Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Dostupnost iPhonu X se zlepšuje, v Brazílii je dvakrát dražší než v USA

26.11.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Pokud si nyní objednáte iPhone X, nemusíte se bát, že by vám Apple svou novinku nestihl do Vánoc doručit. Důvodem by mělo být několikanásobné navýšení výrobní kapacity. Zákazníky neodrazuje ani vysoká cena. V Brazílii je iPhone X dvakrát dražší než v USA.
iPhone X byl zpočátku nedostatkovým zbožím, po kterém se v obchodech i na internetu jen zaprášilo a čekací lhůty byly často delší než měsíc. Důvodem byl na jedné straně velký zájem zákazníků (i přes vysokou cenu telefonu), na straně druhé nízké výrobní kapacity způsobené složitým výrobním procesem, nedostatkem komponentů i velkým podílem vadných kusů. Vůbec nejhorší situace nastala hned po zahájení prodeje iPhonu X, ale postupně se lepšila. Pokud si smartphone objednáte na oficiálních stránkách Applu, budete jej mít doma za jeden až dva týdny. Pod vánoční stromek to tedy iPhone X určitě stihne a ještě budete mít dostatečnou časovou rezervu pro zabalení dárku.
 
 
Známý analytik Ming-Chi Kuo ze společnosti KGI tvrdí, že Apple zvýšil výrobní kapacitu na 450 až 550 tisíc kusů denně, zpočátku se přitom společnosti dařilo vyrobit jen 50 až 150 tisíc kusů denně. I díky tomu se daří lépe pokrývat poptávku, která roste kvůli blížím se vánočním svátkům i rozšiřování iPhonu X na další světové trhy koncem tohoto týden se telefon začal prodávat na čtrnácti dalších trzích v Asii, Africe i Evropě. Růst prodeje však patrně nebude trvat věčně, v prvním čtvrtletí 2018 je očekáván pokles o 10 až 20 %.
 
Ming-Chi Kuo dodává, že počáteční problémy při výrobě nebyly způsobeny jen OLED displejem či kamerovým modulem TrueDepth pro rozpoznání obličeje, ale rovněž (a možná dokonce především) LTE anténami z polymerních tekutých krystalů. Apple musel jejich objednávky údajně rozdělit mezi více dodavatelů. Analytik odhaduje, že 3: listopadu, tedy v den uvedení iPhonu X na trh, měl americký výrobce k dispozici jen okolo dvou až tří milionů kusů tohoto telefonu. Apple přiznal, že zájem o nový model předčil jeho očekávání, prozatím však nevydal žádná konkrétní čísla o prodejích.
 
Připomeňme, že iPhone X je prozatím nejdražším iPhonem v historii. Cena na americkém trhu startuje na 999 dolarech, třeba v Brazílii však zájemci za novinku zaplatí dvakrát tolik. Cena zde začíná na 6 999 realech, v přepočtu 46 tisících korunách.
 
Zdroj: Appleinsider.com


reklama