www.svetmobilne.cz
>
>

Čína otestovala nový maglev, který bude jezdit rychlostí 600 km/h

Čína otestovala nový maglev, který bude jezdit rychlostí 600 km/h
, , aktualita
Čína chystá nové rychlovlaky, které budou konkurovat letecké dopravě. Jedním z projektů je maglev, který má jezdit rychlostí 600 km/h. Prototyp novinky byl už vyzkoušen v praxi, byť při mnohem nižších rychlostech.
K oblíbeným
reklama
Už před rokem obletěla svět novinka, že Qingdao Sifang Co., Ltd., dceřinná společnost firmy China Railway Rolling Stock Corporation (CRRC), chystá rychlovlak typu maglev, který se bude prohánět rychlostí 600 km/h. To znamená, že by takové vlaky na kratších vzdálenostech mohly konkurovat letecké dopravě a v rychlosti ji i překonat. Např. let z Pekingu do Šanghaje zabere se všemi kontrolami na letištích asi 4,5 hodiny, nynější rychlovlak potřebuje 5,5 hodiny, ale nový maglev by tuto 1200 km dlouhou trasu měl zvládnout jen za 3,5 hodiny. Trasa Hangzhou - Šanghaj by pak měla zabrat jen 20 minut.
 
Prototyp čínského maglevu
prototyp nového čínského maglevu, zdroj: news.tongji.edu.cn
 
Prototyp nového vlaku se nyní poprvé objevil na testovací trati. Šlo jen o jeden vagón, takže do rychlosti 600 km/h měl test opravdu hodně daleko. Ostatně testovací trať Tongji University má na délku pouhých 1,5 km. Než se novinka dostane do ostrého provozu, bude muset podstoupit ještě hodně testů a dalšího vývoje. Předpokládá se, že první 500 km dlouhá trať bude zprovozněna v roce 2025. Ve vývoji je přitom tento projekt Advanced Rail Transit od roku 2016, takže si to celé vyžádá téměř 10 let.
 
Připomeňme ještě, že rychlostní rekord s maglevem drží Japonsko, které dosáhlo rychlosti 603 km/h. Ale i samotná Čína se už teď má čím chlubit. Mezi šanghajským letištěm a centrem města "jezdí" maglevy už pěknou řádku let rychlostí 430 km/h (některé spoje jezdí "jen" 300 km/h). A je to tedy pořádná rychlost, kdy vám po zpomalení na 300 km/h přijde, že skoro stojíte. Tuto 30 km dlouhou trasu zvládne za 8 minut.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Huawei představilo výkonný 5nm procesor Kirin 9000 s 5G Huawei představilo výkonný 5nm procesor Kirin 9000 s 5G
Huawei představilo nové telefony řady Mate 40 a s tím také nové high-endové procesory Kirin 9000. Ty přináší moderní 5nm technologii výroby, podporu připojení 5G a slibují vysoký výkon překonávající Snapdragon 865+.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Hummer EV: 1000 elektrických koní i krabí chod Hummer EV: 1000 elektrických koní i krabí chod
Legendární Hummer se vrací s novým pikupem EV. Jak už napovídá název, půjde tentokrát o elektromobil. Bude mít nové akumulátory Ultium, maximální výkon 1000 koní, vzduchové odpružení i možnost krabího chodu.
23.10.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
18 let internetu zdarma: stačí jen pojmenovat dítě po operátorovi 18 let internetu zdarma: stačí jen pojmenovat dítě po operátorovi
Švýcarský telekomunikační operátor Twifi zvolil opravdu netradiční způsob propagace. Uživatelům nabízí internetové připojení zdarma po dobu 18 let, když po něm pojmenují své dítě. A první takové dítě už existuje.
22.10.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Tesla uznala chybu, odlétávající nárazníky Modelu 3 jsou minulostí Tesla uznala chybu, odlétávající nárazníky Modelu 3 jsou minulostí
Není to tak dávno, co další Tesle Model 3 uletěl zadní nárazník při jízdě v dešti. Reklamace tohoto problému byly dosud velmi problematické, ale to se nyní změní. Automobilka uznala chybu a uzná záruční opravy.
22.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
SSC Tuatara: nový supersport hravě překonal magických 500 km/h SSC Tuatara: nový supersport hravě překonal magických 500 km/h
Společnost SSC připravila nový supersport Tuatara, který překonal hned několik rychlostních rekordů. To nejzásadnější je, že překonal magickou hranici 500 km/h a neměl s tím zrovna nějaké velké problémy.
21.10.2020, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře