Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Čipová krize u Tesly: některé vozy jsou dodávány bez USB portů

16.11.2021, Milan Šurkala, aktualita
Čipová krize zasáhla snad všechna odvětví a velmi patrné je to i u automobilů. Auta jsou mnohdy dodávána bez některých funkcí, senzorů a podobně. Nevyhýbá se to ani Tesle, která do některých aut nemontuje USB porty.
Celý svět je zasažen čipovou krizí. Nedostatek nejrůznějších čipů a senzorů ovlivňuje spoustu odvětví, automobily nevyjímaje. Některé automobilky tak hromadí auta, která čekají na čipy, pozastavují výrobu, nebo je dodávají bez tohoto příslušenství s tím, že je dostanou v servisu, až dorazí. Toto dělá např. čínské Li Auto (dodává vozy bez dvou radarů) a postihlo to i Teslu. Poslední zprávy hovoří o tom, že vozy od 11. listopadu (ne-li i dříve) nemusí být vybavovány USB porty na centrální konzoli i u zadních sedadel.
 
Interiér Tesly
ilustrační foto (interiér Modelu 3), autor: Leo Nguyen / CC BY-SA, přes Wikimedia Commons
 
Konkrétně se to týká Modelů 3 a Y. Hovoří se o tom, že nefunguje ani bezdrátové nabíjení telefonů, naopak v některých případech mají být USB porty sice přítomny, ale zvládají pouze nabíjení, ale už ne datové přenosy (tady není jasné, zda jde o dočasné nebo trvalé řešení). Zákazníkům se nelíbí především to, že je Tesla neinformovala o tom, že auto nebude mít dočasně USB porty. Ty dostanou až dorazí do servisu, kde budou namontovány při příští servisní prohlídce, a hovoří se o tom, že by se tak mělo stát v průběhu prosince. Zákazníci by v tomto ocenili lepší komunikaci ze strany automobilky.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama