Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Facebook asi pracuje na skládacím smartphonu, pokračovateli Projectu Ara?

6.8.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Facebook by měl podle nedávných spekulací pracovat na zařízení s tzv. modulární konstrukcí, přičemž s největší pravděpodobností půjde o telefon. U jeho zrodu stojí z velké části bývalí zaměstanci Googlu, kteří mají zkušenosti z ukončeného projektu Ara.
Facebook je sice společností, kterou si nespojujeme primárně s hardwarem, ale to neznamená, že by se jím nezabývala. Stačí vzpomenout na společnost Oculus zabývající se vybavením pro virtuální realitu, která je od roku 2014 pod křídly Facebooku. A potom existuje méně známá skupina Building 8, která pracuje na nových, spotřebitelsky orientovaných produktech, které mají změnit svůj segment. Právě tento tým pracuje podle dostupných informací také na modulárním zařízení, jak informoval web Bussines Insider. Potvrzuje to jeden z patentů, které si Facebook nedávno zaregistroval. Dokumentace popisuje zařízení, které v sobě ukrývá telefonní funkce, dotykový displej, GPS a další komponenty, velmi pravděpodobně se tedy jedná o smartphone, i když to nikde není výslovně specifikováno.
 
 
Přístroj se odlišuje od dosud prodávaných produktů tím, že minimálně některé komponenty jsou přítomny v podobě modulů, které lze přidat, odstranit či vyměnit. Pokud se vám vybavil Project Ara od Googlu, vůbec se nemýlíte. V Building 8 totiž pracuje řada bývalých zaměstanců Googlu, kteří stáli u zdroju zmiňovaného projektu. Mělo se jednat o revoluci ve světě smartphonů, kterou ovšem americký gigant předčasně zatrhl – nejprve pozměnil celý koncept, takže by základní komponenty nebyly vyměnitelné, a potom byl vloni na podzim vývoj zcela zrušen. Je sice velmi pravděpodobné, že Google to s modulární konstrukcí smartphonů nevzdal, ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že bychom se v blízké době měli dočkat nějakého nového projektu.
 
Ani v případě skládacího smartphonu od Facebooku nelze očekávat brzké představení, vše je s největší pravděpodobností ještě v rané fázi vývoje. A navíc může celá snaha skončit stejně neúspěšně jako v případě Googlu. Stojí také za to si připomenout, že nejde o první pokus Facebooku v oblasti smartphonů. V roce 2013 byl na americkém trhu představen cenově dostupný smartphone HTC First, přezdívaný také jako Facebook Phone. Telefon se odlišoval například tím, že měl domovskou obrazovku Facebook Home, která nabízela rychlý přístup k této sociální síti. Vše ovšem skončilo fiaskem, neboť o HTC First nebyl mezi uživateli zájem. Prodej byl z toho důvodu předčasně ukončen a mobilní operátor AT&T jej vyprodával za symbolickou cenu.
 


reklama