www.svetmobilne.cz
>
>

Bývalý šéf VW obviněn v kauze Dieselgate, hrozí mu 25 let

Bývalý šéf VW obviněn v kauze Dieselgate, hrozí mu 25 let
, , aktualita
Kauza Dieselgate s falšováním emisních testů vypukla v září 2015 a v USA už poslala několik lidí z Volkswagenu do vězení. Nyní byl obviněn dokonce i samotný bývalý CEO Volkswagenu, Martin Winterkorn.
K oblíbeným
reklama
Září 2015 bylo znamením velké události ve světě motorismu, vypuknutí kauzy Dieselgate. Zjistilo se, že vozy Volkswagen jsou schopny rozpoznat měřící cyklus a běžný provoz, přičemž v měřícím cyklu pracují takovým způsobem, aby prošly emisním testem. V reálném provozu jsou ale jejich emise oxidů dusíku i řádově vyšší. Následující měsíce pak přinesly zprávy o tom, že takto podvádělo mnohem více automobilek (nejen z koncernu Volkswagen).
 
Martin Winterkorn
 
Martin Winterkorn, Volkswagen AG [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], přes Wikimedia Commons
 
Volkswagen byl ale první, na koho se to provalilo, kdo je v podstatě nejvíce popoháněn a už v lednu 2017 shledán vinným. Zaplatil pokuty ve výši 4,3 miliardy dolarů a nyní padají hlavy, zástupci Volkswagenu pomalu míří za mříže. V srpnu 2017 tak byl už jeden z inženýrů James Liang poslán do vězení na více než tři roky a v prosinci pak Oliver Schmidt, který vedl vývojové centrum Volkswagenu v Michiganu a zatkli jej na dovolené v Miami. Toho poslal soud za mříže rovnou na 7 let. Nyní USA podalo další obvinění a mezi pěti dalšími obviněnými je i samotný bývalý CEO společnosti Volkswagen, Martin Winterkorn. Ten po vypuknutí skandálu ze své funkce odstoupil a tvrdil, že o ničem nevěděl. Dle jeho slov mělo jít o vlastní iniciativu podřízených.
 
Obvinění zmiňuje především meeting ve Wolfsburgu z 27. července 2015, kde Winterkorn a několik dalších vysoce postavených lidí z vedení Volkswagenu probírali situaci, kdy jim americké úřady nechtěly udělit homologaci několika nových vozů modelového ročníku 2016. Důkazem má být prezentace v PowerPointu a Winterkorn měl tehdy údajně podpořit další použití podvodného softwaru, který by snížil hodnoty emisí při testech a pomohl tak získat homologaci. Tím byl pověřen mimo jiných již zmíněný Schmidt.
 
Nicméně jde o obvinění ze strany USA (v Evropě skandál zas takové pozdvižení nevyvolal), takže Winterkorn se zatím nemusí bát, že by musel za mříže. USA by sice chtělo, aby Německo bývalého šéfa VW vydalo, ale ze zákona nemusí udělat nic takového. Každopádně, Winterkorn si už do USA nezaletí, neboť by jej v případě zatčení mohlo čekat odsouzení až na 25 let.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
LG představuje vyšší low-end K40S a K50S LG představuje vyšší low-end K40S a K50S
Společnost LG představuje dvě novinky do vyššího low-endu, resp. nižšího mainstreamu. Jde o modely K40S a K50S s velkým 6,1”, resp. 6,5” FullVision HD+ displejem a nově i širokoúhlým fotoaparátem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple iPhone 11 Pro by měl dostat podporu pera Pencil Apple iPhone 11 Pro by měl dostat podporu pera Pencil
Uvedení nových iPhonů se blíží a s tím se začíná i objevovat více a více informací o nich. Např. to vypadá, že by nové telefony mohly přijít s podporou Apple Pencil, patrně ale v nějaké menší variantě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Chevrolet vylepšuje "chemii", Boltu zvyšuje dojezd o 9 % Chevrolet vylepšuje "chemii", Boltu zvyšuje dojezd o 9 %
Vývoj lithiových akumulátorů jde pořád kupředu a hustota energie se sice pomalu, ale stále zvyšuje. Ukazuje to i Chevrolet, kterému se díky novým poznatkům podařilo zvýšit dojezd elektromobilu Bolt o 9 %.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Waymo míří na Floridu, otestuje autonomní auta v dešti Waymo míří na Floridu, otestuje autonomní auta v dešti
Většina testování autonomních vozidel probíhá v Arizoně, kde je skoro pořád slunečno. Waymo chce ale posunout laťku trochu výš a chce zjistit, co se stane, když začne pořádně pršet. Míří tedy na Floridu za hurikány.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Dell XPS 13 dostává procesory Comet Lake Dell XPS 13 dostává procesory Comet Lake
Společnost Dell aktualizovala svůj populární výkonný notebook XPS 13. Ten dostává nové procesory Intel Comet Lake včetně možnosti si objednat model s procesorem Core i7-10710U, který má 6 jader.
Včera, aktualita, Milan Šurkala