Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Čistá výroba vodíku pomocí Slunce dle vědců z Exeteru

1.5.2018, Milan Šurkala, aktualita
Vědci z Univerzity v Exeteru ve Velké Británii vyvinuli nový způsob, jak ekologicky spustit reakci štěpení vody na vodík a kyslík. Stačí k tomu sluneční energie a nový materiál fotocitlivé elektrody.
Čistá energie je něčím, za čím se pídíme už dlouhé roky a většina ze způsobů má vždy i nějaký ten háček. Snahy o ekologii jsou vidět zejména v dopravě, kde jsou velké tlaky na přechod na elektrický pohon, nicméně elektřina není vždy vyráběna zrovna ekologicky a v celoevropském měřítku je tak provoz elektromobilů (pokud bereme v úvahu jen výrobu elektřiny, nikoli baterií) jen o něco čistší než spalování fosilních paliv. Některé automobilky jako je např. Toyota, Honda nebo Hyundai zkouší i jiné cesty a vyvíjí i vodíková auta. Vodík by se hodil i v mnoha jiných odvětvích než jen dopravě. Jeho čistá výroba je ale docela problém. Vědci z Univerzity v Exeteru z Velké Británii ale mají své řešení tohoto problému.
 
Toyota Mirai
 
vodíkové auto Toyota Mirai
 
Připomeňme, že zdaleka nejde o první "průlom", takže je tradičně otázkou, zda i zde se nenajde nějaký ten zapeklitý háček a zda se vůbec nová technologie dostane na světlo světa. Vědci v tomto případě přišli na to, že světlocitlivá elektroda, která využívá sloučeniny lanthanu a železa (konkrétně jde o LaFeO3), dokáže nastartovat reakci štěpení vody na vodík a kyslík, aniž by k tomu potřebovala nějaké další externí podněty kromě světla ze Slunce. 
 
Honda Clarity
 
vodíkové auto Honda Clarity
 
Výhodou by měla být také nízká cena a díky tomu snadná výroba takových generátorů vodíku. Odpadem výroby je tak kyslík, který se naopak spotřebuje při spalování vodíku, přičemž zde je zase odpadem voda. To vše zní velmi krásně, takže uvidíme, zda z toho bude aspoň něco. Dnes je totiž celosvětově 85 % energie získáváno spalováním fosilních paliv, přičemž Slunce na Zem posílá obrovské množství energie, které zatím nezpracováváme nebo zpracováváme s nízkou efektivitou.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama