www.svetmobilne.cz
>
>

Čína ukázala maglev, který pojede 620 km/h

Čína ukázala maglev, který pojede 620 km/h
, , aktualita
Čína je jednou z mála zemí, která provozuje vlaky typu maglev. Ty dosud jezdí rychlostí maximálně 430 km/h. Ve vývoji jsou ale ještě rychlejší verze a byl představen prototyp, který by měl vyvinout až 620 km/h.
K oblíbeným
reklama
V čínském městě Čcheng-tu byl ukázán prototyp nového vlaku typu maglev. S těmi má Čína nemalé zkušenosti, protože má jednu z mála komerčně používaných tratí maglev na světě. Ta spojuje letiště v Šanghaji a stanici Longyang Road. Zatímco některé spoje jedou "jen" 300 km/h, některé mohou jezdit až 430 km/h. Zároveň jsme vás už několikrát informovali o vývoji nových typů (1, 2). Posledně představený prototyp, o kterém bude dnes řeč, ukazuje, kam se posunul vývoj slibné technologie.
 
 
Prezentován byl 13. ledna a šlo jen o první část kabiny o délce 21 metrů na 165 metrů dlouhé ukázkové dráze. Vlak tak nedosáhl ani zdaleka maximální rychlosti, která by měla činit 620 km/h. Počítá se s tím, že by finální verze nakonec mohla jezdit ještě o něco rychleji a padají dokonce čísla okolo 800 km/h. Ukázka ale neměla demonstrovat maximální rychlost, nýbrž schopnost levitace v klidovém stavu díky nové technologii supravodivých materiálů. Místo tekutého lithia, které se využívá k dosažení velmi nízké teploty nutné pro supravodivost, použili tekutý dusík, který je výrazně levnější a náklady srazil na padesátinu. Za jak dlouho se vlaky objeví na skutečných tratích, zatím nevíme. Hovoří se o velmi širokém rozmezí 3 až 10 let.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Xiaomi uvádí řadu telefonů Redmi Note 10 Xiaomi uvádí řadu telefonů Redmi Note 10
Xiaomi uvádí na trh rodinu nových smartphonů Redmi Note 10. Ta bude zahrnovat výkonný model Note 10 Pro se 108MPx fotoaparátem a 120Hz displejem AMOLED, bude zde i Note 10S, Note 10 a Note 10 5G.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Dvojče Renaultu Traffic od Mitsubishi v crash testu: první auto bez hvězdičky Dvojče Renaultu Traffic od Mitsubishi v crash testu: první auto bez hvězdičky
V Austrálii se prodává dodávka Mitsubishi Express, kterou u nás známe spíše jako Renault Traffic. Jako první auto si v testech od Australasian New Car Assessment Program (ANCAP) odneslo nulový počet hvězdiček.
5.3.2021, aktualita, Milan Šurkala
Apple iPhone 13 by měl dostat 1TB verzi i více stabilizovaných fotomodulů Apple iPhone 13 by měl dostat 1TB verzi i více stabilizovaných fotomodulů
Na nový smartphone iPhone 13 si budeme muset počkat ještě půl roku, ale už nyní se objevují informace o tom, co by měl přinést. Hovoří se o větší 1TB variantě Pro a také větším množství stabilizovaných fotomodulů.
5.3.2021, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Volvo chce od roku 2030 vyrábět jen EV, nyní představuje C40 Recharge Volvo chce od roku 2030 vyrábět jen EV, nyní představuje C40 Recharge
Automobilka Volvo má velké plány. Od roku 2030 se chce mít ve výrobním programu už jen elektromobily. Pro začátek to po SUV XC40 Recharge zkouší s čistě elektrickým modelem, crossoverem C40 Recharge.
4.3.2021, aktualita, Milan Šurkala
Lunaz přestaví klasický Bentley Continental na elektromobil Lunaz přestaví klasický Bentley Continental na elektromobil
Máte-li starého Bentleye s legendární V8 a tento motor už vám nevoní, můžete si ho u společnosti Lunaz nechat přestavět na elektromobil. Přijdete však o historický charakter vozu a několik set tisíc liber.
4.3.2021, aktualita, Milan Šurkala