www.svetmobilne.cz
>
>
>

Fiat Chrysler zaplatí Tesle, aby neplatil EU kvůli emisím

Fiat Chrysler zaplatí Tesle, aby neplatil EU kvůli emisím
, , aktualita
Automobilka Fiat Chrysler se uchýlila k nečekanému kroku. Dohodla se totiž s automobilkou Tesla, že její vozy bude započítávat na sebe, aby si snížila průměrné flotilové emise. Vyhne se tak extrémním pokutám ze strany EU.
K oblíbeným
reklama
Evropská unie chce ekologičtější vozy, a tak nastavila opravdu extrémní emisní limity, které vedly k downsizingu a výrazné elektrifikaci (hybridy, plug-in hybridy, elektromobily). Automobilky totiž musí za každý gram CO2/km, které vyprodukuje každý jejich vůz v průměru, zaplatit pokutu 95 EUR (s úlevami za první tři gramy navíc). Při milionových produkcích tak už pár gramů navíc může znamenat stamilionové pokuty. Už brzy limity padnou na 95 g CO2/km (mohou být ovlivněny ještě průměrnou hmotností), přičemž Fiat Chrysler je v roce 2018 zhruba na 123 gramech. Nevypadá to, že by se měl brzy dostat výrazně níže, a tak k tomu podle uniklých informací využije jeden dovolený trik. Spojí se s Teslou.
 
RAM Heavy Duty
 
Zákon totiž umožňuje, aby se automobilky spojovaly, čímž se emisně nepříznivé vozy jedné značky vyvažují díky vozům s nižšími emisemi od druhé značky. Dělá to takto např. koncern Volkswagen, který pod sebe pro výpočty emisí zahrnul automobilku Porsche. Ta totiž vyrábí obrovské množství vozů, takže vyšší limity (jinak počítané) platící pro malé automobilky se už na ni nezvtahují. Porsche by tak platilo extrémně mnoho peněz do kapes EU, pokud by jeho emise nevyvažovaly úspornější vozy Volkswagenu. A právě Fiat Chrysler má podle všeho udělal stejný krok, ale nikoli s vlastní automobilkou, ale se společností Tesla.
 
Ta vyrábí pouze elektromobily, takže emisně jsou dle pravidel EU její emise u všech prodaných vozů čistá nula. Když si Fiat Chrysler započítá vozy Tesla pod sebe, svůj flotilový emisní průměr výrazně sníží a nebude muset EU platit mnohamiliadové pokuty v eurech. Místo toho zaplatí podstatně menší částku (hovoří se o stovkách milionů EUR) společnosti Tesla. Vydělá na tom Tesla, Fiat Chrysler o tak moc nepřijde a jen EU se neobohatí na pokutách.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Další Tesla lehla popelem, vzala s sebou ještě tři auta Další Tesla lehla popelem, vzala s sebou ještě tři auta
Požáry elektromobilů jsou bedlivě sledovaným tématem. A pokud je to Tesla, tak ještě více. Poslední požár Modelu S se stal v Číně v Šanghaji, kde s sebou hořící auto vzalo ještě další tři blízko stojící.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Lenovo Z6 Pro oficiálně: vlajková loď se čtyřmi foťáky na zádech Lenovo Z6 Pro oficiálně: vlajková loď se čtyřmi foťáky na zádech
Lenovo dnes představilo novou vlajkovou loď Z6 Pro, která je určena pro čínský trh. Jedná se o model, který nijak neztrácí na konkurenci. Do vínku dostal procesor Snapdragon 855, displej Super AMOLED s tenkými rámečky nebo velký počet fotoaparátů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby
Na Autonomy Day, kde automobilka Tesla hovořila o svých autonomních technologiích, se Elon Musk vyjádřil nelichotivě i na adresu lidaru. Podle něj je tento senzor pro autonomní auta cestou k záhubě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Start prodeje telefonu Galaxy Fold se odsouvá kvůli problémům Start prodeje telefonu Galaxy Fold se odsouvá kvůli problémům
Samsung musel odsunout prodej dlouho očekávaného ohebného smartphonu Galaxy Fold. Někteří recenzenti se totiž setkali s problémy, které se nejčastěji týkají hlavního displeje. Před uvedením na trh tedy bude muset výrobce ještě vychytat mouchy.
22.4.2019, aktualita, Jáchym Šlik
Jedete Vlakem na výlet? Stáhněte si aplikaci od ČD Jedete Vlakem na výlet? Stáhněte si aplikaci od ČD
České dráhy spustily nový portál Vlakem na výlet, který zahrnuje i mobilní aplikaci pro Android a iOS. Obsahuje bohatou databázi výletů po ČR, které lze filtrovat podle regionu nebo cílové skupiny. Zajímavostí jsou interaktivní výlety nejen pro děti.
22.4.2019, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář