www.svetmobilne.cz
>
>
>

Fiat Chrysler zaplatí Tesle, aby neplatil EU kvůli emisím

Fiat Chrysler zaplatí Tesle, aby neplatil EU kvůli emisím
, , aktualita
Automobilka Fiat Chrysler se uchýlila k nečekanému kroku. Dohodla se totiž s automobilkou Tesla, že její vozy bude započítávat na sebe, aby si snížila průměrné flotilové emise. Vyhne se tak extrémním pokutám ze strany EU.
K oblíbeným
reklama
Evropská unie chce ekologičtější vozy, a tak nastavila opravdu extrémní emisní limity, které vedly k downsizingu a výrazné elektrifikaci (hybridy, plug-in hybridy, elektromobily). Automobilky totiž musí za každý gram CO2/km, které vyprodukuje každý jejich vůz v průměru, zaplatit pokutu 95 EUR (s úlevami za první tři gramy navíc). Při milionových produkcích tak už pár gramů navíc může znamenat stamilionové pokuty. Už brzy limity padnou na 95 g CO2/km (mohou být ovlivněny ještě průměrnou hmotností), přičemž Fiat Chrysler je v roce 2018 zhruba na 123 gramech. Nevypadá to, že by se měl brzy dostat výrazně níže, a tak k tomu podle uniklých informací využije jeden dovolený trik. Spojí se s Teslou.
 
RAM Heavy Duty
 
Zákon totiž umožňuje, aby se automobilky spojovaly, čímž se emisně nepříznivé vozy jedné značky vyvažují díky vozům s nižšími emisemi od druhé značky. Dělá to takto např. koncern Volkswagen, který pod sebe pro výpočty emisí zahrnul automobilku Porsche. Ta totiž vyrábí obrovské množství vozů, takže vyšší limity (jinak počítané) platící pro malé automobilky se už na ni nezvtahují. Porsche by tak platilo extrémně mnoho peněz do kapes EU, pokud by jeho emise nevyvažovaly úspornější vozy Volkswagenu. A právě Fiat Chrysler má podle všeho udělal stejný krok, ale nikoli s vlastní automobilkou, ale se společností Tesla.
 
Ta vyrábí pouze elektromobily, takže emisně jsou dle pravidel EU její emise u všech prodaných vozů čistá nula. Když si Fiat Chrysler započítá vozy Tesla pod sebe, svůj flotilový emisní průměr výrazně sníží a nebude muset EU platit mnohamiliadové pokuty v eurech. Místo toho zaplatí podstatně menší částku (hovoří se o stovkách milionů EUR) společnosti Tesla. Vydělá na tom Tesla, Fiat Chrysler o tak moc nepřijde a jen EU se neobohatí na pokutách.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Harry Potter: Wizards Unite přichází i do ČR Harry Potter: Wizards Unite přichází i do ČR
Netrvalo to vůbec dlouho a dlouho očekávaná mobilní hra Harry Potter: Wizards Unite se dostává do dalších zemí včetně té naší. Kdo chce, může si už hru zdarma stáhnout na oficiálních obchodech.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Starší MacBooky Pro mohou mít vadnou baterii, Apple je svolává Starší MacBooky Pro mohou mít vadnou baterii, Apple je svolává
Pokud máte starší Apple MacBook pro (zejména ty koupené v letech 2015 a 2016), může mít váš přístroj vadnou baterii, která se může přehřát a vznítit. Společnost Apple je tak svolává k dobrovolné opravě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Vivo láká na 120W nabíjení, 100 % kapacity za 13 minut Vivo láká na 120W nabíjení, 100 % kapacity za 13 minut
Čínský výrobce telefonů Vivo u nás sice nepatří mezi nejznámější, ale možná se trochu více zviditelní konceptem extrémně rychlého 120W nabíjení Super FlashCharge. Akumulátor má nabít za pouhých 13 minut.
21.6.2019, aktualita, Milan Šurkala
Irsko chce zakázat prodej spalovacích aut od roku 2030 Irsko chce zakázat prodej spalovacích aut od roku 2030
Irsko se přidává ke státům, které by chtěly co nejrychleji odklidil auta se spalovacími motory ze silnic. Od roku 2030 by se dle nového návrhu neměla prodávat a o pár let později jim nechtějí ani potvrdit technickou.
21.6.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Autonomní auta Volvo využijí HW od Nvidie Autonomní auta Volvo využijí HW od Nvidie
Pro fungování autonomních aut je potřeba mít spoustu senzorů a výkonný hardware, který tyto vstupy dokáže rychle zpracovat. Automobilka Volvo nyní oznamuje, že k tomu bude využívat platformu Nvidia Drive.
20.6.2019, aktualita, Milan Šurkala