Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Elon Musk uvedl 4×4 verzi Modelu 3 se dvěma motory

21.5.2018, Milan Šurkala, aktualita
Výroba elektromobilu Tesla Model 3 se sice pomalu zrychluje, stále je to však málo. Elon Musk nicméně nyní představil 4×4 verzi tohoto automobilu včetně Performance verze, naopak základní verzi z finančních důvodů stále odkládá.
Elektromobil Tesla Model 3 trápí problémy s nemožností vyrábět je v požadovaném množství. To se sice postupně zlepšuje, ale stále je to velmi málo na to, aby Elon Musk stihl uspokojit několik set tisíc objednávek. Nyní navíc představil 4×4 verzi tohoto automobilu se dvěma motory. Zatímco jeden elektromotor bude optimalizován na výkon, druhý byl vyladěn naopak na efektivitu a co nejlepší dojezd. Oba motory mohou pracovat spolu a zajistit tak pohon všech čtyř kol. Pokud by se některý z nich pokazil, stále může pracovat ten druhý.
 
Tesla Model 3
 
Na Twitteru se Musk zmínil i o některých specifikacích vozu. Základní AWD (All Wheel Drive - 4×4) verze bude za příplatek $5000 s nezměněným dojezdem 310 mil (cca 500 km). Její maximální rychlost dosáhne 140 mph (225 km/h) a z 0 na 60 mph (96 k/h) zrychlí za pouhých 4,5 sekundy. K mání bude i Performance verze, která bude mít rovněž dojezd oněch 310 mil. Maximální rychlost nicméně povyskočí na 155 mph (250 km/h) a zrychlení na 60 mph se odehraje dokonce už jen za 3,5 sekundy.
 
Cena nejlepší varianty v kompletní specifikaci s výjimkou autopilota bude činit $78000. Nově bude možné si objednat karbonový spoiler, 20" kola i interiér s kombinací bílé a černé. To nejsou všechny novinky, které Musk zmínil. Aplikace pro vozy Tesla bude mít v budoucnu servisní funkci, která pomocí mikrofonu a triangulace lokalizuje nepřirozené zvuky (např. klepání), aby pomohla zjistit zdroj problému. Umožní také zavolat si servisního technika, takže nebude nutné s vozem nikam jezdit.
 
Musk také naznačil, že nemá smysl vyrábět základní verze s krátkým dojezdem, neboť nyní je třeba vyrábět dražší verze, aby Tesla stihla dosáhnout rozumných příjmů. Základní varianta s cenou $35000 se tak do výroby dostane za čtvrt až půl roku poté, co Tesla bude schopna vyrábět 5000 vozů týdně (nyní lehce přesahuje hodnotu 2 tisíc). Koncem léta bychom se také měli dočkat nové generace Superchargerů.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama