www.svetmobilne.cz
>
>
>

Výrobci aut postaví v Evropě síť 350kW rychlonabíječek pro elektromobily

Výrobci aut postaví v Evropě síť 350kW rychlonabíječek pro elektromobily
, , aktualita
Výrobci aut Ford, Daimler, BMW, Audi a Porsche uzavřeli dohodu a společně postaví evropskou síť rychlonabíječek pro své elektromobily. Vypadá to, že elektromobilita zde bude možná dříve než jsme čekali.
K oblíbeným
reklama
Elektromobily mají vedle mnoha výhod také pár problémů, které je třeba vyřešit. První je ukládání energie, které prozatím vyžaduje velké a těžké baterie, ty navíc přináší i ekologické problémy. Druhou věcí, kterou je třeba vyřešit, je jejich nabíjení. Síť nabíječek je stále poměrně chudá a především toto nabíjení trvá velmi dlouho. Pět výrobců zejména z Evropy se ale rozhodlo přijít s řešením. Jmenovitě jde o Ford, BMW, Daimler a z koncernu Volkswagen pak o automobilky Audi a Porsche. Jejich cílem je od příštího roku začít budovat síť extrémně rychlých nabíječek pro elektromobily.


Combined Charging System


Pro začátek se počítá se sítí 400 rychlonabíječek po Evropě, které budou využívat Combined Charging System (jeden ze tří nejpoužívanějších nabíjecích standardů). Podle výrobců budou nabízet až 350kW nabíjecí výkon, což je extrémní číslo. Připomeňme, že Supercharger od Tesly povoluje maximálně 120kW nabíjení (teoretické maximum je 145 kW), systém CHAdeMO je většinou k dispozici s nabíjecím výkonem do 50 kW a mnoho nabíječek má i mnohem nižší výkony, často 11 kW nebo 22 kW.

Při 350kW nabíjení by např. celá baterie Nissanu Leaf (kdyby tak rychlé nabíjení podporoval) byla nabita za pouhých 5,5 minuty, přičemž většinou se nevybíjí a nenabíjí celá kapacita, takže to v praxi patrně bude ještě o trochu méně. Otázkou spíše je, co na takové šílené množství elektrické energie ládované za krátkou dobu řeknou baterie. Nabíječky by měly být budovány zejména kolem dálnic a hlavních tahů, zatím ale není jasné, ve kterých zemích. Vedle nabíječek budou výrobci také uvádět další a další elektromobily. Např. Daimler jich chce mít do roku 2025 minimálně 10.

Zdroj: ford.com
reklama
Nejnovější články
Tesla se stala nejhodnotnější automobilkou, překonala i Toyotu Tesla se stala nejhodnotnější automobilkou, překonala i Toyotu
Kolem Tesly se toho děje hodně a nyní tu máme zajímavou zprávu, že hodnota společnosti překonala všechny ostatní automobilky. Tesla totiž hodnotou svých akcií pokořila dokonce i obrovskou Toyotu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Qualcomm Snapdragon Wear 4100 pro schopnější a úspornější wearables Qualcomm Snapdragon Wear 4100 pro schopnější a úspornější wearables
Nové wearables budou moci brzy využívat výkonného procesoru Qualcomm Snapdragon Wear 4100 a 4100+. Přináší 4 jádra, výkonnou grafiku i nižší spotřebu a vylepšené možnosti bezdrátové konektivity.
1.7.2020, aktualita, Milan Šurkala
MediaTek Helio G25 a G35: procesory pro levné herní telefony MediaTek Helio G25 a G35: procesory pro levné herní telefony
Od společnosti MediaTek jsme se dočkali dvou nových procesorů, které mají sloužit pro herní telefony. Půjde ale o ty opravdu low-endové, neboť zde najdete nanejvýš jádra ARM Cortex-A53, která poběží nanejvýš na 2,3 GHz u G35.
30.6.2020, aktualita, Milan Šurkala
Vlajkové lodě s Androidem značně podraží: Snapdragon 875 bude hodně drahý Vlajkové lodě s Androidem značně podraží: Snapdragon 875 bude hodně drahý
Pokud jste se těšili, že si koupíte nový high-endový telefon s Androidem a připravovaným procesorem Qualcomm Snapdragon 875, budete se muset připravit asi na hodně vysokou cenu. Půjde totiž o opravdu hodně drahé CPU.
27.6.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Qualcomm Snapdragon 865 Plus je na cestě, má překonat 3 GHz Qualcomm Snapdragon 865 Plus je na cestě, má překonat 3 GHz
I když to nějakou dobu vypadalo, že se neobjeví přetaktovaná verze procesoru Qualcomm Snapdragon 865 Plus, objevuje se stále více indicií, že se tak stane. Má mít vysokou frekvenci přes 3,0 GHz.
26.6.2020, aktualita, Milan Šurkala