Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Navigon Mobile Navigator 6

milhaus65 (104)|20.2.2007 16:44
Já jsem to vyčetl ne netu, jenom se ptám jestli jsem to dobře pochopil. Update 6,1 navigon 6, bude obsahovat už použitelné mapové podklady srovnatelné s IGO nebo TT6 ? Koukal jsem dnes na stránky Navtequ a jižní morava - okresní města nic moc. Je to sice lepší než mapy verze 6 ale i tak. Jsou zkušenosti už jestli 6,1 update odstraní taky tu příšernou pomalost ?
libor_m (1026)|20.2.2007 18:52
[QUOTE="kopacek"]:cool: :yes:
Pokud to není interní informace - nové mapy budou součástí toho 6.1 updatu?[/QUOTE]

je to interní info, ale tipnout si můžeš ... :sarcastic:

[QUOTE="Milhaus65"]Jsou zkušenosti už jestli 6,1 update odstraní taky tu příšernou pomalost ?[/QUOTE]

rozhodně ano
Pavlos_2004 (147)|21.2.2007 14:27
[QUOTE="kopacek"]Tak koukám, že jsme "dopadli" stejně. - Od Dynavixu jsme přešli na Navigon. Mám stejné zkušenosti jako ty a modlím se, aby Navigon co nejdříve vydal 6.1 a update map, protože u nás v ČR je to více méně (bohužel) nepoužitelné. Mám ale obavy, že především u těch map to nebude nijak brzy. - Např. Garmin plánuje uvedení map s novým pokrytím ČR od Navtequ nejdříve na konec roku... :((
A jeden dotaz. - Stává se ti během trasy, že se poměrně často objeví zpráva, že Navigon přepočítává trasu? (I při vypnutém RDS-TMC a úplně bezdůvodně, např. na rovném úseku dálnice, nejbližší odbočka za 40 km). - Stěžuje si na to dost uživatelů a zatím nikdo neví, čím je to způsobené (jestli softem, PDAčkem nebo GPSkou).[/QUOTE]
Ad GARMIN - nevím od koho je mapa CR10_v6 , ale tchán jí má v Garminu od GE a je podrobnější a přesnější než TT6 mapy.
Ad Navigon 6 - přepočítáváni se mi děje taky a asi je to spíš chyba programu. Jinak se mi občas stane, že mi napíše 2 km a ukáže šipku rovně a pak přijedu 200 m před místo a šipka se mi změní na odbočení třeba doprava :O
U SW za takový prachy by se to stávat nemělo :mad:
kopacek (466)|21.2.2007 14:35
Mapa pro Garmin Atlas CR10R není bohužel od Navtequ, ale od českého zastoupení Garminu (Picodasu). Ta mapa je opravdu podrobná, ale bohužel neobsahuje lokalizační tabulky (takže nefunguje správně RDS-TMC).
No, každopádně už aby byla 6.1 a nové mapy - a tipuju si, že to bude za penízky...
Martynez (206)|20.3.2007 00:54
Mam na zkousku nainstalovany navigon 6.1 (mio a701) a chci se zeptat jak mam vyresit nasledujici problem... nastaveni GPS mam ok, ale v navigonu se mi GPS vypina a zapina a vypina a zapina... kazdou sekundu... furt dokola... uz nevim co s tim...
xtonda (811)|20.3.2007 11:07
Jen pro doplnění, Picodas pro Atlas 10R bere data od firmy CEDA a CEDA dodává data i Tele Atlasu, Picodas i Tele Atlas je uveden na webu CEDA v referencích a partnerech. Reference na Navteq se na webu CEDA nevyskytuje.
libor_m (1026)|20.3.2007 11:29
TO xtonda: CEDA dodává hlavně data pro POI, rozhodně nedodává TA aktualizovaná data mapových podkladů

TO Martynet: co znamená "na zkoušku nainstalovaný"? jaký je zdroj? jaký má soft build?
xtonda (811)|20.3.2007 11:40
Čistě ze zvědavosti, kdo tedy? Nakonec ta data stejně musí nasbírat někdo tady, tj. český subjekt.
libor_m (1026)|20.3.2007 12:13
TA má vlastní vozidla pro sběr dat. Více si přečti [odkaz, pro zobrazení se přihlaste].
Martynez (206)|20.3.2007 13:23
to: libor_m

chtel jsem ho vyzkouset pred tim nez bych pokoupil... tak jsem ho stahnul na netu... je to verze 6.1.5 - build-741
Marek L. (28)|20.3.2007 13:28
Není to úplně přesné. I když Tele Atlas má vlastní vozy, mapové podklady dává dohromady i Ceda. A navíc je za ČR a SR kontroluje, ověřuje a opravuje.
libor_m (1026)|20.3.2007 14:41
Díky za doplnění vědomostí. Nicméně chápu to dobře, že co jim TA nedodá, to nemohou zkontrolovat a "odškrknout" ... ?


[QUOTE="Martynet"]chtel jsem ho vyzkouset pred tim nez bych pokoupil... tak jsem ho stahnul na netu... je to verze 6.1.5 - build-741[/QUOTE]
Tvoje mio je s tímto buildem ne přímo nekompatibilní, ale ... No prostě to strašně zlobí.
Marek L. (28)|20.3.2007 15:50
Ani tak to není. Část map tvoří opravdu sami. „Mobile mapping“, tedy využití těch speciálních snímacích vozidel, je ale mnohem rychlejší. Stačí jeden průjezd tam, kde dříve byly nutné třeba tři.
kopacek (466)|29.3.2007 11:00
Máte někdo podobný problém? - Moje PDA bez problémů samo přešlo na letní čas, ale Navigon tvrdě trvá na SEČ - v údaji o čase příjezdu zobrazuje o hodinu méně. Nikde v Navigonu jsem nenašel možnost, kde čas nastavit...
Surgical (2364)|29.3.2007 12:11
Asi bere cas z GPSky....
milhaus65 (104)|29.3.2007 12:25
Jojo, mám ten samý problem a nevím co s tím.
kopacek (466)|30.3.2007 10:47
Tak je to tím, že Navigon vezme čas GMT z GPSky a k němu přidá ofset, který je nastavený na PDA. Ten je ale i u letního času nastavený jako GMT+1 a PDA samo pozná, že je letní čas a přidá si hodinu "natvrdo" (BTW: nikde jsem nenašel pod WM5 možnost, kde by se dal samostatně zapnout/vypnout letní čas). Jediné jak to vyřešit, je nastavit čas na GMT+2, pak sice nesedí čas v PDA (plus hodina), ale v Navigonu to je správně.
Ještě bych chtěl poprosit uživatele: jakou máte zkušenost s přesností aktuální polohy vůči mapě? Já zaznamenávám tak cca 3-5 vteřin zpoždění vůči reálu. Typicky, přijíždím do křižovatky na červenou. Mapa je pozadu asi 100 metrů, zastavím a mapa ještě pomalu "dojíždí" a po těch 3 vteřinách se dostane přesně do reálu. Vím, že to už někde zmiňoval Libor_m, tak se jej chci zeptat, zda už v nějaké své beta-ladící verzi má tento problém odstraněný.
BTW: ale jinak Navigon :yes:
martinhamr_ce4you (486)|30.3.2007 13:28
A již máš PDA update?
kopacek (466)|30.3.2007 13:41
Update mám, verze 6.1.5, build 741. GPSka je se SirfIII a ještě i s externí anténou. Pozice např. v Garmin Mobile XT "sedí" přesně, takže "železem" by to být nemělo.
martinhamr_ce4you (486)|30.3.2007 14:12
A co malá operační paměť.Zkus si všechno zazálohovat,udělej hardrest a nahraj Navigon a zkus jak to bude běhat.Třeba je to tím,já jsem stím měl na HP4700 pořád problém!
kopacek (466)|30.3.2007 14:26
Operační paměti mám po SR 37 MB, což je na hx4700 maximum i po HR. Již hodinu pročítám zahraniční diskuzní fóra a myslím, že je to jiný problém, než na straně PDA, připomínkuje to hodně uživatelů odlišných zařízení, např.:
"The track following is bad, I mean the showed position is far behind the real one (2-300 ms). I think this could be due to the low refresh rate (it seems to be cca. 0,5 frames/sec or less…)."
Takže to raději nebudu řešit, je to více-méně kosmetická vada, dá se na to poměrně rychle zvyknout. Důležité je to, že je ta odchylka konstantní a je to jako bych se na tu reálnou situaci díval z větší perspektivy, jde jen o zvyk. Navíc hlasové pokyny (mimochodem hlasová navigace je u Navigonu dokonalá) přicházejí v naprosto správném okamžiku, tedy když je třeba provést manévr, žádné zpoždění.
libor_m (1026)|31.3.2007 10:54
V současném buildu je to zpoždění zase o kousek menší, ale stále tam je, Jinak máš pravdu, že hlasové pokyny jsou přesně na čas (podle nich většinou člověk jezdí) a jsou asi nejlépe namluvené ze všech navigací na trhu.
martinhamr_ce4you (486)|31.3.2007 11:09
Nehledě na to že když dochází případně k nějakému zpoždění,stále ti to ukazuje tu oranžovou linku,takže i tak vidíš kam máš ject.:yes:
Mudrunka (547)|1.4.2007 21:36
Tož jsem pořídil upgrade na verzi 6.1. S radostí zjišťuji, že se jedná o starý dobrý Navigon, ale v novém kabátě. Dlužno říci, že hezkém (grafika). Taktéž ovládání programu doznalo často novou logiku, na kterou si ovšem musím zvyknout.
Mám však problém, kam se poděl itinerář. Za živého boha ho nemůžu najít. Bez něj je mě funkce „blokovat“ jaksi nejasná.
Další problém, ale ten byl myslím i u verze 5. Pokud chci zadat cíl pomocí souřadnic, tak mám smůlu?
martinhamr_ce4you (486)|2.4.2007 08:33
Proč nejasná?Pojedeš po cestě a před tebou je objíždka,dáš blokovat třeba 2km a Navigon ti přepočítá trasu.A již si nějak nevzpomínám že by v 5 byl itinerář,kde?
Mudrunka (547)|2.4.2007 14:05
no Martine, já jsem z důvodu potřeby místa na CF kartě verzi 5 nenávratně odinstaloval. Takže teď nevím, nerad bych pouštěl do éteru nějaké dezinformace, ale jsem přesvědčený, že itinerář tam byl, a to na stejné obrazovce jako blokování.
Pochopitelně, tak jak píšeš to lze taky chápat a i já jsem tomu tak rozuměl, tedy že si blokováním zakážu od pozice x kilometrů. Pokud to jde, ono mě to nechá otočit a najde objížďku.
Ale já třeba vím, je jedno odkud, že na trase Turnov – Žel. Brod se něco děje nebo je tam jen cesta jako tankodrom a chci se jí vyhnout. A tady mě v tomto pojetí nezbude nic jiného, než dojet do Turnova a zastavit a zakázat – prostě na hlavu. Třeba u takového i-GO si zobrazíš itinerář a příslušný úsek zakážeš a necháš ještě před vyjetím trasu přepočítat.
A furt mě něco říká, že dtto bylo ve verzi Navigon 5, ale jak říkám, můžu se mýlit....
martinhamr_ce4you (486)|2.4.2007 14:47
Myslím že jsi z toho Iga natolik zblblej (myšleno v dobrém :D ) že Navigonu přidáváš funkce které tam nikdy nebyli.

PS: Němci asi neznají I. rozbytá cesta - vyskytuje se v Německu opravdu málo II. veškeré uzavírky jdou do TMC-RDS
Mudrunka (547)|2.4.2007 14:57
nevím, zda jsem zblblej a z čeho. Každopádně jsem našel v počítači k Navigonu 5 manuál a máš pravdu, pustil jsem do éteru dezinformaci. Tuto funkci jsem si opravdu vymyslel. Ale to nic nemění na faktu, že tam schází, a to značně.
PS: i v Německu TMC není 100%, zejména na silnicích nižšších tříd, než jsou dálnice. Stalo se mi při objíždění kolony, narazil jsem na uzavřenou cestu z důvodu rekonstrukce a dané blokování určitě stačilo na vyřešení problému. Já jsem to vyrešil tak, že jsem odbočil tam, kam jeli všichni ostatní a Navigon se celkem rychle chytil sám
martinhamr_ce4you (486)|2.4.2007 15:06
Na navigaci je nejdůležitější solidní mapa!!! To ostaní jsou příjemné libůstky,ale rozhodně to na nich nestojí ani nepadá.
Mudrunka (547)|4.4.2007 13:07
Mám lehký problém s novou instalací verze 6.1. Nejde spolupráce s kontakty na PDA. Když to chci využít hodí to malý formulář s popisem chyby „The system cannot find the file specified”. Nechápu, jaký specifikovaný soubor to ode mě chce. Přitom na předchozí instalaci verze 5.2.6 to bylo v pohodě. Poradí mě někdo?
krabicka3 (361)|5.4.2007 04:41
2 Mudrunka: Prosimte, chci se zeptat na rychlost u 6.1. Jak to vidis, kdyz to srovnas s Navigonem 5, TT6 a iGo.
btw za ten Dynavix jsi vyca$hoval tezky prachy a pak jsi ho doslova fyzicky hodil do kose?:))
kopacek (466)|5.4.2007 13:07
Já za sebe můžu srovnat Navigon 6.1 s TT 6, iGO 2006+ a Garmin Mobile XT. Verdikt je jednoduchý a jednoznačný. V mé HW konfiguraci (hx4700, VGA, WM5, 37MB po SR) je Navigon nejpomalejší a to o několik řádů ve všech základních úkolech (start programu, prohlížení mapy, práce s POI, výpočet trasy).
Dříve bych pro tuto vlastnost dotyčný program postupně vyřadil z ostrého provozu, ale u Navigonu je tomu přesně naopak. - Stal se mým hlavním navigátorem. Pokud se člověk smířím s tím, že příprava na trasu (spuštění Navigonu, nalezení cíle, naplánování trasy, spuštění navigace) zabere několikrát více času než u ostatních programů, tak pak vlastní navigace (tedy to hlavní) je opravdu LUXUSNÍ.
Těžko popsat jednou větou, proč to nazývám takto kladně, chce to jezdit a jezdit a udělat si vlastní názor...
martinhamr_ce4you (486)|5.4.2007 14:13
Jo já jsem tohle také těžce nesl,a přesedlal jsem na PNA a je vše vyřešeno.Vše maká expres!!!Vypočítání tras v řádu několika vteřin.Okamžitá reakce na dotikový displej...
kopacek (466)|5.4.2007 14:25
No, začínám to taky vidět, že se slzou v oku přejdu na nové PND, které bude v létě Navigon nabízet.
Navigon sám o sobě asi bude hodně náročný na HW a asi i optimalizace pro PDA nebude dokonalá. Navíc přitom, jak velmi slabě mají zabezpečený software pro PDA proti crackům, tak bych v této oblasti bohužel nečekal velký pokrok, akcionářům Navigonu se určitě bude líbit snaha donutit co nejvíce uživatelů přejít na/pořídit PND. A tak (nejenom u Navigonu) budou PND poskytovat kvalitnější funkce, bude se ale třeba smířit s tím, že "krabičku" bude třeba vyměnit za novou podstatně častěji, než je tomu u PDA...
krabicka3 (361)|5.4.2007 15:44
2 kopacek: Presne takhle jsem to mel s Navigonem 5. Byl pomalej, ale za ten luxus jsem mu to odpustil, nicmene mapy staly za prd. Hrozne jsem si zvykl u TT na upozornovani na radary. Ja vim, ze se to da resit pres POI warner, ale tu uz mi prijde jako drbani se za levym uchem pravou rukou. Asi spis pockam na iGo 8, kde by melo byt i Chorvatsko.
kopacek (466)|5.4.2007 16:01
;)
Taky jsem POI-Warner bral jako další "vopruz" k Navigonu, ale: Je to sice další software, ale možnosti nastavení jsou veliké a konečně jsem si mohl nastavit varování tak, jak to vyhovuje mně (co nejméně agresivní, přitom ale nepřehlédnutelné).
S tím iGO... Já jsem mu dával hodně času, přes rok jsem se s ním snažil sžít, ale je to... jak to jenom říct a neurazit ... takové trochu "pouťové" - minimálně proti Navigonu. Hodně jsem čekal od nové verze 2006+, ale je to pořád stejné, stále zůstává stejný "duch". Myslím, že iGO půjde cestou lehce pouťových atrakcí (např. ohlašované 3D budovy), ale (alespoň pro mě) to moc nesouvisí s kvalitou vlastní navigace.
Chorvatsko je už i v iGO 2006+, ale na dojetí k moři půjde už s úspěchem použít i novou mapu EE od TeleAtlasu pro Navigon.
Mudrunka (547)|5.4.2007 20:15
to krabicka3:
TT neznám, ani znát nechci, ale s porovnáním Navigonu 6 a i-GO je to přesně tak, jak popsal kopacek. U Navigonu 6 zůstaly vynikající a komplexní navigační informace které jsou v podstatě nedostižné, z předchozí verze, ale obléklo se to do vynikající grafiky. Ale lenost při startu a výpočtu trasy se snad ještě zvětšila.
Před chvílí jsem se vrátil z Brna, tam jel Navigon, zpět jelo i-GO. A porovnal bych to k Mercedesu a Trabantu! A i ta rychlost i-GO, např. při přepočítání trasy při sjetí byla kontraproduktivní, začalo to např. vykřikovat nesmysly a znova se to chytlo až jsem popojel a v podstatě, kdybych nevěděl…. U Navigonu, i přes pomalost, to bylo jednoznačnější a pro navigování příjemnější a můžu říci, že i kdybych neznal cestu, nezblbnul by mě.
K tomu Dynavixu, máš pravdu, chtěl jsem ho převést na CF kartu (abych nemusel přehazovat SD kartu), tedy odinstalovat a nainstalovat. Bohužel u Dynavix Manageru odinstalování byla jediná fungující funkce. Tak jsem ji využil.
kultus (418)|8.4.2007 22:30
tak mi prominte ale si to nemuzu odpustit jak to tady ctu ale skusil jsem si navigon 6 a nedostal jsem se ani na jeho upgrade na 6.1...program je priserne pomaly ve vsem co dela a to si nemyslim ze mam nakej krap navigace v mape je max neintuitivni a pomala, o nakem plynulem zoomu nemuze byt rec jsem ted ve fazy skouseni nez si koupim GPS na leto jedine co se mi na programu libilo bylo vyhledavani POI v blizkosti aktualni pozice a grafika na mapach jednoduchy a prehledny a zobrazeni znacek benzinek a ruznych servisu primo logem firmy proste bezkonkurencni ale to ovladani na to bych si asi nezvykl jak jsem spustil iGO2006 do peti minut jsem jej ovladl i pres slozitejsi nastaveni takze bohuzel navigon bych si asi nekuoval to by me na cestach musel hodne prekvapit...
libor_m (1026)|9.4.2007 00:28
... jestli to nebude ten problém, že ses nedostal k upgradu na 6.1 ... když sis to tu všechno tak četlm, tak bys měl vědět, kde je zakopaný pes ...
kultus (418)|10.4.2007 10:34
tak se omlouvam ja tuhle diskuzi prebehl jen tak zbezne a padli mi do oka jen ty chvaly...tak se dnes pokusim updateovat na 6.1 a uvidime...jinak zatim nemam GPS tak hodnotim navigace jenom v offline rezimu jako mapu pripadne simulaci cesty (pro ruzne vylety a navstevy cizich mest)...a tady mi navigon 6 prisel hodne slabej ale jeste uvidime...
libor_m (1026)|10.4.2007 11:27
blíží se update map - viz Nové mapy pro Navigon 6
martinhamr_ce4you (486)|10.4.2007 12:08
Libore,ty nás tady napínáš a datum s tebe nevypadne :))
Mudrunka (547)|10.4.2007 12:20
[QUOTE="Mudrunka"]Mám lehký problém s novou instalací verze 6.1. Nejde spolupráce s kontakty na PDA. Když to chci využít hodí to malý formulář s popisem chyby „The system cannot find the file specified”. Nechápu, jaký specifikovaný soubor to ode mě chce. Přitom na předchozí instalaci verze 5.2.6 to bylo v pohodě. Poradí mě někdo?[/QUOTE]
Tož pánové, jaksi jste mě nepomohli, a to ani téměř holou větou "hledej šmudlo, hledej!".
Pokud nevíte, stačí mě informace, zda vám to funkguje, či nikoliv. Díky
libor_m (1026)|10.4.2007 13:05
Promiň Mudrunko, úplně jsem na Tebe zapomněl. Doma jsem tam hodil posl. ofic. update, který je veřejně dostupný a nedělalo mi to. Bylo by mi líto, pokud bys musel dělat HR.
Mudrunka (547)|10.4.2007 13:18
no, já tam mám verzi 6.1.5, build 741, tedy to, co jsem od nich stáhnul před cca 10 dny, tedy aktuální (alespoň novější verze na jejich stránkách nabízena není). Nemůže být problém, že to provozuju na archaickém systému Windows CE 4.21?
K HR, dokud to "dejchá" nedělám....
libor_m (1026)|10.4.2007 13:38
No to asi problém bude, jukni na compatibility list.
Mudrunka (547)|10.4.2007 13:54
kompatibilní to podle nich je. Dokonce, tuším při zadávání požadavku na jejich e-schopu, jsem dané údaje musel zadat s výsledkem "všech 5 fajfek" a taky vše ostatní jede OK. Nemůže být spíš problém v tom, že Navigon chce navigovat ... to Work addr. a kontakty mají česky "Adresa práce"?
kultus (418)|10.4.2007 20:24
[QUOTE="libor_m"]... jestli to nebude ten problém, že ses nedostal k upgradu na 6.1 ... když sis to tu všechno tak četlm, tak bys měl vědět, kde je zakopaný pes ...[/QUOTE]

...tak jsem se dostal k verzi 6.1.5 a tedy podle tyhle reakce jsem cekal vetsi zlepseni... co se tyce rychlosti nic pomalej start spatnej pohyb po jinak krasny a prehledny mape nenasel jsem zadne funkce k planovani trasy a simulaci uz vubec ne mozna to program vynahrazuje vlastni navigaci s GPS jako to napsal nekdo predemnou ale jako mapa s planovanim pro me nema absolutne zadnej vyznam...
martinhamr_ce4you (486)|10.4.2007 21:42
Vše co jsi jmenoval tam najdeš,koukni hned při spuštění do spodní linky,je tam plánování cesty.Musíš to pořádně prolézt.Třeba dnes jsem po 2 měsících prvně zkoušel knihu jízd a ty funkce jsou fakt promakaný.Pak si to člověk jen stáhne v excelu a má deník hotovej.:yes: Vždycky až po nějaké době člověk zjistí jak je ten program vlastně propracovanej...
kultus (418)|11.4.2007 07:22
nj mas pravdu vubec jsem si toho nevsiml jsem zvyklej se dostat do planovani odevsud v programu nejen z hlavni stranky ale to zadavani prujezdnich bodu neni zrovna idealni nemyslim ze je problem pridat funkci "pridat bod na mape" simulace ale vypada zajimave jeste to odskousim nicmene neni plynula a stejne jako v Tomtom mi chybi pozastaveni...