Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Bangladéš kvůli protestům vypnul mobilní internet

6.8.2018, Milan Šurkala, aktualita
V Bangladéši probíhají silné protesty proti nebezpečné dopravě, které zažehlo úmrtí dvou mladých lidí. Aby se protestující tak snadno neradikalizovali, vláda jim nechala vypnout mobilní internet po dobu jednoho dne.
Na dopravní nehodě by nebylo nic až tak zvláštního, nicméně když je jich hodně a přeteče poslední kapka, začnou se dít věci. To se stalo nyní v Bangladéši, kde je dost nebezpečná doprava a stát tuto situaci nijak neřeší (problémem je způsoben i vysokou mírou korupce). Poté, co autobus překračující rychlost zabil dva mladé lidi, došla lidem trpělivost a začali protestovat. V hlavním městě Dháce se tak rozpoutaly velké protesty, které postupně přešly i do násilných střetů. Vláda se snaží lidem zamezit, aby měli rychlý přístup k informacím a tím pádem se nemohli rychle shlukovat např. pomocí sociálních sítí, a proto jim nechala vypnout mobilní internet po dobu 24 hodin, aby se situace uklidnila. Internet po drátech však funguje nadále.
 
Vlajka Bangladéše
 
Policie prý proti tisícovkám demonstrantů používá slzný plyn a gumové projektily, což je sice policií popíráno, ale zranění desítek osob hovoří o opaku (některé údaje hovoří i o číslech přes 100 raněných). Protestující, mezi nimiž mnozí mají sotva 13 let, nakonec vzali situaci na silnicích do vlastních rukou. V některých místech blokují dopravu a povolí vjezd jen těm, kdo se legitimuje platným řidičským průkazem a technický stav jejich vozidla je pro ně akceptovatelný.
 
Není to poprvé ve světě, co vláda kvůli protestům omezila internet. V lednu letošního roku se něco podobného kvůli protestům stalo v Íránu. V mnoha státech (Rusko, Čína) jsou pak různé aplikace a weby zakazovány preventivně.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama