www.svetmobilne.cz
>
>

Města budou moci zakázat vjezd i dieselům s EURO 6

Města budou moci zakázat vjezd i dieselům s EURO 6
, , aktualita
Na půdě Evropské unie je hodně veselo. Jeden orgán zvyšuje limity emisí pro diesely, zatímco druhý říká, že to tak nemůže být. Výsledkem je, že již brzy budou moci města zakázat vjezd i moderním dieselům splňujícím EURO 6.
K oblíbeným
reklama
Naftové motory budou mít v EU ještě těžší život. Zatímco Evropská komise (EK) jim povolila vyšší limity oxidů dusíku (NOx), Tribunál EU se ohradil, že si EK nemůže něco takového dovolit a dostala něco málo přes rok na to, aby uvedla vše do pořádku. A pak mohou majitelům naftových motorů nastat hodně těžké časy.  Pojďme se ale podívat na jádro problému. Ten vězí v tom, že pro normu EURO 6 byl stanoven limit NOx u dieselů na 80 mg/km, což ale platí jen pro laboratorní testy. Pro RDE test v provozu ale EK povolila, aby byly naměřené limity 2,1krát vyšší než v laboratoři, tedy 168 mg/km, což se později mělo snížit na 1,5násobek (120 mg/km).
 
Výfuk auta
 
Autor: Ruben de Rijcke [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], přes Wikimedia Commons
 
Tribunál EU nicméně řekl, že komise na takový dodatek neměla právo a ten tak bude zrušen. Limit normy EURO 6 pro NOx ve výši 80 mg/km tak možná bude muset brzy platit nejen pro laboratorní, ale i pro RDE testy. To ale není jisté, komise má totiž zhruba rok na to, aby přišla s návrhem nových regulací, které budou muset být správně schváleny. Jak tedy budou nastaveny limity a pro jaké podmínky, to se ukáže až za nějakou dobu.
 
Do té doby ale budou majitelé naftových vozů ve velké nejistotě, neboť pokud by se opravdu uzákonil limit 80 mg/km i v RDE, znamenalo by to, že by evropská města mohla vyhlásit zákaz vjezdu (ban) veškerým naftovým vozům, které nesplňují poslední normu EURO 6d-TEMP. To by se týkalo i velmi moderních aut s emisní normou EURO 6, tedy vozů, které mohly být homologovány nejpozději do konce srpna 2018 (většina nově homologovaných vozů z posledního roku však už EURO 6d-TEMP splňuje).
 
Jinými slovy řečeno, některá auta, která byla zaregistrována teprve před čtvrt rokem, by už mohla mít za rok zakázán vjezd do některých měst kvůli svým neekologickým motorům. Hovoří se např. o městech jako Paříž, Madrid nebo Brusel, která vznesla námitku, že Evropská komise nemá právo upravovat limity v RDE testech u emisních norem.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Stella Vita: solární karavan nizozemských studentů Stella Vita: solární karavan nizozemských studentů
Nizozemští studenti z Eindhoven University of Technology vyvinuli karavan, který má být poháněn výhradně solární energií. Plocha solárních panelů totiž může dosahovat až 17,5 čtverečních metrů.
20.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
Motorola Moto G60 s 6000mAh akumulátorem přichází do Evropy Motorola Moto G60 s 6000mAh akumulátorem přichází do Evropy
Motorola uvedla nový mobilní telefon Moto G60 i pro evropský trh. Novinka se může chlubit obří kapacitou akumulátoru 6000 mAh. Má také nadprůměrně velký 6,8" displej LCD se 120Hz obnovovací frekvencí.
20.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
GM doporučuje řidičům EV Chevrolet Bolt parkovat aspoň 15 metrů od ostatních GM doporučuje řidičům EV Chevrolet Bolt parkovat aspoň 15 metrů od ostatních
Elektromobil Chevrolet Bolt automobilce General Motors opravdu nedělá radost. Shořel další kus a firma nyní radí majitelům parkovat hodně daleko od dalších aut, doporučuje vzdálenost alespoň 15 metrů a nejen to.
18.9.2021, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Xiaomi uvádí nové smartphony 11T a 11T Pro Xiaomi uvádí nové smartphony 11T a 11T Pro
Xiaomi představilo nové telefony 11T a 11T Pro. Oba mají velký 6,67" displej AMOLED a fotoaparát s rozlišením 108 MPx. V případě verze Pro se můžete těšit až na 120W nabíjení, ale ani 11T v tomto rozhodně není žádný lenoch.
17.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
Apple iPad mini: moderní design, vysoký výkon a 8,3" displej Apple iPad mini: moderní design, vysoký výkon a 8,3" displej
Malý tablet Apple iPad mini se dočkal výrazné inovace. Získal modernější design s tenčími rámečky známými z modelů iPad Air a iPad Pro, lehce se zvětšil displej, má také nový výkonnější procesor A15 Bionic.
17.9.2021, aktualita, Milan Šurkala