www.svetmobilne.cz
>
>

Čína otestovala nový maglev, který bude jezdit rychlostí 600 km/h

Čína otestovala nový maglev, který bude jezdit rychlostí 600 km/h
, , aktualita
Čína chystá nové rychlovlaky, které budou konkurovat letecké dopravě. Jedním z projektů je maglev, který má jezdit rychlostí 600 km/h. Prototyp novinky byl už vyzkoušen v praxi, byť při mnohem nižších rychlostech.
K oblíbeným
reklama
Už před rokem obletěla svět novinka, že Qingdao Sifang Co., Ltd., dceřinná společnost firmy China Railway Rolling Stock Corporation (CRRC), chystá rychlovlak typu maglev, který se bude prohánět rychlostí 600 km/h. To znamená, že by takové vlaky na kratších vzdálenostech mohly konkurovat letecké dopravě a v rychlosti ji i překonat. Např. let z Pekingu do Šanghaje zabere se všemi kontrolami na letištích asi 4,5 hodiny, nynější rychlovlak potřebuje 5,5 hodiny, ale nový maglev by tuto 1200 km dlouhou trasu měl zvládnout jen za 3,5 hodiny. Trasa Hangzhou - Šanghaj by pak měla zabrat jen 20 minut.
 
Prototyp čínského maglevu
prototyp nového čínského maglevu, zdroj: news.tongji.edu.cn
 
Prototyp nového vlaku se nyní poprvé objevil na testovací trati. Šlo jen o jeden vagón, takže do rychlosti 600 km/h měl test opravdu hodně daleko. Ostatně testovací trať Tongji University má na délku pouhých 1,5 km. Než se novinka dostane do ostrého provozu, bude muset podstoupit ještě hodně testů a dalšího vývoje. Předpokládá se, že první 500 km dlouhá trať bude zprovozněna v roce 2025. Ve vývoji je přitom tento projekt Advanced Rail Transit od roku 2016, takže si to celé vyžádá téměř 10 let.
 
Připomeňme ještě, že rychlostní rekord s maglevem drží Japonsko, které dosáhlo rychlosti 603 km/h. Ale i samotná Čína se už teď má čím chlubit. Mezi šanghajským letištěm a centrem města "jezdí" maglevy už pěknou řádku let rychlostí 430 km/h (některé spoje jezdí "jen" 300 km/h). A je to tedy pořádná rychlost, kdy vám po zpomalení na 300 km/h přijde, že skoro stojíte. Tuto 30 km dlouhou trasu zvládne za 8 minut.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Chcete létat na koštěti jako v Harry Potterovi? Brazilci mají jezdící řešení Chcete létat na koštěti jako v Harry Potterovi? Brazilci mají jezdící řešení
Na světě je mnoho fanoušků Harryho Pottera a nemálo z nich by chtělo, aby se věci z filmů a knih staly realitou. Pokud jde o létající košťata, Brazilci přišli s alternativou. Nabídnou jezdící košťata na základě elektrických jednokolek.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Součástky do iPhone 12 Pro vyjdou na 406 USD, nejdražší je 5G modem Součástky do iPhone 12 Pro vyjdou na 406 USD, nejdražší je 5G modem
Nedávno přišly na trh nové telefony Apple iPhone 12 Pro a už tu máme první odhady toho, kolik stojí součástky do něj. iPhone 12 Pro dle nich vyjde na $406 a zdaleka nejdražší je 5G modem od Qualcommu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung uvedl low-endové Galaxy A02s a A12 Samsung uvedl low-endové Galaxy A02s a A12
Samsung přichází na český trh se dvěma novými low-endovými telefony Galaxy A02s a Galaxy A12. Oba dva dostanou 6,5" displej s HD+ rozlišením, 8jádrový procesor, velký 5000mAh akumulátor a slot pro microSD kartu.
26.11.2020, aktualita, Milan Šurkala
Smartphone POCO M3 slibuje 5denní výdrž na baterii Smartphone POCO M3 slibuje 5denní výdrž na baterii
Nový smartphone POCO M3 disponuje Full HD displejem a obřím 6000mAh akumulátorem, který dle výrobce slibuje až 5denní výdrž. Potěší i prodejní cena, která se má pohybovat mezi 4000 až 4500 Kč.
26.11.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tesla opět připouští hatchback pro Evropu, nejspíš z Modelu 3 Tesla opět připouští hatchback pro Evropu, nejspíš z Modelu 3
Elon Musk při návštěvě Evropy připustil, že by dávalo smysl vyvinout levnější elektrický hatchback. V Evropě jsou hatchbacky úspěšnější než sedany a Tesla by tak mohla mít přímější konkurenci např. Volkswagenu ID.3.
25.11.2020, aktualita, Milan Šurkala