www.svetmobilne.cz
>
>

Města budou moci zakázat vjezd i dieselům s EURO 6

Města budou moci zakázat vjezd i dieselům s EURO 6
, , aktualita
Na půdě Evropské unie je hodně veselo. Jeden orgán zvyšuje limity emisí pro diesely, zatímco druhý říká, že to tak nemůže být. Výsledkem je, že již brzy budou moci města zakázat vjezd i moderním dieselům splňujícím EURO 6.
K oblíbeným
reklama
Naftové motory budou mít v EU ještě těžší život. Zatímco Evropská komise (EK) jim povolila vyšší limity oxidů dusíku (NOx), Tribunál EU se ohradil, že si EK nemůže něco takového dovolit a dostala něco málo přes rok na to, aby uvedla vše do pořádku. A pak mohou majitelům naftových motorů nastat hodně těžké časy.  Pojďme se ale podívat na jádro problému. Ten vězí v tom, že pro normu EURO 6 byl stanoven limit NOx u dieselů na 80 mg/km, což ale platí jen pro laboratorní testy. Pro RDE test v provozu ale EK povolila, aby byly naměřené limity 2,1krát vyšší než v laboratoři, tedy 168 mg/km, což se později mělo snížit na 1,5násobek (120 mg/km).
 
Výfuk auta
 
Autor: Ruben de Rijcke [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], přes Wikimedia Commons
 
Tribunál EU nicméně řekl, že komise na takový dodatek neměla právo a ten tak bude zrušen. Limit normy EURO 6 pro NOx ve výši 80 mg/km tak možná bude muset brzy platit nejen pro laboratorní, ale i pro RDE testy. To ale není jisté, komise má totiž zhruba rok na to, aby přišla s návrhem nových regulací, které budou muset být správně schváleny. Jak tedy budou nastaveny limity a pro jaké podmínky, to se ukáže až za nějakou dobu.
 
Do té doby ale budou majitelé naftových vozů ve velké nejistotě, neboť pokud by se opravdu uzákonil limit 80 mg/km i v RDE, znamenalo by to, že by evropská města mohla vyhlásit zákaz vjezdu (ban) veškerým naftovým vozům, které nesplňují poslední normu EURO 6d-TEMP. To by se týkalo i velmi moderních aut s emisní normou EURO 6, tedy vozů, které mohly být homologovány nejpozději do konce srpna 2018 (většina nově homologovaných vozů z posledního roku však už EURO 6d-TEMP splňuje).
 
Jinými slovy řečeno, některá auta, která byla zaregistrována teprve před čtvrt rokem, by už mohla mít za rok zakázán vjezd do některých měst kvůli svým neekologickým motorům. Hovoří se např. o městech jako Paříž, Madrid nebo Brusel, která vznesla námitku, že Evropská komise nemá právo upravovat limity v RDE testech u emisních norem.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Redmi 7 přichází se sluchátky Redmi AirDots za 15 dolarů Redmi 7 přichází se sluchátky Redmi AirDots za 15 dolarů
Xiaomi představilo velmi levný smartphone Redmi 7, který přichází s elegantním designem a nadprůměrnou baterií. Zamrzí snad jen rozlišení displeje. Objevila se také bezdrátová sluchátka, která konkurují AirPods hlavně svou cenou.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Norsko zavádí bezdrátové nabíjení pro taxíky Norsko zavádí bezdrátové nabíjení pro taxíky
Norsko je známo jako země elektromobilů, každé třetí auto zde prodané jezdí na elektřinu. Aby se vyřešil problém s nabíjením, chystá instalaci bezdrátových indukčních nabíječek, zatím jen pro taxíky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tesla opět spouští provizní systém, lze vyhrát Roadster Tesla opět spouští provizní systém, lze vyhrát Roadster
Automobilka Tesla v letošním lednu ukončila svůj provizní systém, protože byl příliš drahý. Teď se to ale mění a uvádí novou variantu. Za doporučení lze získat nabíjení zdarma, Model Y i nový Roadster.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Motorola One Vision přijde s procesorem Samsung Exynos Motorola One Vision přijde s procesorem Samsung Exynos
Motorola údajně připravuje první smartphone, ve kterém použije procesor Exynos od konkurenčního Samsungu. Půjde o zajímavý model střední třídy vybavený 48MPx fotoaparátem umístěním v „průstřelu“ displeje.
23.3.2019, aktualita, Jáchym Šlik
Android se začne ptát uživatelů, jaký chtějí prohlížeč Android se začne ptát uživatelů, jaký chtějí prohlížeč
Google se pod tlakem EU rozhodl k dalšímu kroku, kterým by měl zabránit monopolnímu chování. Brzy se začne ptát nových i stávajících uživatelů Androidu, jaký internetový prohlížeče a vyhledávač chtějí ve svém telefonu používat.
23.3.2019, aktualita, Jáchym Šlik