Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Fiat Chrysler zaplatí Tesle, aby neplatil EU kvůli emisím

8.4.2019, Milan Šurkala, aktualita
Automobilka Fiat Chrysler se uchýlila k nečekanému kroku. Dohodla se totiž s automobilkou Tesla, že její vozy bude započítávat na sebe, aby si snížila průměrné flotilové emise. Vyhne se tak extrémním pokutám ze strany EU.
Evropská unie chce ekologičtější vozy, a tak nastavila opravdu extrémní emisní limity, které vedly k downsizingu a výrazné elektrifikaci (hybridy, plug-in hybridy, elektromobily). Automobilky totiž musí za každý gram CO2/km, které vyprodukuje každý jejich vůz v průměru, zaplatit pokutu 95 EUR (s úlevami za první tři gramy navíc). Při milionových produkcích tak už pár gramů navíc může znamenat stamilionové pokuty. Už brzy limity padnou na 95 g CO2/km (mohou být ovlivněny ještě průměrnou hmotností), přičemž Fiat Chrysler je v roce 2018 zhruba na 123 gramech. Nevypadá to, že by se měl brzy dostat výrazně níže, a tak k tomu podle uniklých informací využije jeden dovolený trik. Spojí se s Teslou.
 
RAM Heavy Duty
 
Zákon totiž umožňuje, aby se automobilky spojovaly, čímž se emisně nepříznivé vozy jedné značky vyvažují díky vozům s nižšími emisemi od druhé značky. Dělá to takto např. koncern Volkswagen, který pod sebe pro výpočty emisí zahrnul automobilku Porsche. Ta totiž vyrábí obrovské množství vozů, takže vyšší limity (jinak počítané) platící pro malé automobilky se už na ni nezvtahují. Porsche by tak platilo extrémně mnoho peněz do kapes EU, pokud by jeho emise nevyvažovaly úspornější vozy Volkswagenu. A právě Fiat Chrysler má podle všeho udělal stejný krok, ale nikoli s vlastní automobilkou, ale se společností Tesla.
 
Ta vyrábí pouze elektromobily, takže emisně jsou dle pravidel EU její emise u všech prodaných vozů čistá nula. Když si Fiat Chrysler započítá vozy Tesla pod sebe, svůj flotilový emisní průměr výrazně sníží a nebude muset EU platit mnohamiliadové pokuty v eurech. Místo toho zaplatí podstatně menší částku (hovoří se o stovkách milionů EUR) společnosti Tesla. Vydělá na tom Tesla, Fiat Chrysler o tak moc nepřijde a jen EU se neobohatí na pokutách.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama