www.svetmobilne.cz
>
>

Další vapourware na obzoru? Fulminea slibuje solid-state baterii už v roce 2023

Další vapourware na obzoru? Fulminea slibuje solid-state baterii už v roce 2023
, , aktualita
Italský startup Automobili Estrema chce přijít s novým elektromobilem, který přinese revoluční akumulátory typu solid-state. Vůz má mít i superkondenzátory, výkon 2000 koní, a to vše má přijít už v roce 2023.
K oblíbeným
reklama
S elektromobily se objevilo i obrovské množství startupů, které chtějí přijít se svými novinkami. Spousta z nich však vyšuměla do ztracena, případně je už dlouho ticho po pěšině a italská společnost Automobili Estrema je jednou z těch, kde bychom se asi moc nedivili, kdyby šlo o další "vapourware" (něco, co se oznámí, ale nikdy neobjeví). Firma totiž nedávno oznámila hypersportovní elektromobil Fulminea, jehož specifikace jsou asi až příliš dobré na to, abychom je přešli úplně bez pochybností (to se týká především akumulátoru a doby uvedení).
 
Automobili Estrema Fulminea
 
Fulminea má mít výkon 1500 kW (tedy 1,5 MW, cca 2040 koní), z 0 na 320 km/h to má zvládnout pod 10 sekund a 100kWh akumulátor má dle výrobce vydržet na ujetí 520 km. To pochopitelně platí pro "normovanou" jízdu. Na okruhu by odhadem mohl vydržet něco okolo 12-15 minut jízdy.
 
Automobili Estrema Fulminea
 
Novinka má mít Hybrid Battery Pack, který se skládá ze solid-state akumulátoru vzadu a superkondenzátoru vepředu. Superkondenzátory jsou něčím, co se už nějakou dobu používá např. v systému KERS u formule 1, v běžném provozu ho používají např. vozy Mazda v systému i-ELoop. Solid-state akumulátory jsou nicméně něčím, na čem si vybilo zuby už hodně společností (naposledy např. Fisker) a i ty společnosti, které mají s elektromobily největší zkušenosti, vidí obvykle uvedení solid-state článků v testovacích vozech asi okolo roku 2025 a jejich komerční nasazení ke konci této dekády. Přesto je zde i pár projektů, které vypadají docela reálně i dříve, a z nejoptimističtějších odhadů by se možná dalo docela věřit možná tak čínské automobilce NIO, která je chce v sedanu ET7 uvést na konci roku 2022. Nicméně osobně si myslím, že i tady to nabere pár čtvrtletí zpoždění.
 
Automobili Estrema Fulminea
 
Nový italský startup chce přijít se solid-state články v druhé polovině roku 2023, což je až podezřele brzy. Za akumulátory stojí belgická společnost Avesta Battery Energy Engineering (ABEE) a hybridní verze byla vyvinuta ve spolupráci s tureckou firmou Imecar Elektronik. Hodně zaujme udávaná energetická hustota 450 Wh/kg, což překonává solid-state společnosti NIO (tam se udává 360 Wh/kg) a 100kWh akumulátor by měl vážit "jen" 300 kg, což má pomoci udržet hmotnost vozu Fulminea okolo hodnoty 1500 kg. Pro představu, dnešní lithiové akumulátory mívají hustotu okolo 240-260 Wh/kg, takže by šlo o 70% nárůst hustoty. Pokud jde o objem akumulátorů, tam se hovoří o hustotě 1200 Wh/l, což je opět zhruba o 70 % více, než je dnes běžné (okolo 700 Wh/l).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Myslíte si, že Fulminea někdy spatří světlo světa a půjde do prodeje?
V anketě šlo hlasovat od 19.5.2021 do 2.6.2021. Počet hlasujících: 5
Ano 40 % 40% Ne 60 % 60%
reklama
Nejnovější články
Nokia uvedla levné telefony 105 4G a 110 4G pro nenáročné Nokia uvedla levné telefony 105 4G a 110 4G pro nenáročné
Pokud nepotřebujete smartphone, může vám posloužit i jednoduchý mobilní telefon. Nokia pro takové zákazníky připravila novinky v podobě modelů 105 4G a 110G. Ten první dokonce nemá ani fotoaparát.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Zens Dual Powerbank nabije bezdrátově 2 zařízení najednou Zens Dual Powerbank nabije bezdrátově 2 zařízení najednou
Bezdrátové nabíjení více zařízení najednou není jednoduché. V případě nabíječky Zens Magnetic Dual Powerbank se to vyřešilo tak, že plochy pro bezdrátové nabíjení jsou na obou stranách powerbanky.
18.6.2021, aktualita, Milan Šurkala
Vodíková Honda Clarity končí, nebyl o ni zájem Vodíková Honda Clarity končí, nebyl o ni zájem
Honda ukončuje prodej dalšího svého vozu na alternativní paliva. Tentokrát je to model Clarity s vodíkovým pohonem. Prodeje byly velmi nízké a firma se chce soustředit především na elektromobily. Paradoxní, že elektrická verze Clarity byla první odepsanou.
17.6.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Porsche 911 GT3 Touring přinese 375 kW a poprvé i převodovku PDK Porsche 911 GT3 Touring přinese 375 kW a poprvé i převodovku PDK
Porsche uvedlo nový model 991 GT3 Touring, která je o trochu civilnější variantou klasické GT3. Přichází tak o obrovské křídlo a dostává i možnost mít 6stupňový manuál. Můžeme se těšit na výkon až 375 kW.
16.6.2021, aktualita, Milan Šurkala
Trh s tablety výrazně roste, dominuje mu základní Apple iPad Trh s tablety výrazně roste, dominuje mu základní Apple iPad
Trh s tablety už nějakou dobu roste a podle firmy Counterpoint se daří zejména iPadům od společnosti Apple. Ty totiž významně navýšily svůj tržní podíl a jedničkou je pak základní varianta, iPad 8. generace.
15.6.2021, aktualita, Milan Šurkala