Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Li Auto bude dodávat auta bez dvou radarů, namontuje je až později

9.10.2021, Milan Šurkala, aktualita
Čipová krize zastavuje výrobu aut, nebo způsobuje to, že jsou dodávány na trh bez některých z nich. To je i případ společnosti Li Auto, jejíž elektrická SUV půjdou do prodeje bez dvou radarů pro jízdní asistenty.
Nedostatek čipů sužuje nejrůznější odvětví a velmi citelné je to zejména v automobilovém průmyslu. Tam vidíme dočasné pozastavování výroby u většiny výrobců, případně se stává to, že jsou auta dodávána jako nekompletní bez některých čipů. Toto se stalo i čínskému výrobci elektromobilů, společnosti Li Auto. Ta vyrábí své velké SUV s názvem One, které bylo představeno 25. května a běžně by mělo být dodáváno s 5 radary.
 
Li One
 
Podle úniků na internet to vypadá, že zákazníci budou dostávat vozy jen se třemi radary, jedním vepředu a dvěma vzadu. Další dva budou namontovány později, až budou k dispozici. Předpokládá se, že k montáži pak dojde během prosince až února. Chybějící dva radary znamenají, že auta nebudou podporovat některé autonomní funkce, např. automatickou změnu jízdního pruhu nebo některé varovné signály. Další funkce jízdních asistentů (ADAS), na které tyto tři radary budou stačit, mají fungovat. Zájemci si prý mohou vybrat, zda chtějí vůz hned se třemi radary nebo až v prosinci se všemi pěti. Objevila se zpráva i o tom, že Li Auto nakupuje některé čipy na černém trhu až za 800násobnou cenu, to se ale nepotvrdilo a automobilka to popřela.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama