www.svetmobilne.cz
>
>

Čína ukázala maglev, který pojede 620 km/h

Čína ukázala maglev, který pojede 620 km/h
, , aktualita
Čína je jednou z mála zemí, která provozuje vlaky typu maglev. Ty dosud jezdí rychlostí maximálně 430 km/h. Ve vývoji jsou ale ještě rychlejší verze a byl představen prototyp, který by měl vyvinout až 620 km/h.
K oblíbeným
reklama
V čínském městě Čcheng-tu byl ukázán prototyp nového vlaku typu maglev. S těmi má Čína nemalé zkušenosti, protože má jednu z mála komerčně používaných tratí maglev na světě. Ta spojuje letiště v Šanghaji a stanici Longyang Road. Zatímco některé spoje jedou "jen" 300 km/h, některé mohou jezdit až 430 km/h. Zároveň jsme vás už několikrát informovali o vývoji nových typů (1, 2). Posledně představený prototyp, o kterém bude dnes řeč, ukazuje, kam se posunul vývoj slibné technologie.
 
 
Prezentován byl 13. ledna a šlo jen o první část kabiny o délce 21 metrů na 165 metrů dlouhé ukázkové dráze. Vlak tak nedosáhl ani zdaleka maximální rychlosti, která by měla činit 620 km/h. Počítá se s tím, že by finální verze nakonec mohla jezdit ještě o něco rychleji a padají dokonce čísla okolo 800 km/h. Ukázka ale neměla demonstrovat maximální rychlost, nýbrž schopnost levitace v klidovém stavu díky nové technologii supravodivých materiálů. Místo tekutého lithia, které se využívá k dosažení velmi nízké teploty nutné pro supravodivost, použili tekutý dusík, který je výrazně levnější a náklady srazil na padesátinu. Za jak dlouho se vlaky objeví na skutečných tratích, zatím nevíme. Hovoří se o velmi širokém rozmezí 3 až 10 let.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
MediaTek Dimensity 900 přináší 6nm technologii a 5G MediaTek Dimensity 900 přináší 6nm technologii a 5G
MediaTek uvádí další 6nm mobilní procesor. Jde o 8jádrový model Dimensity 900 5G, který přináší vyšší efektivitu i možnost využívat agregace dvou 5G sítí. Podporovány mají být displeje s obnovovací frekvencí až 120 Hz.
16.5.2021, aktualita, Milan Šurkala
Asus uvedl kompaktní Zenfone 8 a ZenFone 8 Flip s otočným fotoaparátem Asus uvedl kompaktní Zenfone 8 a ZenFone 8 Flip s otočným fotoaparátem
Asus uvádí dva nové telefony do své řady Zenfone 8. Základní model s relativně kompaktními rozměry a Zenfone 8 Flip s otočným fotoaparátem. Stejnými moduly tak můžete fotit klasicky dozadu i selfie dopředu.
14.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Tesla Model S Jamese Maye: po Fordu další kuriózně vybité EV na nabíječce Tesla Model S Jamese Maye: po Fordu další kuriózně vybité EV na nabíječce
Vypadá to, že nejen Ford Mustang Mach-E je elektromobilem, který může mít problém s vybitým akumulátorem, přestože by k tomu nemělo dojít. James May známý z TopGearu a The Grand Tour kvůli podobnému problému muset rozebrat část své Tesly.
14.5.2021, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
DxOMark bude nově testovat i výdrž akumulátorů u smartphonů DxOMark bude nově testovat i výdrž akumulátorů u smartphonů
DxOMark známe především v oblasti vyhodnocování kvality snímačů digitálních fotoaparátů i telefonů. Nyní se ale dostalo na další kategorii, a tou jsou akumulátory smartphonů. Nově budeme mít bodové hodnocení nejen výdrže.
11.5.2021, aktualita, Milan Šurkala
Mercedes-Benz EQT: elektrický předobraz nové T-Class Mercedes-Benz EQT: elektrický předobraz nové T-Class
Automobilka Mercedes-Benz představila koncept elektrického vanu EQT. Ten má být jakýmsi předobrazem nové T-Class, kompaktnější varianty k oblíbené V-Class. Pojmout má až sedm pasažérů a nabídnout jim luxusní svezení.
11.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář