www.svetmobilne.cz
>
>

Francouzská solární silnice je ještě větší průšvih, než se zdálo

Francouzská solární silnice je ještě větší průšvih, než se zdálo
, , aktualita
Před třemi lety Francouzi postavili kilometrovou solární silnici. Jenže už za rok vyšlo najevo, že nedává zdaleka takové množství energie, kolik bylo plánováno. Další rok ukázal, že jde o naprostou tragédii.
K oblíbeným
reklama
Koncem roku 2016 byla s velkou slávou otevřena solární silnice u vesnice Tourouvre-au-Perche v Normandii. Měla na délku jeden kilometr (v jednom jízdním pruhu), zhruba 2800 m2 solárních panelů a stála pekelných 5 milionů EUR (tedy metr silnice za 5000 EUR). Plán byl takový, že by v průměru měla denně vyrobit 800 kWh elektrické energie. Jenže jak se ukázalo, už za první rok provozu bylo toto číslo téměř poloviční. Průměr za rok 2017 totiž činil pouhých 409,7 kWh denně (celkem 149.459 kWh), o čemž jsme vás už loni informovali.
 
Renault Zoe na solární silnici
 
COLAS – Joachim Bertrand (http://www.wattwaybycolas.com/en/)
 
Další rok ale ukázal, že praxe je ještě horší. Kvůli těžkému provozu se silnice dále ničila, byla také hlučná a úřady byly nuceny snížit maximální rychlost na 70 km/h. Své přidalo i spadané listí a jiné nečistoty. Za rok 2018 totiž silnice vygenerovala už jen 78.397 kWh, tedy polovinu z předchozího roku, který byl sám o sobě polovinou toho, co se čekalo. Za den tak byl průměr pouhých 214,8 kWh (připomínáme, že cílem bylo 800 kWh). Část silnice už totiž musela být kvůli nadměrnému poškození vybourána.
 
Z jednoho původně instalovaného čtverečního metru tak bylo letos vygenerováno 0,076 Wh denně. Jen tak pro zajímavost, 1 m2 běžného solárního panelu na střeše v našich podmínkách v průměru vygeneruje asi 0,4 až 0,5 kWh za den, přičemž cena čtverečního metru panelu není 5000 EUR jako u silnice, ale jen nějakých 70 EUR.
 
V řeči čísel je naprosto jasné, že je silnice naprostý průšvih. Její vybudování stálo v přepočtu téměř 130 milionů Kč, ale vygenerovala elektřinu v přepočtu za nějakých 350 tisíc Kč (počítáno s typickými cenami za kWh pro domácnost). To ukazuje, že by silnice byl naprostý propadák i tehdy, kdyby jela na 100 %. Solární silnice s menším zatížením (chodníky nebo cyklostezky) jsou na tom s životností kapánek lépe, ale ani tam to není žádný zázrak a také tam je cena vygenerované elektřiny více než řádově vyšší než konvenčními metodami.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 3 dostávají detekci pádu Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 3 dostávají detekci pádu
Samsung představil spoustu novinek a jsou mezi nimi i nové chytré hodinky Galaxy Watch 3. Ty dostávají detekci pádu i rozšířenou sadu zdravotních aplikací. Umí monitorovat množství kyslíku v krvi a další užitečné parametry.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tablet Samsung Galaxy Tab S7 přichází i ve 12,4" verzi S7+ Tablet Samsung Galaxy Tab S7 přichází i ve 12,4" verzi S7+
Dalšími novinkami z dílen společnosti Samsung jsou dva nové tablety Galaxy Tab S7 a S7+. Mají design s tenkými rámečky a k dispozici budou s úhlopříčkami 11" a 12,4". Tím chtějí konkurovat iPadům Pro.
6.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Samsung představuje Galaxy Note 20 a 20 Ultra s 5G Samsung představuje Galaxy Note 20 a 20 Ultra s 5G
Dlouho očekávané vlajkové lodě Samsungu, modely Galaxy Note 20 a Note 20 Ultra, jsou zde. Přináší velké displeje, podporu dotykového pera S Pen, nezapomnělo se ani na podporu 5G sítí a velmi vysoký výkon.
5.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tablety zažívají comeback díky koronavirové pandemii Tablety zažívají comeback díky koronavirové pandemii
Prodeje tabletů dlouhodobě klesají, ale koronavirová pandemie tomu učinila přítrž. Prodeje těchto zařízení totiž meziročně výrazně stouply, neboť jde o užitečné podmínky pro online výuku a pro využití při práci z domu.
4.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Google Pixel 4a: přichází levný kompaktní telefon Google Pixel 4a: přichází levný kompaktní telefon
Google dnes představil nový levnější telefon Pixel 4a. Jde o ořezanou verzi se slabšími specifikacemi, které stojí za jeho příznivější cenou. Máme tu 6 GB RAM, 128GB úložiště a 5,8" displej typu OLED s Full HD+ rozlišením.
3.8.2020, aktualita, Milan Šurkala