byla veliká chyba. Bylo na ní až moc prachů a bohužel po okrajích částečně i otisky prstů. Tak jsem ji opláchl, nasadil - výsledek mizerný, pořád moc prachu a otisku prstů. Asi napotřetí se mi povedl celkem uspokojivý výsledek, ale přece...tak jsem ji sundal (nyní už za pomocí jehly, protože jsem ji usadil poměrně dobře a bylo těžké se k jejímu okraji dostat), ale další pokusy už byly vysloveně katastrofické. Fólii jsem zatím oplachoval vodou, ale než jsem ji byl schopen nějak usušit, tak na ní stejně nějaký ten otisk a prach zůstal.

Nevíte náhodou, kolikrát ji mohu zkoušet oplachovat, aniž by jsem nějak poškodil přilnavou vrstvu, a fólie byla někde odchlípnutá? Nemáte někdo nějaký dobrý tip pro nasazení? Celé toto téma jsem přečetl, ale asi na druhé stránce už se tu diskuze zvrhla z nasazování fólie, na porovnávání různých drůhů fólií a možností jejich objednání.

Teď mě ještě napadl spásný nápad, že onu lepivou část opláchnu, potom ji co nejlépe a nejrychleji "připlácnu" na onu fólii která na ní na začátku byla a kryla ji a poté až oschne, tak ji rychle plácnu na PDAčko a budu doufat v dobrý výsledek. Zkoušel jsem do vody dát trochu jaru a v fólii v tomto roztoku propláchnout, ale bez nějakého lepšího výsledku, vody na ní bylo na můj vkus až moc.

Už jsem vážně bezradný - měl jsem si koupit ještě jednu fólii a tu se pokusit napoprvé dobře připlácnout. Nechce se mi dál laborovat s touhle, ale zase si nechci zbytečně poškrábat display, takže mi nic jiného nezbývá.

Díky za případnou alespoň morální podporu :)
Zdenek Malinsky (9781)|19.7.2005 21:49
Toho jaru chce jen kapička na 1 dcl vody. Fólii tam nech klidně 10-15 minut máčet, aby změkla. Mezitím můžeš umýt displej nebo balonkem odfoukat prach z dipsleje. Někdo nasazuje v koupelně po koupeli, kdy je ve vzduchu málo poletujícího prachu. Pak tedy fólii pinzetou vyndáš a necháš okapat. Ale koukni v této diskuzi na příspěvek windmastera ze 14. 3. 2004 (str.2)- je to tam lépe popsané.
xkovi_ce4you (568)|20.7.2005 19:24
Tak sem poridil v sunnysoftu Brando fólii (Ultra Clear Protector Plus),ovsem ackoli mela byt originál na Acer n30,mel sem s nasazovanim velke problemy:? Uz sem jasal jak se krasne prilina k displeji,ikdyz sem se snazil,aby byla malicko pod okrajem,presahovala na hornim okraji snad o milimetr:( Musel sem zacit krkolomnym zpusobem folii ohybat a pomerne agresivne ji "narvat" pod okraje..Samozrejme pri tomto nestandartnim zpusobu nandavani se mi dostal prach v okrajich pod folii,takze me v brzke dobe ceka opetovne nandavani:sarcastic: Nevim,ale byt o pul mm kratsi,chvalil bych ji do nebes..takhle mi prijde,ze nalepku,ze jde o typ na n30 je jen prodejni figl a podvod:( Aspon pochvalim pevnost a 100% vernost barev a citelnost..ta me mile prekvapila,kdyz tu rada lidi folie kritizovala;)
xkovi_ce4you (568)|22.7.2005 13:54
Tak sem ji opet sundal,ovsem pri nasazovani sem se tolik navztekal ze sem se rozhodl k radikalnimu reseni..folie tolik presahovala,ze pri nandavani sem opet musel uzit hrubé sily,pricemz se jiz v nekterych mistech dost ohnula a zustala tak:? Tudiz dnes sem ji sundal zas a sproste ji orizl v obou smerech skoro o milimetr..nyni jde folie skvele nasadit,sedi perfektne..opravdu by me zajimalo,zda nalepka,ze folie je pro Acer n30 byla pravdiva..kazdopadne teprv mym zasahem je teprv presna:sarcastic:
frogale (447)|6.9.2005 18:19
V Sunnysoftu v Kotve to mymu bratrovi nejakej borec uplne zmrvil.. Lepil to tam 2x.. tolik bublinek a prachu jsem nikdy nikde nevidel..
Folie Brando se po 20 minutovem koupani nijak moc nezmekcila a po asi tretim pokusu se mi ji tam povedlo nadherne prilipnout... bez jedineho smitka a bublinky..
Takze diky za navod... :yes:
Brco_ce4you (447)|28.9.2005 12:39
Prave dnes som nasadil 2 folie. Na svoje dva iPAQ. Postupoval som sposobom ako pise windmaster. To znamena najskor namocit do jary, ocistit display a nasadit, nechat vyschnut. Je to super sposob, ziadne bubliny no proste parada.
beecher (9270)|28.9.2005 12:45
On snad folie "lepi" nekdo jinak? ;) :yes:
Brco_ce4you (447)|28.9.2005 12:56
[QUOTE="beecher"]On snad folie "lepi" nekdo jinak? ;) :yes:[/QUOTE]

Staci si pozriet clanok na Palmare a mrknut na cast ktora zacina" POZOR!"
frogale (447)|28.9.2005 13:19
Staci se kouknout na cast toho clanku a je jasne, ze to je pekna blbost:
"Osobně tento mýtus můžeme vyvrátit, protože po omytí fólie již nikdy tak dokonale nepřilne k displeji, o nedolehlých okrajích a neodstranitelných zaschlých kapkách nemluvě. Prostě umytá, nebude nikdy jako nová."
beecher (9270)|28.9.2005 13:31
Ja to cetl uz davno. Myslel jsem to spise tak, jestli nekdo z c4y lepi folie jinak... ;)
Radek Novák (309)|28.9.2005 19:43
No já jí tam prostě plácnul a vytlačil sem jednu bublinku a také byla v poho a bez bublinek :D
Duddits (217)|8.10.2005 15:29
Pridam tip s folii Brando. Po prvnim neuspesnem pokusu a opetovnem sundani se mi na lepici stranu prichytila spousta prachu. Umyt to nejde, zkousel jsem vsechno mozne a uz jsem ji chtel vyhodit. Pak mne napadla jednoducha vec:prilepil jsem folii na sirokou izolepu a super,veskere necistoty zustaly na izolepe a dokonce se obnovila lepici vrstva(lze i nekolikrat opakovat,protoze jsem to nalepil az snad napodesate bez smitek:)
radek613 (1)|10.11.2005 07:36
Může mi prosím někdo jednoznačně potvrdit, jestli v dřívějších příspěvcích tohoto vlákna občas zmiňovaný problém typu "folie přímo pro daný typ zařízení je menší než displej, zbude škvíra pro nečistoty" se týká jen některých výrobců a typů folií, nebo obecně všech? Přemýšlím nad zde poměrně oblíbenou "ClearTouch" a než bych ji eventuelně objednal, chtěl bych mít v tomto "problému" zcela jasno. Ten "shop" na boxwave.com neobsahuje fyzické rozměry jejich folií, jen rozdělení dle typů zařízení. Potřebuji ji pro MDAII (Qtec2020), ale pokud by byla fyzicky menší než displej, netuším, po které jiné sáhnout, aby šla rozměrově na displej MDAII přizpůsobit.. Díky
beecher (9270)|10.11.2005 08:19
Sahnout vzdy po te co je pro Hx4700... ;)
p.a.Ť.o (69)|16.11.2005 20:55
[QUOTE="Duddits"]...prilepil jsem folii na sirokou izolepu a super,veskere necistoty zustaly na izolepe...[/QUOTE]

tak tato rada zachránila moji fólii před vyhozením.. děkuju za radu, máš to u mne ;)
Duddits (217)|21.11.2005 19:56
Neni zac,kdyby ta moje nestala 300,-,tak sla taky do kose;)
Jonka (43)|24.11.2005 01:47
Nedala by se tady udělat taková ta anketa na úvod tohoto tématu např:

PREFERUJETE MOKROU INSTALACI OCHRANÉ FOLIE

Ano.
Pouze u měkké.
V žádném případě ne

Nebo tak něco. Furt se nemůžu rozhoupat (Acer N50P + orig.folie)

Díky.

Zdenek Malinsky (9781)|24.11.2005 10:19
Tak to tam nasaď (nalep) normálně a pokud to nedopadne dobře (nebudeš spokojený), tak potom mokrá windmasterova metoda to jistí.
Po čase, až se ti bude zdát fólie opotřebovaná, poškrábaná, tak ji sundej a zkus znovu nandat tou mokrou metodou - může se stát, že se ve vodní lázni "vzpamatuje" a ušetříš za novou fólii.
frogale (447)|24.11.2005 12:40
Jestli to dobre chapu, tak se da folie nasadit z obou stran ze? Takze pokud bude na jedne strane poskrabana, da se touto stranou lipnout na display a skrabance zmizi.. mam pravdu?
Pawlyk_ce4you (43)|24.11.2005 12:49
Hm, poskrabanou stranou dovnitr? :) Napada mi analogie s prezervativem....
Zdenek Malinsky (9781)|24.11.2005 13:20
Ne:!: Pokud to dáš obráceně, nebude stylus po fólii klouzat.
Myslel jsem to tak, že na f. drobnější škrábance zmizí nebo se zmenší ve vodní jarové lázni, kterou použiješ před nalepením. Pokud je poškození-opotřebení větší, pak zbývá nákup nové.
marq (31)|8.1.2006 15:37
Nevite jestli si nekde muzu koupit folii na displej i s tim, ze by mi predtim v obchode vycistili displej a folli nalepili? Pokousel jsem se o to sam a povedlo se mi to snad az na 50ty pokus a vysledek je sileny. Ted uz bych potreboval folii novou, ale moc se mi do toho nechce. Radsi bych si priplatil, kdyby to udelal nekdo za me a poradne :)
Zdenek Malinsky (9781)|8.1.2006 16:24
Někdo si tu v tomto ohledu, někdy minulý rok, pochvaloval AH Mobile, tak se tam zkus poptat.
ameron (124)|22.2.2006 15:06
Trochu OT:
Neviete mi niekto poradit ktora z kvalitnejsich folii na
http://obchod.sunnysoft.cz/scripts/set.asp?Level=200
mi bude sediet rozmerovo na MDA Vario? Nenasiel som nikde uvedene ze niektora z nich je konkretne pre Vario!
Maju jedine toto http://obchod.sunnysoft.cz/scripts/detail.asp?ItemID=523624&Level=201
ale ja by som chcel nieco kvalitnejsie. Dakujem za radu.
frogale (447)|22.2.2006 15:37
A proc pises sem a ne do Sunnysoftu?
ameron (124)|22.2.2006 18:33
Uz sa stalo davno, odpoved neprisla :no: . Ale pytam sa len ci niekto viete poradit... To je vsetko. :D
beecher (9270)|22.2.2006 19:10
Zkusil bych tuto (je na Compacta - stejna velikost) nebo na cokoliv s vetsim displayem a zastrihnout...
ameron (124)|23.2.2006 14:16
... asi nakoniec naozaj kupim nieco na vacsi alebo porovnatelny displej ako ma Vario a potom zastrihnem ak bude treba. Len si budem musiet porovnat rozmery displejov inych PDA :D Zatial mam defaultnu foliu od TM a ta je plna bublin nakolko som ju nasadzoval dva krat (prvy raz nakrivo :no: )
petr m._ce4you (26)|15.3.2006 17:17
zdravim,

chtel jsem se zeptat, jestli nekdo nema zkusenosti s folii Adapt (http://obchod.sunnysoft.cz/scripts/detail.asp?ItemID=523591&Level=200) a s jejim lepenim na Looxe 4xx?
vcera jsem se o to pokousel podle navodu na vyse zminene strance, ale vzdycky tak po deseti minutach se odlepi od vsech rohu tak do vzdalenosti cca 1 cm (a cim dele to necham, tim vic se odlepujou). koukal jsem se, jestli tam neni treba prach, ale ty rohy vpadaji uplne ciste.
da se u tehle znacky pouzit windmasteruv postup s namacenim v jarove vode?

predem diky za radu
overgrounder (176)|15.3.2006 20:52
lidicky, poradte, u AH mobile maji touto dobou jen lesklé folie na Vario od Branda. chci se zeptat, zda-li je v leskle a matne nejaky extra velky rozdil, jestli zkratka leskla folie odrazi vsechno a na displeji neni videt nic. mate s tim nekdo zkusenost, dokazete to posoudit? diky vsem...
beecher (9270)|15.3.2006 22:30
Jo, prave jsem presel z matne Brando na Brando UltraClear a neni v tom zadny markantni rozdil (vidim se v tom porad stejne - jako v zrcadle).

Ale jeden detail maly detail by tu byl. UltraClear mi nerozmazava obraz jako matna... :yes:
overgrounder (176)|16.3.2006 06:18
[QUOTE="beecher"]Jo, prave jsem presel z matne Brando na Brando UltraClear a neni v tom zadny markantni rozdil (vidim se v tom porad stejne - jako v zrcadle).

Ale jeden detail maly detail by tu byl. UltraClear mi nerozmazava obraz jako matna... :yes:[/QUOTE]

Tak diky za tip;) Jdu si dneska pro ni, stejne tak jako konecne pro Vario samotne, redukci na jacka a sluchatka Koss Porta Pro !!! Mooooooc se tesim:cool:
PedroKV (180)|25.3.2006 17:53
[QUOTE="beecher"]Jo, prave jsem presel z matne Brando na Brando UltraClear a neni v tom zadny markantni rozdil (vidim se v tom porad stejne - jako v zrcadle).

Ale jeden detail maly detail by tu byl. UltraClear mi nerozmazava obraz jako matna... :yes:[/QUOTE]

nebyla nějaká fotka, která by srovnala displej s matnou a s lesklou fólií?
lukike (278)|25.3.2006 18:22
Pomaly aj ja mozm menit folu na svojom Aceri
beecher (9270)|28.3.2006 11:05
[QUOTE="PedroKV"]nebyla nějaká fotka, která by srovnala displej s matnou a s lesklou fólií?[/QUOTE]Clovece, tak bohaty vazne nejsem, abych mel dve stejna PDAcka a dve rozdilne folie... :)
Nemluve o nejakem solidnim fotaku, ktery to dokaze vyfotit... ;)
Johny_G (384)|18.4.2006 19:51
Dneska mi přišla fólie od ADPO a je to teda něco úžasného. Nasazování mi trvalo asi hodinu, jelikož jsem fólii neustále myl od prachu, otisků prstů a od vláken z dodávaného hadříku. Ona totiž jedna strana trochu lepí, a když se vám to nepovede nasadit napoprvé, tak je to něco hroznýho - nesmíte se toho ani dotknout, ani to otřít, musíte tu vodu odfoukat (zato když se vám to napoprvé povede, tak to mají dost komfortně vymyšlené - obě strany jsou kryté další fólií a bez jediného kousku prachu). Přes to všechno se mi nakonec skutečně podařilo nasadit fólii bez prachu, ovšem nedosedá na okrajích, a ač jsem z prostředka vytlačil všechny bubliny, tak těch na krajích se nedokážu zbavit. Při barevné obrazovce to vidět není, ale na vypnuté to vadí. Krom toho se znatelně zhoršila citlivost dotykové vrstvy. Druhdy tak nádherně citlivý display n50 se proměnil v Looxe 600, což mi při práci i při hraní neskutečně vadí - je tohle všechno u tak drahé fólie (250,-) normální?

EDIT: Ale musím uznat, že obraz je s fólií úplně stejný jako bez ní - tj. výborně ostrý a jasný.
mkuca (17)|1.6.2006 08:39
[QUOTE="windmaster"]Používám již 7 měsíců jedinou folii od Sunnysoftu a osvědčil se mi následující postup při její instalaci.
Folii jemně vymáchám v misce s několika deci vlažné vody, s kapičkou jaru na nádobí. V lázni ji nechám a vyčistím display, pokud je to vůbec nutné, papírovým kapesníkem částečně lehce zvlhčeným týmž roztokem nebo lihem (lepší je izopropylalkohol). Zbylých chloupků a jiných mechanických nečistot se zbavím vyfoukáním balonkem-používá se na objektivy, nebo i štětečkem.
Po 10-15 minutách vyjmu za růžek folii pinzetou a nechám okapat, nesmí ale vyschnout. Ještě vlhkou a vláčnou ji pokládám na display a to tak, že začínám na jednom konci, aby si postupně sama lehala. Folií se dá po display volně pohybovat, takže je snadné ji pohodlně vystředit, pokud je větší, sama zajede pod okraje krycího rámečku.
Umytá folie je jako nová, jenom musíme po usazení alespoň 20 minut počkat než vyschne, nedoporučuji vzhledem ke zvýšené vlhkosti raději ani PDA zapínat. Pozor jenom na přebytek jaru, ve větším množství by mohl folii k display pořádně přilepit.
Výsledek je vynikající, takto snadno položená folie je naprosto bez bublin a není třeba ji vyhlazovat.[/QUOTE]

Dík moc. Mám fólii od Branda a při splnění tohoto postupu je výsledek naprosto vynikající :D Žádné bubliny, žádný prach... a to vše na druhý pokus (poprvé to nebylo úplně vystředěné).

Doporučuji všem. Není třeba se bát trochu té vody (taky jsem měl strach).

Ještě jednou dík :)) :))
frogale (447)|1.6.2006 09:28
No vody je treba se trochu bat.. ja se svym Looxem 420 jsem parkrat lepil a jednou mi prestala reagovat dotykova vrstva.. a to i kdyz jsem folii sundal.. pomohlo to pres noc nechat na teple vyschnout.. ale i potom cca 14 dni obcas, kdyz jsem prisel ze zimy, prestalo zase treba na pul hodiny fungovat.. Po 14 dnech v pohode..
Darkness (3)|13.6.2006 10:34
Dovolte mi přispět také svou troškou do mlýna. Protože jsem nenašel čas zajet si někam koupit folii, nakonec jsem se rozhodl, že si ji zkusím vyrobit sám. Jako výchozí materiál jsem použil obal ze staré odborové průkazky :) (je to taková ta polotvrdá matně průhledná kapsička na průkazky, šalinkarty ap.), kterou jsem našel během úklidu v šuplíku, podotýkám, že nepoškrabanou :) , tuto jsem zastřihl na rozměr displaye + jsem přidal cca 2 mm po stranách. Takto připravenou folii jsem zasunul pod rámeček předem očištěného displaye. Celá operace byla otázkou cca 10 min. včetně stříhání.Výsledkem jsem byl velmi pozitivně překvapen, žádné bubliny, žádné smetí, stylus po folii pěkně klouže, žádné odlesky a příjemný mat. Touchscreen funguje stejně jako bez folie, vše pěkně čitelné, svítivost displaye o něco málo menší (spíše je vidět malinké rozostření, dané matnou a lehce šupinkatou strukturou materiálu), dle mého názoru není na závadu. Náklady cca 5 Kč (pokud bych si obal na průkazku kupoval nový). Ještě jsem zvědavý, jak bude náchylný k poškrabání. Zatím první dojem je pozitivnější než s klasickou nalepovací folií
Surgical (2364)|13.6.2006 20:16
Mas kliku. U spousty strojku pri pokusu zasunout folii pod ramecek dochazi ke znefunkcneni dotykove vrstvy...
Darkness (3)|14.6.2006 00:33
mám Ipaq rx3715, opravdu jsem nezaznamenal žádný problém, u tohoto přístroje je docela pěkná vůle pod rámečkem, folie zajela pod rámeček úplně sama...
Surgical (2364)|14.6.2006 17:28
Coz o vsech zarizenich zdaleka neplati.
Zdenek Malinsky (9781)|14.6.2006 20:09
Prostě a jasně: je u toho potřeba také používat mozek, nejlépe vlastní.
happy (25)|4.8.2006 23:17
Folie na displej, finalni reseni !:yes:

