Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Bezklíčový systém Toyoty ke sdílení aut, odemknete je mobilem

3.11.2016, Milan Šurkala, aktualita
Počátkem příštího roku spustí Toyota nový systém sdílení vybraných modelů aut, které si vypůjčitelé budou moci odemknout aplikací v mobilním telefonu. Majitelé aut takto budou moci sdílet svá auta a snížit své náklady.
Budoucnost dopravy spěje od vlastnictví aut k jejich pronajímání. Už dnes mnoho společností nabízí operativní leasing, v následujících letech ale můžeme čekat větší rozmach jiného typu "vlastnictví" aut, a to jejich vzájemné sdílení (tzv. car sharing). Tento systém bude rozjíždět nejen Tesla, ale v blízké době se objeví i projekt Toyoty. Ta ve spolupráci s Getaround nabídne od ledna 2017 zhruba 500 vozů v San Franciscu, které budou moci jejich majitelé sdílet s dalšími.


Toyota Smart Key Box


Proto vyvinula systém Smart Key Box, díky kterému lze auto odemknout i nastartovat pomocí aplikace v mobilním telefonu. Stačí si jen dané auto rezervovat k vypůjčení. Pro jeho majitele to znamená, že ostatní mu pomohou snížit náklady na jeho pořízení. Auto tak totiž může posloužit někomu jinému, zatímco je jeho majitel třeba v práci nebo doma a nepotřebuje jej. Ke komunikaci bude využito Bluetooth Low Energy. Ze začátku se do projektu budou moci přihlásit majitelé Toyoty Prius a Lexusu CT200h. Odemykání auta smartphonem zavede také společnost Volvo.

Zdroj: eweek.com, cnn.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama