Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

CEO i CFO Lordstown Motors rezignovali, vaz jim zlomily podezřelé objednávky

15.6.2021, Milan Šurkala, aktualita
Projekt elektromobilů Lordstown Motors zažívá další ránu. Projekt opouští jeho CEO i CFO, oba totiž podali rezignaci v souvislosti s podezřelými objednávkami, které vyvolaly neoprávněná očekávání v očích investorů.
Startupy s elektromobily se rojí jako houby po dešti, ale velmi často se dozvídáme, že to zdaleka není tak růžové, jak bylo prezentováno. Problémy se kupí a vytvořit novou automobilku jen tak z ničeho není úplně jednoduché. Už dvakrát se o tom přesvědčil Steve Burns, který nejprve pracoval ve startupu Workhorse (a tam nepředvedl zrovna nejlepší výkony). Ten zažívá vzestupy i pády (např. odmítnutí obrovské zakázky na elektrické dodávky pro americkou poštu) a právě na základě jednoho projektu této společnosti byla založena firma Lordstown Motors. Ta měla dokončit vývoj elektrického pickupu Endurance, ale zatím to nevypadá moc nadějně.
 
Lordstown Endurance
 
Jak CEO Steve Burns, tak i CFO Julio Rodrigez podali rezignaci a na postech je dočasně nahradí Angela Strand a Becky Roof. Jedním z důvodů jsou vleklé problémy související s podezřelými objednávkami na tyto elektrické pickupy. Na nesrovnalosti upozornila společnost Hindenburg Research v březnu letošního roku, což také pomohlo k vyšetřování firmy komisí SEC. Přestože firma vybrala od investorů (včetně GM) celkem téměř 700 milionů USD, stále to vypadá, že to není dost, aby se mohla spustit výroba. Jednou otázkou tak je, kdy (a zda vůbec) se podaří vše dokončit a připravit.
 
Další zásadní otázkou je, kolik je vlastně zájemců. Investorům byly předkládány údaje o 100 tisících objednávkách, ale ukazuje se, že valná část patrně nikdy nebude naplněna. Nešlo o závazné objednávky, ale jen o vyjádření zájmu, a minimálně u jednoho obrovského odběratele se ukazuje, že nebude zdaleka schopen odebrat tak obrovské množství pickupů, které chtěl (pokud vůbec nějaké odebere).
 
I další objednávky jsou příliš nejisté, aby se na jejich základě dala vyvodit nějaká spolehlivější čísla. Vyšlo také najevo, že vedení firmy zaplatilo jiné společnosti, aby fiktivně objednala okolo 1000 vozidel navíc. Není divu, že při takových problémech oba odešli z firmy, nicméně Burns si odnese ještě 18 platů v celkové výši 750 tisíc USD a Rodrigez pak 6měsíční odstupné za celkem 200 tisíc USD. Nyní jen můžeme hádat, zda Burns v budoucnu založí další startup s elektromobily. Hodnota akcií společnosti Lordstown Motors [RIDE] dnes spadla o téměř 19 %.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama