Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Bývalý šéf autonomních aut Google obviněn z 33 krádeží obchodního tajemství

30.8.2019, Milan Šurkala, aktualita
Bývalý šéf projektu autonomních vozů Google (nyní Waymo) Anthony Levandowski byl obviněn ze 33 krádeží obchodních tajemství. Tajné informace z tohoto projektu měl prodat světoznámé službě Uber.
Anthony Levandowski byl jedním z vedoucích projektu autonomních vozů Google (později Waymo), ze kterého odešel v roce 2016. Tehdy vytvořil vlastní startup Otto, který následně prodal Uberu a jeho divizi pro vývoj autonomních aut. Podle obžaloby však Levandowski při svém odchodu z Googlu také neoprávněně stáhl přes 14 tisíc souborů obsahujících tajné informace o projektu, které se pak následně přes společnost Otto dostaly do Uberu, jenž tento startup odkoupil (čehož možná nyní lituje).
 
Autonomní auto Uberu
 
Především mělo jít o podrobné informace o LiDARu, důležité technologie pro autonomní vozy, ačkoli takový Elon Musk by s tímto tvrzením nesouhlasil. Department of Justice tak obvinilo Levandowského z celkem 33 krádeží nebo pokusů o krádež obchodního tajemství. Připomeňme, že v roce 2018 došlo k dohodě, kdy se Uber zavázal nepoužívat ukradené technologie a musel Waymu zaplatit 245 milionů USD, což bylo 0,34 % hodnoty akcií společnosti Uber. Pokud jde o provinilce, Levandowski nyní čelí hrozbě 10 let odnětí svobody a pokutě 250 tisíc USD za každou krádež, tedy celkově 8,25 milionu USD.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama