Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Diesely a sedany netáhnou, Jaguar Land Rover propustí 5000 lidí

16.12.2018, Milan Šurkala, aktualita
Automobilce Jaguar Land Rover se poslední dobou až tak moc nedaří. Do ztráty ji poslala obchodní válka s Čínou, blížící se Brexit i snížený zájem o naftové motory a sedany. Chystá tak velký restrukturalizační plán.
Koncem října automobilka Jaguar Land Rover ohlásila, že dosáhla nemalé ztráty 90 milionů britských liber. Odpovědí na to má být velká restrukturalizace v hodnotě 2,5 miliardy liber během následujících 18 měsíců. Její součástí bude i propuštění 5000 zaměstnanců. Jen ve Velké Británii společnost zaměstnává 40 tisíc lidí a už propustila 1000 lidí z továrny v městě Solihull. Tam tak došlo k dvoutýdennímu zavření továrny a v Castle Bromwich, kde se vyrábí sedany Jaguaru, se pracuje jen tři dny v týdnu.
 
Jaguar Land Rover logo
 
Právě pokles zájmu o sedany je jedním z důvodů špatných výsledků a dobré to dokonce není ani u SUV. Během 3. čtvrtletí tak bylo prodáno o 13,2 % méně vozů než v minulém roce (za celý rok 2018 jde o pokles 4,4 %). Problémem je např. pokles prodejů v Číně, kde se projevují vlivy obchodní války mezi USA a Čínou, což dopadá i na Velkou Británii. Ta si k tomu přidala ještě blízký Brexit. A aby toho nebylo málo, vedle propadu prodejů sedanů se přidal i propad dieselů, které jsou nyní ve velké nemilosti na půdě EU a zavedení WLTP normy.
 
Je to opravdu hodně negativních věcí najednou. Předpokládá se tak, že Jaguar bude nyní hodně tlačit na elektrický pohon, aby se stal zajímavějším např. tím, že bude vyrábět jen elektromobily podobně jako Tesla. Na druhou stranu se společnosti hodně daří na americkém trhu, kde prodeje stouply o 18 %.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama