www.svetmobilne.cz
>
>
>

Fiat Chrysler zaplatí Tesle, aby neplatil EU kvůli emisím

Fiat Chrysler zaplatí Tesle, aby neplatil EU kvůli emisím
, , aktualita
Automobilka Fiat Chrysler se uchýlila k nečekanému kroku. Dohodla se totiž s automobilkou Tesla, že její vozy bude započítávat na sebe, aby si snížila průměrné flotilové emise. Vyhne se tak extrémním pokutám ze strany EU.
K oblíbeným
reklama
Evropská unie chce ekologičtější vozy, a tak nastavila opravdu extrémní emisní limity, které vedly k downsizingu a výrazné elektrifikaci (hybridy, plug-in hybridy, elektromobily). Automobilky totiž musí za každý gram CO2/km, které vyprodukuje každý jejich vůz v průměru, zaplatit pokutu 95 EUR (s úlevami za první tři gramy navíc). Při milionových produkcích tak už pár gramů navíc může znamenat stamilionové pokuty. Už brzy limity padnou na 95 g CO2/km (mohou být ovlivněny ještě průměrnou hmotností), přičemž Fiat Chrysler je v roce 2018 zhruba na 123 gramech. Nevypadá to, že by se měl brzy dostat výrazně níže, a tak k tomu podle uniklých informací využije jeden dovolený trik. Spojí se s Teslou.
 
RAM Heavy Duty
 
Zákon totiž umožňuje, aby se automobilky spojovaly, čímž se emisně nepříznivé vozy jedné značky vyvažují díky vozům s nižšími emisemi od druhé značky. Dělá to takto např. koncern Volkswagen, který pod sebe pro výpočty emisí zahrnul automobilku Porsche. Ta totiž vyrábí obrovské množství vozů, takže vyšší limity (jinak počítané) platící pro malé automobilky se už na ni nezvtahují. Porsche by tak platilo extrémně mnoho peněz do kapes EU, pokud by jeho emise nevyvažovaly úspornější vozy Volkswagenu. A právě Fiat Chrysler má podle všeho udělal stejný krok, ale nikoli s vlastní automobilkou, ale se společností Tesla.
 
Ta vyrábí pouze elektromobily, takže emisně jsou dle pravidel EU její emise u všech prodaných vozů čistá nula. Když si Fiat Chrysler započítá vozy Tesla pod sebe, svůj flotilový emisní průměr výrazně sníží a nebude muset EU platit mnohamiliadové pokuty v eurech. Místo toho zaplatí podstatně menší částku (hovoří se o stovkách milionů EUR) společnosti Tesla. Vydělá na tom Tesla, Fiat Chrysler o tak moc nepřijde a jen EU se neobohatí na pokutách.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google zlepšuje kontrolu aplikací pro Android, vývojáři se bouří Google zlepšuje kontrolu aplikací pro Android, vývojáři se bouří
Operační systém Google Android není zrovna synonymem pro vysoké bezpečí. Dost často se i do oficiálního obchodu dostanou závadné aplikace, což chce Google změnit. Vývojářům se ale zvýšená kontrola nelíbí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Galaxy A (2020) přinese až 108MPx fotoaparát Samsung Galaxy A (2020) přinese až 108MPx fotoaparát
Samsung si pro příští rok chystá aktualizaci velmi úspěšné řady Galaxy A. Vlajková loď by si tentokrát měla odnést dokonce snímač s neuvěřitelným rozlišením 108 MPx, který byl vyvinut původně pro Xiaomi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Bugatti Centodieci: nástupce EB110 má 1600 koní Bugatti Centodieci: nástupce EB110 má 1600 koní
Na oslavu 110 let existence automobilky Bugatti a připomenutí legendárního modelu EB110 vyrobí automobilka limitovanou sérií vozů Centodieci. Připravte se na výkon 1600 koní a cenu 8 milionů EUR.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Surface Pro 6 a Book 2 po updatu běží jen na 400 MHz Surface Pro 6 a Book 2 po updatu běží jen na 400 MHz
Chybné aktualizace se nevyhýbají žádnému výrobci a tentokrát se to povedlo Microsoftu. Jeho mobilní zařízení Surface Book 2 a Surface Pro 6 totiž po aktualizaci velmi často padají do throttlingu CPU, které pak běží jen na frekvenci 400 MHz.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Motorola One Action s netradiční 117° kamerkou Motorola One Action s netradiční 117° kamerkou
Motorola představila nový smartphone One Action. Jak už název napovídá, je určen pro akční zákazníky. Důvodem je zde širokoúhlý fotoaparát se 117° záznamem s otočeným senzorem pro pohodlné natáčení.
17.8.2019, aktualita, Milan Šurkala