Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Ford míří k soudu, pickup F-150 měl mít zkreslené údaje o spotřebě

26.7.2019, Milan Šurkala, aktualita
Aféra podobná k Dieselgate zamířila i k Fordu. Ten měl dle poslední žaloby falšovat údaje o spotřebě u pickupu F-150, který by během své životnosti měl majitele na palivu vyjít o 2000 USD dráž, než by se dalo předpokládat.
Společnost Ford čelí nové žalobě, která je dost podobná Dieselgate od Volkswagenu. Právnická firma Hagens Berman ze Seattlu ji podala na automobilku a hovoří se o škodách až 1,2 miliardy USD. Jde o to, že oblíbené pickupy F-150 modelových ročníků 2018 a 2019 měly podle právníků mít uvedeny nižší hodnoty spotřeb, než by měly mít podle přesného splnění měřících cyklů. Přesněji šlo o uvádění nižších hodnot odporu, což ve výsledku vedlo k nižším výsledkům, resp. v USA k vyšším hodnotám MPG (miles per gallon, tedy počtu mil ujetých na jeden galon).
 
Ford F-150
 
Podle firmy tato vozidla vykazují o 15 % vyšší spotřebu na dálnici a 10 % ve městě. Žaloba hovoří o tom, že za životnost pickupu, kterou odhaduje na 150 tisíc mil (240 tisíc km), může vůz spotřebovat o 821 až 968 galonů více, což při dnešních cenách paliv může činit 2290 až 2700 USD navíc. Zajímavostí je, že už v září loňského roku Ford zaznamenal anonymní nahlášení od zaměstnanců, že se jim nezdají výsledky při měřeních a 21. února 2019 toto Ford i oficiálně oznámil a zahájil interní vyšetřování. Připomeňme ještě, že dle naší vlastní studie jsou reálné spotřeby evropských řidičů v průměru o 20-40 % vyšší než na papíře podle typu motoru.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama