Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Bývalý šéf VW obviněn v kauze Dieselgate, hrozí mu 25 let

5.5.2018, Milan Šurkala, aktualita
Kauza Dieselgate s falšováním emisních testů vypukla v září 2015 a v USA už poslala několik lidí z Volkswagenu do vězení. Nyní byl obviněn dokonce i samotný bývalý CEO Volkswagenu, Martin Winterkorn.
Září 2015 bylo znamením velké události ve světě motorismu, vypuknutí kauzy Dieselgate. Zjistilo se, že vozy Volkswagen jsou schopny rozpoznat měřící cyklus a běžný provoz, přičemž v měřícím cyklu pracují takovým způsobem, aby prošly emisním testem. V reálném provozu jsou ale jejich emise oxidů dusíku i řádově vyšší. Následující měsíce pak přinesly zprávy o tom, že takto podvádělo mnohem více automobilek (nejen z koncernu Volkswagen).
 
Martin Winterkorn
 
Martin Winterkorn, Volkswagen AG [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], přes Wikimedia Commons
 
Volkswagen byl ale první, na koho se to provalilo, kdo je v podstatě nejvíce popoháněn a už v lednu 2017 shledán vinným. Zaplatil pokuty ve výši 4,3 miliardy dolarů a nyní padají hlavy, zástupci Volkswagenu pomalu míří za mříže. V srpnu 2017 tak byl už jeden z inženýrů James Liang poslán do vězení na více než tři roky a v prosinci pak Oliver Schmidt, který vedl vývojové centrum Volkswagenu v Michiganu a zatkli jej na dovolené v Miami. Toho poslal soud za mříže rovnou na 7 let. Nyní USA podalo další obvinění a mezi pěti dalšími obviněnými je i samotný bývalý CEO společnosti Volkswagen, Martin Winterkorn. Ten po vypuknutí skandálu ze své funkce odstoupil a tvrdil, že o ničem nevěděl. Dle jeho slov mělo jít o vlastní iniciativu podřízených.
 
Obvinění zmiňuje především meeting ve Wolfsburgu z 27. července 2015, kde Winterkorn a několik dalších vysoce postavených lidí z vedení Volkswagenu probírali situaci, kdy jim americké úřady nechtěly udělit homologaci několika nových vozů modelového ročníku 2016. Důkazem má být prezentace v PowerPointu a Winterkorn měl tehdy údajně podpořit další použití podvodného softwaru, který by snížil hodnoty emisí při testech a pomohl tak získat homologaci. Tím byl pověřen mimo jiných již zmíněný Schmidt.
 
Nicméně jde o obvinění ze strany USA (v Evropě skandál zas takové pozdvižení nevyvolal), takže Winterkorn se zatím nemusí bát, že by musel za mříže. USA by sice chtělo, aby Německo bývalého šéfa VW vydalo, ale ze zákona nemusí udělat nic takového. Každopádně, Winterkorn si už do USA nezaletí, neboť by jej v případě zatčení mohlo čekat odsouzení až na 25 let.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama