Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Extrémní Tesla Model S Plaid představena na Delivery Event

12.6.2021, Milan Šurkala, aktualita
Včera proběhla Delivery Event, kde Elon Musk představil novou extrémní verzi Tesly Model S Plaid. Ta nabídne přes 1000 koní, maximální rychlost 322 km/h, zrychlení na 96 km/h pod 2 sekundy a mnoho dalšího.
Elon Musk včera představil a celému světu ukázal novou Teslu Model S Plaid. Na své Delivery Event také oznámil, že dodá prvních 25 kusů tohoto vozů, který láme hned několik rekordů (je ale potřeba je brát trochu s rezervou). Podle Muska bude Model S Plaid nejrychlejším vozem, který byl kdy vyroben. Zde je třeba říci, že to bylo myšleno v kontextu zrychlení (nejrychleji z 0 na 60 mph), kdy se podařilo dostat se s produkčním autem z 0 na 60 mph (96 km/h) pod 2 sekundy. Konkrétně má jít o 1,99 sekundy a v případě našich tradičních 0 až 100 km/h to je pak 2,1 sekundy. Na čtvrt míle potřebuje 9,23 sekundy, což je excelentní výsledek, byť je to více, než bylo slibováno před představením vozu (tehdy se říkalo, že to bude "pod 9 sekund").
 
Tesla Model S Plaid
 
Pokud bychom totiž hovořili nejrychlejším v kontextu maximální rychlosti, tak tam existuje spousta aut, která dokážou jet rychleji než 200 mph, resp. 322 km/h, což je maximální rychlost Modelu S Plaid. Zde je jeden malý háček. Toto platí pro speciální kola, která ještě nejsou v nabídce. Pokud jde o aerodynamiku, Model S Plaid dosahuje rekordních Cd 0,208, což navíc podle Muska platí pro auto v pohybu a nikoli stojícího. Zde by bylo ale dobré podotknout, že byla sériově vyráběna i aerodynamičtější auta a toto tvrzení bude patrně platit o aktuálně vyráběném autě nebo o nejaerodymičtějším 4/5dvéřovém autě, ale ne celkově.
 
Auto dosahuje maximálního výkonu 1020 koní (cca 760 kW), dojezd činí 628 km, bohužel však byla verze Plaid+ s delším cca 840km dojezdem zrušena. Také už zmizela z ceníku, kde byla ještě před pár dny. Těžko říci, kde přesně je problém, ale je možné, že se u Plaid+ počítalo s novými články 4860, které se ale nepovedlo dokončit tak, aby byly vhodné pro komerční nasazení. To pak přináší i otázku, zda se dalšího zpoždění nedočkají i jiné modely, které potřebují obří akumulátory jako Roadster nebo tahač Semi.
 
 
Musk zmínil několik vylepšení nové verze, mezi které patří např. lepší tepelné čerpadlo, jiné ovládání klimatizace bez viditelných výdechů. Také řekl, že je Model S Plaid rychlejší než Porsche, ale také současně bezpečnější než jakékoli Volvo. Nezapomnělo se také na využití umělé inteligence, která se postupně učí řidičovy návyky, čehož může využít např. při navigaci. Lepší je i audio systém s 22 reproduktory, výkonem 920 W a Tesla Acoustic Glass pro lepší odhlučnění od okolí. Systém se také dynamicky přizpůsobuje různému bitrate audia, aby zvuk zněl vždycky co nejlépe. Pokud jde o infotainment, má výkon na úrovni PlayStationu 5 a demonstrován byl na hraní Cyberpunku 2077. Displej je nyní také horizontálně a nikoli vertikálně.
 
Nepříjemnou zprávou je zvýšení ceny. V USA se zvýšila o 10 tisíc USD proti původní hodnotě, u nás je to pak z 3,304 na 3,499 mil. Kč.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama