Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

BMW i4: koncept nového elektrického sedanu je zde

4.3.2020, Milan Šurkala, aktualita
Připravovaný elektrický sedan BMW i4 má opět o něco blíže sériové výrobě. Mnichovská automobilka ukázala koncept, který bude mnohem podobnější konečnému vozu než ten předchozí. Stále se hovoří o výkonu 390 kW.
O novém elektrickém sedanu BMW i4 se mluví už nějaký ten pátek. Nějaké základní technické údaje jsme se dozvěděli v loňském listopadu, nyní už i víme, jak bude zhruba vypadat. Mnichovská automobilka totiž ukázala obrázky připravovaného vozu, který je spíše čtyřdvéřovým kupé než sedanem. Má výrazně aerodynamický tvar a obrovskou přední masku, která je ale zaslepená. Elektromotor nepotřebuje tak výkonné chlazení, a tak tu najdeme především nejrůznější senzory.
 
BMW i4
 
Pokud jde o pohon, nadále platí, že by vůz měl pohánět elektromotor o výkonu 390 kW (530 koní), který by měl vozu zajistit zrychlení z 0 na 100 km/h za zhruba 4 sekundy. Maximální rychlost má být omezena na 200 km/h. Akumulátor má pojmout 80 kWh energie, což je docela rozumné množství. Dle automobilky to postačí na dojezd 600 km dle evropské normy WLTP, takže víme, že v praxi to bude o něco méně. Ostatně odhad dle poměrně reálné americké normy EPA je jen 270 mil, což je zhruba 435 km.
 
BMW i4
 
Interiér má být velmi prostorný, vévodí mu světlé barvy a obrovský digitální přístrojový štít. Aby se světlá deska neodrážela v předním okně, je použito speciální neodrazivé sklo. Zajímavostí je, že o zvuky vozu v rámci infotainment systému se postaral věhlasný Hans Zimmer, který nahrál soundtracky k mnoha známým filmům (Rain man, Skála, Lví král, Gladiátor, Interstellar a mnoho dalších).
 
BMW i4
 
Výroba nového vozu začne v Mnichově v příštím roce. BMW se nechalo slyšet, že pro i4 bude možné použít většinu stávajícího vybavení a je potřeba vyměnit asi jen 10 %.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama