Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Elon Musk zveřejní kódy autopilota Tesly jako open-source

14.8.2018, Milan Šurkala, aktualita
Twitter Elona Muska je plný mnoha zajímavých informací. Jeden z posledních tweetů např. prozradil, že Tesla plánuje zveřejnit zdrojové kódy autopilota jako open source. Využít jej tak mohou i další automobilky.
Spoustu automobilek i nejrůznějších startupů se snaží vyvíjet technologie pro autonomní řízení vozidel, nicméně stále jde o systémy, které jsou slušné za dobrých podmínek, ale nikoli za těch náročných (viz smrtelná nehoda vozu Uber, nehoda Tesly pod nákladním autem,...). Elon Musk se tak na svém twitterovém účtu po otázkách na hackovací konferenci na DEF CON nechal slyšet, že plánuje zveřejnění zdrojových kódů svých aut tak, aby na nich mohli pracovat i ostatní. Cílem je, aby všichni mohli společně vyvíjet autonomní auta tak, aby byla bezpečnější.
 
Tesla Model S
 
Autonomní automobily totiž stále nejezdí spolehlivě, navíc jsou velmi lákavým cílem pro hackery a nebylo by to zdaleka poprvé, co se povedlo hacknout nějaké auto. Někteří už dokázali Teslu ovládat pomocí myšlenek, nejslavnějším případem je však asi hacknutý Jeep Cherokee. Pokud by byl k dispozici jeden otevřený systém, bylo by pro mnohé snazší na něm spolupracovat a hledat chyby. To ovšem platí za předpokladu etického hackování.
 
 
Výsledkem by mohl být jeden velký standard, jehož nasazení do praxe by pak mohlo být snazší než tříštění vývojových kapacit mezi desítkami automobilek. Elon Musk ale zatím nezveřejnil, kdy se tak stane a kdy budou kódy k dispozici.
 
Zdroj: engadget.com,


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama