www.svetmobilne.cz
>
>

Francouzská solární silnice je ještě větší průšvih, než se zdálo

Francouzská solární silnice je ještě větší průšvih, než se zdálo
, , aktualita
Před třemi lety Francouzi postavili kilometrovou solární silnici. Jenže už za rok vyšlo najevo, že nedává zdaleka takové množství energie, kolik bylo plánováno. Další rok ukázal, že jde o naprostou tragédii.
K oblíbeným
reklama
Koncem roku 2016 byla s velkou slávou otevřena solární silnice u vesnice Tourouvre-au-Perche v Normandii. Měla na délku jeden kilometr (v jednom jízdním pruhu), zhruba 2800 m2 solárních panelů a stála pekelných 5 milionů EUR (tedy metr silnice za 5000 EUR). Plán byl takový, že by v průměru měla denně vyrobit 800 kWh elektrické energie. Jenže jak se ukázalo, už za první rok provozu bylo toto číslo téměř poloviční. Průměr za rok 2017 totiž činil pouhých 409,7 kWh denně (celkem 149.459 kWh), o čemž jsme vás už loni informovali.
 
Renault Zoe na solární silnici
 
COLAS – Joachim Bertrand (http://www.wattwaybycolas.com/en/)
 
Další rok ale ukázal, že praxe je ještě horší. Kvůli těžkému provozu se silnice dále ničila, byla také hlučná a úřady byly nuceny snížit maximální rychlost na 70 km/h. Své přidalo i spadané listí a jiné nečistoty. Za rok 2018 totiž silnice vygenerovala už jen 78.397 kWh, tedy polovinu z předchozího roku, který byl sám o sobě polovinou toho, co se čekalo. Za den tak byl průměr pouhých 214,8 kWh (připomínáme, že cílem bylo 800 kWh). Část silnice už totiž musela být kvůli nadměrnému poškození vybourána.
 
Z jednoho původně instalovaného čtverečního metru tak bylo letos vygenerováno 0,076 Wh denně. Jen tak pro zajímavost, 1 m2 běžného solárního panelu na střeše v našich podmínkách v průměru vygeneruje asi 0,4 až 0,5 kWh za den, přičemž cena čtverečního metru panelu není 5000 EUR jako u silnice, ale jen nějakých 70 EUR.
 
V řeči čísel je naprosto jasné, že je silnice naprostý průšvih. Její vybudování stálo v přepočtu téměř 130 milionů Kč, ale vygenerovala elektřinu v přepočtu za nějakých 350 tisíc Kč (počítáno s typickými cenami za kWh pro domácnost). To ukazuje, že by silnice byl naprostý propadák i tehdy, kdyby jela na 100 %. Solární silnice s menším zatížením (chodníky nebo cyklostezky) jsou na tom s životností kapánek lépe, ale ani tam to není žádný zázrak a také tam je cena vygenerované elektřiny více než řádově vyšší než konvenčními metodami.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Huawei Mate 30 Pro: s 5G, ale bez Googlu Huawei Mate 30 Pro: s 5G, ale bez Googlu
Huawei představil nové výkonné smartphony Mate 30 a Mate 30 Pro. Nově tu najdeme i 5G verzi, naopak tu kvůli Trumpově administrativě a banům ze strany USA nenajdeme žádné aplikace od Googlu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Vědci vyvinuli odemykání telefonu sluchátky a ušima Vědci vyvinuli odemykání telefonu sluchátky a ušima
Telefony jsme už odemykali otisky prstů nebo tvářemi, tentokrát to chtějí vědci z University at Buffalo provádět pomocí speciálních sluchátek a uší. Biometrickým znakem tu totiž bude tvar ušního kanálku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tesla Model S prý překonala Taycan na Nürburgringu o 20 sekund Tesla Model S prý překonala Taycan na Nürburgringu o 20 sekund
Elon Musk vyhlásil válku elektromobilu Porsche Taycan a rozhodl se ho překonat v času, za který dokáže jeho Model S zajet Severní smyčku Nürburgringu. Prý se to povedlo, a to dokonce o téměř 20 sekund. Což je k nevíře.
18.9.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Vivo NEX 3 5G přichází s displejem pokrývajícím 99,6 % přídě Vivo NEX 3 5G přichází s displejem pokrývajícím 99,6 % přídě

Nový high-endový telefon Vivo NEX 3 představuje zajímavý Waterfall FullView Display, který pokrývá neuvěřitelných 99,6 % plochy přední strany. Také bude nabízen ve verzi s podporou 5G mobilních sítí. 

17.9.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Microsoft Surface Laptop 3 asi vymění Intel za AMD Ryzen Microsoft Surface Laptop 3 asi vymění Intel za AMD Ryzen

Velkým vítězstvím pro AMD by mohl být další velký hráč, který by používal jeho procesory. Podle uniklých zpráv to vypadá, že by se nové mobilní Ryzeny měly objevit v noteboocích Microsoft Surface Laptop 3.

17.9.2019, aktualita, Milan Šurkala