Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Volvo nahradí klíčky k autům aplikací do mobilního telefonu

20.2.2016, Milan Šurkala, aktualita
Klasické klíčky do zapalování jsou už u mnoha aut minulostí, ale Volvo půjde ještě dále. Jejich roli v budoucnu převezme mobilní aplikace, klíče budou digitální. Budou tedy i přenosné a mobilem tak budete moci někomu půjčit auto.
Svět aut se pořád více a více digitalizuje. Tlačítko start a odemykání aut bez klíčů pomocí karet v kapse už tu máme nějakou dobu, Volvo plánuje jít ještě o něco dál. Už nebudou potřeba žádné karty od výrobce auta, ale vystačíte si s běžným mobilním telefonem s operačním systémem Google Android nebo Apple iOS. Volvo totiž plánuje vydat mobilní aplikaci, která bude mít v sobě uložené digitální klíče k autu. To se odemkne a umožní nastartování pomocí digitálního odemčení přes Bluetooth.


Volvo S90


Výhodou řešení je to, že můžete na dálku někomu půjčit auto zasláním klíče, což se plánuje využít např. u autopůjčoven. Volvo toto plánuje od jara nasadit ve svém programu sdílení aut Sunfleet. U půjčoven jednoduše do mobilu dostanete digitální klíč na omezenou dobu, kterou si zaplatíte. Systém ale může mít i nevýhody. Základním problémem je to, abyste měli mobil vždy nabitý, protože bez toho jen tak jednoduše neodjedete. Otázkou je také bezpečnost řešení. Hacknout se dá takřka všechno a je dost dobře možné, že se najde nějaká bezpečnostní díra (podobně jako měl Jeep problémy se svými SUV Cherokee, nad kterými šlo převzít kontrolu). Pokud testy proběhnout v pořádku, plánuje Volvo nasazení tohoto systému u vybraných modelů od roku 2017.

Zdroj: ibtimes.co.uk, digitaltrends.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama