www.svetmobilne.cz
>
>

Čína otestovala nový maglev, který bude jezdit rychlostí 600 km/h

Čína otestovala nový maglev, který bude jezdit rychlostí 600 km/h
, , aktualita
Čína chystá nové rychlovlaky, které budou konkurovat letecké dopravě. Jedním z projektů je maglev, který má jezdit rychlostí 600 km/h. Prototyp novinky byl už vyzkoušen v praxi, byť při mnohem nižších rychlostech.
K oblíbeným
reklama
Už před rokem obletěla svět novinka, že Qingdao Sifang Co., Ltd., dceřinná společnost firmy China Railway Rolling Stock Corporation (CRRC), chystá rychlovlak typu maglev, který se bude prohánět rychlostí 600 km/h. To znamená, že by takové vlaky na kratších vzdálenostech mohly konkurovat letecké dopravě a v rychlosti ji i překonat. Např. let z Pekingu do Šanghaje zabere se všemi kontrolami na letištích asi 4,5 hodiny, nynější rychlovlak potřebuje 5,5 hodiny, ale nový maglev by tuto 1200 km dlouhou trasu měl zvládnout jen za 3,5 hodiny. Trasa Hangzhou - Šanghaj by pak měla zabrat jen 20 minut.
 
Prototyp čínského maglevu
prototyp nového čínského maglevu, zdroj: news.tongji.edu.cn
 
Prototyp nového vlaku se nyní poprvé objevil na testovací trati. Šlo jen o jeden vagón, takže do rychlosti 600 km/h měl test opravdu hodně daleko. Ostatně testovací trať Tongji University má na délku pouhých 1,5 km. Než se novinka dostane do ostrého provozu, bude muset podstoupit ještě hodně testů a dalšího vývoje. Předpokládá se, že první 500 km dlouhá trať bude zprovozněna v roce 2025. Ve vývoji je přitom tento projekt Advanced Rail Transit od roku 2016, takže si to celé vyžádá téměř 10 let.
 
Připomeňme ještě, že rychlostní rekord s maglevem drží Japonsko, které dosáhlo rychlosti 603 km/h. Ale i samotná Čína se už teď má čím chlubit. Mezi šanghajským letištěm a centrem města "jezdí" maglevy už pěknou řádku let rychlostí 430 km/h (některé spoje jezdí "jen" 300 km/h). A je to tedy pořádná rychlost, kdy vám po zpomalení na 300 km/h přijde, že skoro stojíte. Tuto 30 km dlouhou trasu zvládne za 8 minut.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
McDonald's už u svých restaurací postavil 20 nabíječek pro elektromobily McDonald's už u svých restaurací postavil 20 nabíječek pro elektromobily
Řetězec fastfoodových restaurací McDonald's myslí na elektromobilitu a v ČR ve spolupráci s ČEZem postavil už 20 nabíjecích stojanů. Díky tomu si zákazníci mohou během jídla dobít akumulátor svého vozu a prodloužit dojezd.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Garmin uvádí solární chytré hodinky, některé mají nekonečnou výdrž Garmin uvádí solární chytré hodinky, některé mají nekonečnou výdrž
V nabídce Garminu se objevily troje nové chytré hodinky se solárním nabíjením, které může prodloužit jejich výdrž. Jde o fenix 6/6S Pro Solar, tactix Delta Solar a Instinct Solar. V případě těch posledních lze dosáhnout na nekonečnou výdrž.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Qualcomm Snapdragon 865 Plus: nový procesor běží na 3,1 GHz Qualcomm Snapdragon 865 Plus: nový procesor běží na 3,1 GHz
V posledních týdnech se začalo mluvit o tom, že se má přeci jen objevit výše taktovaná verze procesoru Qualcomm Snapdragon 865 Plus. Tak se i skutečně stalo a tento procesor běží na nebývale vysokém taktu 3,1 GHz.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Audi ukázala elektrické SUV Q4 Sportback Audi ukázala elektrické SUV Q4 Sportback
Automobilka Audi chce dále rozšiřovat nabídku svých elektromobilů a představila koncept nového elektrického SUV. Jde o Q4 Sportback e-tron, které bude sportovnější variantou modelu Q4 e-tron.
8.7.2020, aktualita, Milan Šurkala
BMW začíná s příplatkovými funkcemi za předplatné BMW začíná s příplatkovými funkcemi za předplatné
Auta se čím dál tím více stávají službou a vidět je to především u výrobců prémiových vozů. Automobilka BMW tak je jednou z těch, která začíná s nabízením funkcí za příplatek ve formě pravidelného předplatného.
7.7.2020, aktualita, Milan Šurkala