Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Daimler a Bosch spouští test plně autonomních Mercedesů

12.11.2018, Milan Šurkala, aktualita
Před čtvrt rokem ohlásily společnosti Daimler a Bosch záměr spustit projekt taxikářské dopravy v kalifornských ulicích pomocí plně autonomních aut Mercedesu. Půjde rovnou o luxusní limuzíny S Class se SAE Level 4/5.
V polovině července letošního roku oznámil Daimler spolu se společností Bosch záměr spustit autonomní flotilu vozů Mercedes-Benz v novém projektu sdílení aut. V takovém případě lidé mezi sebou sdílí vozy, které přijedou na vyžádání a jde v podstatě o jakousi taxislužbu bez řidiče. Test proběhne v San José, třetím největším městě Kalifornie v USA, konkrétně v oblasti San Carlos/Stevens Creek. Pilotní projekt bude spuštěn v druhé polovině roku 2019 a zajistí je flotila luxusních vozů Mercedes-Benz S Class, která bude splňovat nejnáročnější standard autonomního provozu SAE Level 4 a 5 (tedy plnou autonomii).
 
Autonomní Mercedes-Benz S Class
 
Poněvadž se předpokládá, že populace v oblasti v následujících 20 letech vzroste o dalších 40 %, je osobní doprava velkým problémem, který je nutno vyřešit. Flotila autonomních vozů by mohla ulehčit alespoň parkování, vozy by ale na základě aktuální situace také mohly volit vhodnější trasy a podobně, nemluvě o přenosu technologií do jiných dopravních projektů. Službu bude mít pod sebou společnost Daimler Mobility Services. Ta také nabídne mobilní aplikací, s jejíž pomocí si zákazník bude moci přivolat vůz na určené místo a to jej samo doveze do cílové destinace. Z počátku testu bude ale i navzdory plné autonomii použitých vozů k dispozici záložní řidič.
 
Autonomní Mercedes-Benz S Class
 
Úlohou Daimleru bude poskytnout vozidla a postarat se o montáž všech technologií do něj. Bosch se pak postará o tyto technologie, tedy nejrůznější senzory, řídící jednotky a motorky, které budou ovládat autem. Mercedes-Benz testuje částečně autonomní vozy v oblasti Kalifornie už od roku 2014, o dva roky později pak dostal podobné povolení i v Německu ve Stuttgartu. Spolu se společností Bosch byly také prvními firmami, které na silnice oficiálně dostaly vozy splňující SAE Level 3.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama