www.svetmobilne.cz
>
>

EU chce přitvrdit, emisní limity pro auta mají ještě zpřísnit

EU chce přitvrdit, emisní limity pro auta mají ještě zpřísnit
, , aktualita
Evropská komise chce opět přitvrdit v emisích. Na stůl se mají dostat návrhy, které mají zesílit snahy o snižování emisí průmyslu i dopravy. Ty by se proti údajům z roku 2021 měly za 9 let snížit o opravdu extrémních 50 %.
K oblíbeným
reklama
Dobře víme, že se EU (resp. její Evropská komise) snaží výrazně snížit emise produkované průmyslem a dopravou. Nyní to vypadá, že se budou utahovat šrouby ještě více, než bylo původně plánováno. Doposud se plánovalo, že se v roce 2030 emise průmyslu sníží o 40 % proti úrovni roku 1990, nicméně nyní by se měl dostat na stůl návrh, že má dojít dokonce až k 55% snížení. Tento návrh by měl být zveřejněn v tomto týdnu. Změny se ale týkají i dopravy.
 
Výfuk
autor: frankieleon [CC BY 2.0], přes Flickr
 
Tam se doposud hovořilo o tom, že by se v roce 2030 mělo dosáhnout o 37,5 % nižších emisí skleníkových plynů ve srovnání s tím, jaké budou emisní průměry automobilek v roce 2021. Návrh ale údajně toto číslo navýšil na 50 %. Na toto downsizing rozhodně nebude stačit, bude potřeba dále výrazně zvýšit elektrifikaci vozů. Na jednu stranu je dobře, že se mají snižovat emise, nicméně je potřeba podotknout, že na tak drastické změny nejsou připraveny technologie a stěží si představit, že budou (především co se akumulátorů a jejich nabíjení týče). Těžko si představit, že půjde o realizovatelnou změnu, která nebude mít výrazné negativní dopady někde jinde (ať už finančně nebo devastací přírody v jiných oblastech, zatímco budeme "zachraňovat" oblast jinou).
 
Už papírově by to byl problém, protože nejen elektromobily, ale i plug-in hybridy jsou velmi drahé a přijde mi poněkud naivní předpokládat, že jejich prodeje v dohledné době budou natolik vysoké, aby bylo možné dosáhnout tak enormního snížení emisí. Ještě horší to bude ve skutečnosti. Obzvláště proto, že EU chce v budoucnu pomocí Internetu stahovat data o spotřebách vozů z praktického provozu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení
Nový mobilní operační systém Apple iOS 14 zažil opravdu rychlý start. Za necelý týden se dostal na více než 25 % zařízení. Novinkou jsou např. widgety, které lze umístit mezi ikonky aplikací.
22.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps
Společnost Sony nadále vyvíjí smartphony a své štěstí chce zkusit s novým modelem Xperia 5 II. Ten je zajímavý především tím, že jako první zvládá natáčení 4K videa při 120 fps. Máme zde i 120Hz displej.
20.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem
Automobilka Mercedes-Benz to zkouší nejen s akumulátorovými elektromobily, ale zkouší i ty vodíkové. Nyní představuje koncept vodíkového trucku GenH2, který bude vodík ukládat netradičně v kapalné formě.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+ Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+
Apple představil už 6. generaci svých chytrých hodinek Apple Watch. Nová varianta přináší především systém pro měření kyslíku v krvi a do některých zemí přijde i nové předplatné, služba Fitness+.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Apple uvedl iPad 8. generace s Neural Engine Apple uvedl iPad 8. generace s Neural Engine
Další novinkou z dílen společnosti Apple je tablet iPad 8. generace. Ten dostává výkonnější hardware v podobě procesoru A12 Bionic. Ten obsahuje i Neural Engine. Zůstává 10,2" displej Retina a podpora pera Pencil 1. generace.
17.9.2020, aktualita, Milan Šurkala