www.svetmobilne.cz
>
>

Británie chce zákaz soukromých osobních aut kvůli emisím

Británie chce zákaz soukromých osobních aut kvůli emisím
, , aktualita
Velká Británie to se snižováním emisí myslí opravdu hodně vážně. Nejenže chce posunout zákaz aut se spalovacími motory na dřívější termín, později chce zakázat vůbec možnost vlastnit osobní auto.
K oblíbeným
reklama
Ekologie je velkým tématem posledních let a mnoho z toho se objevuje s příchodem lepších hybridů a elektromobilů. Mnohé státy začínají mít až absurdní požadavky na snížení emisí, které ale ve výsledku nemusí pomoci tak, jak by se čekalo. Což by nebylo poprvé, viz extrémně drahá, nespolehlivá a neefektivní solární silnice ve Francii. Velká Británie začíná vidět v osobních automobilech totální zhoubu planety, a tak vymýšlí, jak co nejvíce omezit jejich emisní stopu. Část politiků tak volá po tom, aby byl zákaz spalovacích aut přesunut z roku 2040 už na rok 2035. Jak ale vyřeší budování nabíjecí infrastruktury tak, aby byl provoz elektromobilů vhodný nejen pro ty, kteří jezdí krátké trasy a mají nabíječku doma, to už tak moc jasné není. Zpráva sice nutnost nabíječek zmiňuje a docela detailně probírá, otázkou ale je, jaká je reálná proveditelnost záměru. Papír snese všechno.
 
Vlajka Velké Británie
 
Dalším kontroverzním tématem je zákaz prodeje aut do osobního vlastnictví. Zajímavá je zejména věta: "V dlouhodobém časovém horizontu to nevypadá, že by vlastnictví osobního automobilu bylo kompatibilní s výraznou dekarbonizací (ve smyslu snížení emisí CO2). Vláda by neměla dosahovat snížení emisí jednoduše jen tím, že nahradí existující vozidla nízkoemisními." Zpráva totiž zmiňuje, že běžné auto jede jen 3,5 % času, přičemž 96,5 % doby je zaparkováno. Mohlo by se tedy využít jinak. Kupodivu totiž zpráva zmiňuje to, že emisní stopa aut není pouze v jejich provozu, ale také i jejich výrobě (konečně na to někdo přišel). A právě proto navrhuje zákaz osobního vlastnictví vozů (ideálně od roku 2050).
 
Chce tedy nejen nízkoemisní vozidla, ale především nižší počet vyrobených vozidel obecně, čímž by se snížila emisní stopa. Tlačí tedy na podporu veřejné dopravy, sdílení aut (tzv. car-sharing), taxi služeb, které by ve výsledku umožnilo vyrobit méně aut pro stejný počet lidí. Otázkou nicméně je, zda se počítá i s tím, že se zvýší počet ujetých kilometrů při přejezdech (a s tím více spotřebované energie a vyšší opotřebení vozu v průměru na jedno vyrobené auto). Faktem ale je, že je zde i bez této podpory patrný trend k tomu, že lidé nechtějí tak často vlastnit auto (a starat se o jeho údržbu) a spíše si jej začínají pronajímat např. formou operativního leasingu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 3 dostávají detekci pádu Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 3 dostávají detekci pádu
Samsung představil spoustu novinek a jsou mezi nimi i nové chytré hodinky Galaxy Watch 3. Ty dostávají detekci pádu i rozšířenou sadu zdravotních aplikací. Umí monitorovat množství kyslíku v krvi a další užitečné parametry.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tablet Samsung Galaxy Tab S7 přichází i ve 12,4" verzi S7+ Tablet Samsung Galaxy Tab S7 přichází i ve 12,4" verzi S7+
Dalšími novinkami z dílen společnosti Samsung jsou dva nové tablety Galaxy Tab S7 a S7+. Mají design s tenkými rámečky a k dispozici budou s úhlopříčkami 11" a 12,4". Tím chtějí konkurovat iPadům Pro.
6.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Samsung představuje Galaxy Note 20 a 20 Ultra s 5G Samsung představuje Galaxy Note 20 a 20 Ultra s 5G
Dlouho očekávané vlajkové lodě Samsungu, modely Galaxy Note 20 a Note 20 Ultra, jsou zde. Přináší velké displeje, podporu dotykového pera S Pen, nezapomnělo se ani na podporu 5G sítí a velmi vysoký výkon.
5.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tablety zažívají comeback díky koronavirové pandemii Tablety zažívají comeback díky koronavirové pandemii
Prodeje tabletů dlouhodobě klesají, ale koronavirová pandemie tomu učinila přítrž. Prodeje těchto zařízení totiž meziročně výrazně stouply, neboť jde o užitečné podmínky pro online výuku a pro využití při práci z domu.
4.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Google Pixel 4a: přichází levný kompaktní telefon Google Pixel 4a: přichází levný kompaktní telefon
Google dnes představil nový levnější telefon Pixel 4a. Jde o ořezanou verzi se slabšími specifikacemi, které stojí za jeho příznivější cenou. Máme tu 6 GB RAM, 128GB úložiště a 5,8" displej typu OLED s Full HD+ rozlišením.
3.8.2020, aktualita, Milan Šurkala