Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

BlackBerry Evolve a Evolve X: indické ostružiny bez klávesnice

2.8.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Dva nové smartphony s logem BlackBerry byly dnes představeny na indickém trhu. Nepocházejí od TCL, takže se nedostanou do Evropy. Postrádají klávesnici, ale vyšší model se může pochlubit bezdrátovým nabíjením.
Licenční podmínky BlackBerry se mohou zdát trochu nepřehledné. Smartphony s ostružinovým logem nabízí na mezinárodních trzích čínské TCL, tyto modely se přitom dostanou i k českým zákazníkům. Kromě toho však BlackBerry spolupracuje s několika regionálními partnery. V Indonésii je to společnost Merah Putih, která vytvořila model BlackBerry Aurora. Na indickém trhu potom může slavné logo používat tamní firma Optiemus Infracom, o které se v minulosti hovořilo v souvislosti s možným tabletem BlackBerry. Nakonec ovšem na trh přináší dvojici smartphonů Evolve a Evolve X (dříve unikly na internet pod interními názvy Ghost a Ghost Pro). I přesto, že modely postrádají typickou QWERTY klávesnici, se svým designem identifikují s jinými zástupci slavné kanadské značky. Stačí se podívat na zadní stranu se zajímavou texturou, která vybočuje ze současného trendu kovových a skleněných smartphonů.
 
 
BlackBerry Evolve X využívá 5,99" IPS displej s rozlišením 2160 x 1080 pixelů (Full HD+) a moderním poměrem stran 18:9. O pohon se stará osmijádrový procesor Snapdragon 660 společně se 6GB RAM. Pokud by někomu nestačilo 64GB interní úložiště, může využít slot na microSD karty o kapacitě až 256 GB. Nadstandardní výdrž by měla zajistit baterii o kapacitě 4 000 mAh s podporou bezdrátového nabíjení. Pakliže uživatel dává přednost klasickému drátu, využije přitom port USB Type-C a technologii rychlého nabíjení Quick Charge 3.0 od Qualcommu.
 
Překvapivě bohatá je také fotografická výbava. Na zadní straně se jedná o duální konfiguraci s 12MPx primárním a 13MPx sekundárním snímačem, v předu potom potěší 16MPx kamera s LED bleskem pro kvalitní selfie i za tmy. Čtečka orisků prstů našla své místo na zádech telefonu. Výrobce předinstaloval operační systém Android 8.1 Oreo, který doplnil o sadu bezpečnostních řešení BlackBerry DTEK.
 
BlackBerry Evolve využívá stejný displej, ale nabídne o něco slabší výkon kvůli procesoru Snapdragon 450 a 4GB RAM. K dalšímu ústupku došlo u duálního zadního fotoaparátu, kde byly použiti o něco levnější 13MPx snímače. Uživatelé se také budou muset obejít bez bezdrátového nabíjení, ale kapacita baterie 4 000 mAh zůstala.

 

Ceny a dostupnost

 
Oba telefony budou exkluzivně dostupné na indickém trhu, v Evropě je tedy neočekávejte. BlackBerry Evolve X bude stát v přepočtu 11 200 Kč bez DPH, za ořezané BlackBerry Evolve si potom prodejci řeknou v přepočtu 8 000 Kč bez DPH.
 


reklama