Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Úvod do programování pro Windows Mobile 2002 a 2003 - Vývojové nástroje

peter.nr (501)|15.3.2005 19:42
Díky ;)
drakulaj (45)|7.6.2005 18:14
Ahoj lidi, nemohl by jste nekdo prosim Vas udelat malej, ale uplnej tutor na nejakou drobnou aplikaci v EVC++ netusim totiz jak vubec zacit. Mam vsechno nainstalovany nejaky zkusenosti z borlandu C++ mam, ale na tohle koukam jak cerstve vyvorana mys.:D A urcite nejsem jedinej kdo takhle tape a malinkej tutorek by se hodil. Aby jsme vedeli vubec jak zacit...

moc dik Drakulaj
RStein (2012)|13.6.2005 12:50
1) Doporucuji pro bezne business aplikace prechod na compact .NET Framework - budete v nem produktivnejsi.

Prehled vyvoje pro PDA a odkazy na dalsi zdroje s vyvojarskou tematikou a tutorialy naleznete zde
mistm (477)|13.6.2005 19:55
[QUOTE="drakulaj"]Ahoj lidi, nemohl by jste nekdo prosim Vas udelat malej, ale uplnej tutor na nejakou drobnou aplikaci v EVC++ netusim totiz jak vubec zacit. Mam vsechno nainstalovany nejaky zkusenosti z borlandu C++ mam, ale na tohle koukam jak cerstve vyvorana mys.:D A urcite nejsem jedinej kdo takhle tape a malinkej tutorek by se hodil. Aby jsme vedeli vubec jak zacit...

moc dik Drakulaj[/QUOTE]

a co treba google? nebo na nejakym ceskym webu je celej serial - uz nevim kde presne, ale rozhodne to neni problem najit
drakulaj (45)|14.6.2005 13:39
No holt uz to tak bude ze sem asi nesika na hledani du znova hledat :cool:
mistm (477)|14.6.2005 15:00
hned 1. odkaz... asi ses fakt na hledani nesika :)

http://www.google.com/search?hl=en&q=embedded+c%2B%2B+programov%C3%A1n%C3%AD
drakulaj (45)|16.6.2005 22:05
Uaaaa priznavam se moc jsem nehledal..... Stydim se :oops:
Toksa (13)|16.9.2005 15:28
Nevite nekdo, jestli je pro PocketPC nejakej vyvojovej nastroj (resp konzole) pro jazyk TransactSQL. Resp. alespon neco na urovni QueryAnalyzeru z MS SQL Serveru 2000 (nebo neco jako EnterpriseManager).

Jde mi o to, abych mohl treba psat stored procedury, definovat DB model, zkouset query, atd... - to vse skrz internet (IP adresu SQL serveru znam).

Nejde mi tedy o praci s lokalnim kapesnim SQL serverem, ale s dospelym SQL 2000.
primacafe (1)|16.10.2005 17:48
Pomůže někdo? Dík!
Sháním manuál k Forward Pass. Na netu už asi nikde sehnat nejde, strávil jsem několik hodin hledáním, marně. Ani Forward Pass už asi nikde není, ten jsem stáhnul někdy minulý rok, ale na manuál jem zapomněl. poslat na primacafe@seznam.cz
pekro (346)|9.3.2006 13:42
Zdravím mám prozbu.
Přečetl jsem celou tuto a i jiné diskuze a články o programování na CE4you z roku 2004.

Chtěl jsem začít taky něco tvořit, ale nevím kde začít doba se mění (WM2005, odkazy v článku už jsou neplatné)

Existuje ještě Visual Studio .NET 2003?

Co je jeho náhradou Visual Studio 2005?

Budou aplikace vytvořené Visual Studio 2005 funkční i na WM2005?
DaBa (78)|9.3.2006 14:25
VS2003 sice existuje, ale jestli se da koupit, nemuzu ted s urcitosti rict.
VS2005 je jeho nastupce a pri vyvoji aplikaci se dopredu urci pro jaky OS je a s jakym frameworkem bude pracovat. Jsou mozne kombinace pro wm2003 bud CFM1.0 nebo 2.0 pro wm2005 uz jenom CFM 2.0
Jeste dulezite upozorneni: vyvoj pro pda a smartphony umoznuje az verze VS2005 Professional a vyssi
pekro (346)|10.3.2006 11:04
Děkuji za odpověď
Ještě jeden dotaz
Existuje nějaké publikace věnující se cíleně programování aplikací pro PDA?
Nebo s nějakými příklady aplikací pro PDA?

Hledal jsem a na nic jsem nenarazil jen obecné o programování pro win.
MilanSu (823)|10.3.2006 13:19
Zkus http://www1.vltava.cz/store/GoodsDetail.asp?sCGoodsID=SE00937366 Programujeme mobilní aplikace od Lacka. Mam ji, jeste jsem tedy nemel cas se do ni nejak vice zahloubat, ale pripada mi dobra.
jerzy_ce4you (230)|10.3.2006 19:18
Tady se asi neshodneme. Doporučuji před koupí pečlivě prolistovat, jinak vás čeká zklamání.
Saman_ce4you (1451)|10.3.2006 19:31
Programming Microsoft® Windows® CE .NET, Third Edition, vyborna kniha. Jinak jsou, samozrejme, veskere dulezite informace v MSDN, at lokalnim ci on-line..
Fajmy (7)|11.4.2006 10:01
Mozna bude muj dotaz trosku mimo, ale zajimalo by me jestli jdou spustit na pocketpc VB skripty?

beecher (9270)|11.4.2006 10:25
Fajmy (7)|11.4.2006 13:56
A jde nějak udělat aby sel kod spustit primo, kdyz stylusem poklepu na soubor xxxyyy.vbs - treba jenom aby to vypsalo msgbox "Ahoj světe" ????
Thomas. (102)|11.4.2006 14:54
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste] jsem nasel kurz programovani pro pocket pc
Fajmy (7)|14.4.2006 12:39
Serial je moc pekny, diky.

Presto se budu jeste porad ptat :o)
Je (nebo existuje) na pocketpc nekde soubor wscript.exe, nebo jsou skripty spusteny nejakym jinym souborem.

A jeste jedne dotaz jde nejak nastavit v pocketpc souboru asociaci kterym programem se ma spoustet tak jako je tomu v klasickem PCku.

Za jakoukoliv radu dekuju.
Boss_n1 (3)|10.7.2006 21:25
Dobrý den!

Nechci zakládat nové téma, protože tohle tomu odpovídá, přesto jsem v něm nenašel odpověď.

Rád bych programoval pro PDA. Ale nevím odkud začít, protože PDA ani nevlastním a vůbec se neorientuji. Trošku osvětlím:

Mám zakázku na program pro PDA s využitím GPS. Mám si vybrat PDA aby na něj šel nainstalovat tomtom - toto není problém, tedy doufám, ale radu také ocením (uživatelsky běžné PDA, příznivé ceny). Problém ale je, že mám napsat jinou aplikaci pracující s GPS. Nejsem začátečník v programování (živím se tím), ale PDA mi nic neříká. Přečetl jsem si článek na tomto serveru o programování pro PDA, jenže datum 2003 mi přijde poněkud starší a chtěl bych znát poslední novinky. Co je mým cílem... rád bych psal c/c++, případně i c#, ale moc se mi do toho nechce. Chci kompilovat nejlépe do nativního kódu, protože interpretům prostě nevěřím (bez flamu :-)). Moc rád bych i měl možnost debugovat na pc (takový ty základy jako gui, samozřejmě, že např. komunikaci s GPS budu muset testovat už na targetu). Jako velký fanda MS (:-)) bych psal rád v něčem od MS. A byl bych rád, kdybych psal pro jeden z nejnovějších OS od MS (tusím správně, že to je MS Mobile 5?). A tady jsou pak konkrétní otázky:

1/ MS VS 2005 - vím, že v něm lze psát i pro PDA... ale jak? Předpokládám, že pouze v nějakém mezi jazyku, který je interpretovaný, že? Nebo má i nativní kompilátor? Stačí mi ta levnější verze (standard - tedy nejlevnější s možností prodeje výsledného produktu)? Co k tomu musím případně mít (nějaký SDK? jaký? co mi přinese? kolik stojí?) ?
2/ mám odkudsi stažený MS embedded C++ 4.0... lze jej také použít? Poběží mi na PDA s novějším OS? Jak je tento program licencován (na webu MS jsem nic o tom nenašel:-/)?
3/ existuje na PDA něco jako commandline? Tedy jen "textová" aplikace? V čem takovou mohu napsat?
4/ Dá se někde sehnat emulátor PDA pro PC? Co to stojí?

A to je asi vše. Doufám, že mě neukamenujete za mé stupidní dotazy a také, že jsem třeba přehlédl podobnou diskuzi jinde. Předem děkuji za odpovědi.
beecher (9270)|11.7.2006 09:43
1. Pokud si nainstalujete VS.NET 2005 Standard Edition a vyssi, je pri vytvareni projektu moznost zvolit vyvoj pro tzv. Smart Devices, cimz jsou mineny Windows CE a Windows Mobile (jak Pocket PC, tak Smartphony) zarizeni. Standardne po instalaci je tam SDK pro vyvoj na WCE 5.0, WM2K3/WM2K3SE (PPC, SmartPhone) zarizeni, je mozne stahnout SDK pro vyvoj na WM5 zarizeni.
2. Lze, ale nejsem si jist jak v nem vyvijet pro WM5 zarizeni. Licencovan je tak, ze je proste zadrma a jestli bude vase produkty prodavat ci nikoliv, je na vas...
3. Command-line? V jakem smyslu? Je samozrejme mozne vyvijet tzv. Console Aplikace, chova se to stejne jako
4. Emulatory jsou soucasti jednotlivych SDK a vsechny SDK jsou zdarma.

Podle mne, pokud to neni uplne HW hardcore aplikace (coz GPS aplikace neni), pripadne aplikace, ktera v v .NET CF/C# nejde vyvinout (a to je v podstate pouze Today Plugin a Software Input Panel - softwarova klavesnice), je kombinace C# a .NET Compact Framework 2.0 myslim naprosto dostacujici jak po strance efektivnosti vyvoje tak vlastni rychlosti do MSIL kompilovane kodu.

Doporucuji shlednou screencasty Davida Blythe na Chennel9, jak se vyviji pro SmartDevices v VS2K5/C#/.NET CF 2.0.
Boss_n1 (3)|11.7.2006 11:23
Děkuji za odpověď.

Nainstalil jsem si VS 2005 Pro s C++/C# a mobile projekt jsem našel jen u C#. Předpokládám, že tedy v C++ nebudu moct pracovat, že? A ještě jeden dotázek. Jak se pracuje s GPS v PDA? Doufám, že to jede přes NMEA jako u sondy připojené k PC. Nebo se pletu?
beecher (9270)|11.7.2006 11:28
No, ja mam pod Visual C++ projekty: ATL Smart Device Project, MFC Smart Device ActiveX control, MFC Smart Device DLL, MFC Smart Device application... Ale to mozna tim, ze jsem si nainstaloval SDK pro WM5...

Ano, na GPS se pouziva standardne NMEA... Pro C#/.NET existuji knihovny pracujici s GPS, pripadne je to o napsani vlastni...
Boss_n1 (3)|11.7.2006 19:01
No není to tím SDK... Je to prostě tím, že jsem slepej. U C# jsem si toho všiml a u C++ ne. Jen to po mě chce instalovat ActiveSync a budu snad moct i emulovat. Takže moc děkuji za rady. Jen ještě pro jistotu: Když si zakoupím MS VS 2005 Standard... budu mít ty samé možnosti jako mám teď pod Proffesional? Díky.
beecher (9270)|11.7.2006 19:08
Pro vyvoj aplikaci pro mobilni zarizeni ano...
Jinak porovnani...
crapper_ce4you (117)|2.8.2006 16:38
Podle MSDN je možné používat v .NET Frameworku i "Command buton" ale já ho v toolboxu nenajdu. Stejně tak ani Slider a Line(prostě čárku) a tak. Máte tušení kde to hledat? Pro úplnost, VB.NET 2005 - Framework 2.0
solory (201)|12.9.2006 19:33
je standardně vlevo na panelu, pokud neprogramujete pro smartphone - ten tlačítka nemá - nemá stylus jen klávesku a tam je tláčítek už tak dost
maxidag (1)|31.1.2007 11:35
Ahoj

stránky jsem přečet a některé věci jsme znal jiné né takže díky za informace.
Dělám hlavně v VS 2005.

Mám dotazy:

Neví někdo jak ASUS A716 updatovat na WIN CE 2003? Mám na ní WIN CE2002 a to co jsme zatím zjistil tak je že to prej nejde ale mě se zná že to šlo... no pokud nekdo něco ví či tuší budu velmi vděčen za jakoukoliv radu.

Druhý dotaz se týká ohledně vývoje. Dělám aplikaci v Compact Framework 1.0 SP3 - protože 2.0 na win2002 nedostanu. A nedarí se mi dobře propojovat moduly dll. Při volání nějaké metody z jiného dll ale jen někdy mi nenajde existující metodu nebo na ni ztratí odkaz. Nestalo se to někomu také?

Díky
bkf1_ce4you (368)|16.7.2007 15:41
Zdravim vsechny,
mam dotaz jestli existuji jeste jine vyvojarske programy na PocketPC nez jenom VS2005... napr. v cem se delaji softwarove klavesnice a Today pluginy?
Saman_ce4you (1451)|16.7.2007 16:58
Ve VS2005.. :D
Evidentne necemu nerozumis.. Visual Studio 2005 je vyvojovy nastroj pro programovani aplikaci v jazycich C/C++, Managed C++, C#, VB .NET, J# .NET. Mimojine, lze programovat i aplikace pro "Smart Devices", tedy Windows Mobile zarizeni..
Aplikacemi se rozumi cokoliv, co na WM zarizeni bezi, tedy standalone aplikace i knihovny (DLLka - ruzne pluginy - SIP, Today plugin, MAPI pluginy, setting applet, atd).
Pro psani standalone aplikaci lze pouzit libovolny vyse jmenovany programovaci jazyk, pro knihovny vetsinou jen v C/C++, z duvodu nutnosti exportu..
bkf1_ce4you (368)|16.7.2007 22:14
jo tak tomu rozumim :D ale zarazilo me ze Beecher psal "...aplikace, ktera v v .NET CF/C# nejde vyvinout (a to je v podstate pouze Today Plugin a Software Input Panel - softwarova klavesnice)..." a VS2005 prece pouziva jako kompiler .NET CF ne? Mno asi jsem to spatne pochopil... hlavni vec co jsem chtel vedet a co jsem nezminil je, ze bych potreboval vedet jak na pruhlednost PictureBoxu a na Double Buffering... zaklady programovani mam (dukazem muze byt programek TapTapSMS treba tady na ce4you nebo pres google) tak snad to nebude moc pracne poradit mi;)
zigman (31)|9.1.2008 23:12
pekny den, od sepsani pruvodce od Exdena a posledniho prispevku v tehle diskuzi ubehla pomerne dlouha doba. V soucasne chvili jsem naprosty laik, ale rad bych se naucil pro ppc programovat-ciste jako hobby. Nerad bych se ale ucil jiz mrtvy jazyk. Co byste mi prosim v dnesni dobe doporucili ke studiu, rad bych psal pro WM6 a s programovanim mam nulove zkusenosti. Vsiml jsem si, ze microsoft nabizi nejake tutorialy pro .net... je to dobra cesta? kde jinde se ucit nemam zatim predstavu... dekuji, mejte se dobre, zgman:))
RStein (2012)|9.1.2008 23:56
Zalezi na tom, jake aplikace chcete delat. :)
VS.NET 2008, C# a WM 5/6 SDK jsou dnes asi nejlepsi kombimaci pro zacatecnika.
bkf1_ce4you (368)|10.1.2008 12:35
To ZIGMAN:
Presne jak rika RStein ;) Budes potrebovat Visual Studio 2008 (zdarma je jen trial verze), WM6 SDK (emulator WM6 a dalsi potrebne veci - to je zadarmo ke stazeni) a .Net Compact Framework (neco jako rozhrani pres ktere bezi naprogramovane aplikace - musi byt v PC i v PDA - take zadarmo ke stazeni). Jazyk jednoznacne C# a nejaka knizka a priklady programovani v NetCF C# se taky hodi... znalost anglictiny je samozrejme nutnosti ;)
zigman (31)|12.1.2008 02:03
Diky moc Vam obema, jdu na to:-)
Ppp2 (60)|28.1.2008 10:14
Hmmm...trial od Microsoftu me nejak nenadchl a hlavne se mi nechce tahat cely divko. Tak jsem se porozhledl a nasel jsem eRCP plugin do Eclipse. Tak jsem to nainstaloval a vypada to, ze to taky pujde. Bohuzel je to postavene nad SWT, coz je sice dobre, ale ne pro me, protoze jsem zvykly na Swing, tak jsem se jeste nerozkoukal. :))
Takze pokud nekoho zajima i free varianta, tak to jde, ale je to pro javisty. Samozrejme target se buildi primo pro cilovou platformu...