Caues, musim se pochlubit, dnes jsem se byl podivat v nejmenovane firme, kde mi na otazku zda maji folie na Acer N30 odpovedeli : nemame, a nic jineho mi nebyli schopni nabidnout (zastrizeni pry nedoporucuji). Nechteji zakaznika, nevadi. :O

Nastval jsem se a zasel do papirnictvi, koupil jsem prusvitnou folii (typ prusvitna folie pro vazbu), vystrihl jsem pozadovany rozmer (konkretne u acer n30 55x73 mm), zastrcil pod okraj a svete div se, folie sedi a funguje jak ma :yes: Naklady za 2 folie 5 Kc. Stylus jezdi jak ma, PDA jde ovladat prstem, proste vse je OK:yes:

Zaroven me to trosku nastvalo, jak nas ti vyrobci pekne mydlej :(

PS: Pokud se vam stalo, ze po zasunuti prestal fungovat dotyk. displej, nic se nedeje, folii trosku zmensete a vse bude OK :)
frogale (447)|5.8.2006 00:07
No nevim, radsi si priplacim tech 250 za profi reseni. Urcite vydrzi mnohem dele a zadny problem se zasekavanim displaye nemam.. Prilepi se ta folie z papirnictvi elektrostaticky na display? Protoze jestli ne, tak prach a necistoty, ktere se tam casem stejne dostanou, poskrabou pri tapani display mozna i hur nez kdyby tam zadna folie nebyla.
happy (25)|5.8.2006 22:27
Folie z papirnictvi se na displej pricucne (at uz elektrostaticky ci jinak :) a nehne se, drzi na miste. Samotneho me to prekvapilo.
Moje zena jakozto hardcore paranka karet a aqualines nepoznala rozdil, dnes se me ptala, jestli uz tam ta nova folie je nebo ne :D
mi38k (205)|10.8.2006 11:27
Chtel bych se zeptat... Nalepil jsem si na displej elektrostatickou folii, ale zustalo mi pod ni par chloupku. Funkcne mi tam nevadi, ale rikam si, jestli neni mozne, aby se v tom miste treba do displeje casem "vyryla" dirka nebo nevytvoril skrabanec. Kdyz po tech chloupcich prejedu stylusem, tak je ani necitim. Predpokladam tedy ze tam nevadi, ale ptam se spis kvuli jistote nebo jestli nema nekdo podobnou zkusenost...
Pavel Stancík (66)|10.8.2006 11:55
Zdravim.100%jistotu budeš mít ,když tam ty chloupky nebudu .Ostatní zjistíš až jednou folii sundáš,třeba po roce.Já osobně bych ji sundal,vyčistil a znovu ˝nalepil˝.