Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Bosch a Daimler v Kalifornii otestují plně autonomní auta

20.7.2018, Milan Šurkala, aktualita
Společnosti Bosch a Daimler si hodně věří a chtějí už v příštím roce testovat plně autonomní vozy (SAE Level 4/5) v Kalifornii. Zpracování dat ze senzorů bude mít na starosti hardware od společnosti Nvidia.
Některé automobilky si s autonomními vozy hodně věří a chtějí dostat plně autonomní auta na silnice už ve velmi blízké budoucnosti. Bosch a Daimler chtějí testovat vozy standardu SAE Level 4/5 (tedy plná autonomie) už v druhé polovině roku 2019 v kalifornských městech. Tyto vozy budou součástí projektu Daimler Mobility Services, kdy budou zákazníkům nabízet přepravní služby na vybraných trasách (tzv. shuttle service). Auta si zákazníci přivolají pomocí mobilní aplikace.
 
Autonomní technologie Bosch a Daimler
 
klikněte pro zvětšení
 
Společnost Bosch se postará o senzory, řídící jednotky a motorky, které budou "hardwarově" ovládat auto. Daimler pak dodá samotné vozy a zařídí integraci komponent od Bosche do vozů. Pro zpracovávání dat ze senzorů bude využit hardware společnosti Nvidia se systémy umělé inteligence. Automobil se totiž stává jakýmsi pojízdným superpočítačem s mnoha systémy, které sledují okolí vozu různými způsoby. Je zde radar, lidar, klasická kamera i ultrazvukové senzory. Všechny vstupy z těchto senzorů od Bosche se pak skládají dohromady (tzv. sensor fusion) a musí být vyhodnoceny počítačem od Nvidie v průběhu milisekund. Výstupy těchto algoritmů pak přes řídící jednotky a příslušné motorky od Bosche ovládají samotný automobil.
 
Mercedes-Benz V
 
klikněte pro zvětšení
 
Cílem vývoje je pak nabídnout sdílení aut (tzv. car sharing) a umožnit lidem přivolat si auto kamkoli kdykoli. Řidič už tak nebude muset k autu, ale auto přijede k němu. Navíc by se mohl svézt i ten, kdo nevlastní řidičský průkaz. Zaměstnanci obou společností na vozech pracují spolu ve dvou výzkumných centrech, jedno je ve Stuttgartu v Německu a druhé pak v San Franciscu, USA. Díky tomu, že oba týmy jsou složené ze zaměstnanců obou společností, je komunikace mezi oběma firmami mnohem jednodušší. Projekt je financován oběma společnostmi stejně.
 
Interiér Mercedes-Benz V
 
klikněte pro zvětšení
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama